Jeden čip vládne všem. Apple M1 jako historický milník ve světě jedniček a nul
Většině uživatelů sledujících nové technologie zajisté neušla včerejší Keynote. Mimochodem, je to vlastně vůbec poprvé, co Apple pořádal svou konferenci v dubnu. A aby těch prvenství nebylo málo, je to také vůbec poprvé, kdy se nějaký procesor objevuje napříč celým portfoliem jednoho výrobce. Řeč je samozřejmě o čipu Apple M1, který spatřil světlo světa v listopadu 2020 při uvedení nového MacBooku Air, MacBooku Pro a Macu mini.
Apple M1 je první ARM čip na světě, který je nasazen jak do stolních počítačů, tak do přenosných zařízení. M1 staví na 5 nm výrobním procesu a ve svých útrobách ukrývá 16 miliard tranzistorů. Na miniaturním prostoru je integrováno CPU, GPU, Neural Engine nebo třeba Secure Enclave. ARM architektura poskytuje výborný poměr výkonu vs. úspory energie, což ocení zejména majitelé přenosných zařízení.
24palcový iMac i iPad Pro. M1 všude, kam se podíváš
Čipset Apple M1 od včerejšího dne najdeme také v novém 24palcovém iMacu a iPadu Pro. Zde se na chvíli zastavíme. Zatímco iPad Pro, jakožto přenosné zařízení, nabízí Apple M1 s 8 jádrovým procesorem a 8 jádrovou grafikou, iMac v základní konfiguraci nabízí grafiku pouze se 7 jádry. Pokud si pamatujete, totéž se dělo i při uvedení MacBooku Air, MacBooku Pro a Macu mini.
Koupit či nekoupit nový iMac? Toto jsou důvody, proč do něj (ne)jít
Zatímco „Próčko” a mini nabízely shodně 8 jader (procesor + grafika), MacBook Air měl o jedno grafické jádro méně. Tehdy to technologická obec přičítala pasivnímu chlazení, které MacBook Air má. Toto tvrzení ale včerejškem dostává pořádně na frak. iMac totiž disponuje hned dvojicí větráčků a přesto nabízí o jedno grafické jádro méně. Na výkon samotných počítačů to v konečně fázi nemá nikterak zásadní vliv. Podle jakého klíče Apple rozhoduje ale zůstává záhadou.
Usnadnění vývoje aplikací i lepší kooperace
A k čemu je vlastně stejný čip na vícero zařízení dobrý? Převážně kvůli aplikacím, ať už mluvíme o jejich finálním používání nebo samotnému vývoji. Vývojářům stačí napsat jeden jediný kód, který bude bez problémů fungovat na všech zařízeních se stejným hardwarem. Ruku v ruce s tím jde také lepší kooperace a spolupráce mezi jednotlivými zařízeními.
Na závěr si dovolím jedno malé zamyšlení. Vzpomínáte si ještě na oblíbené dotazy, které před několika lety padaly ohledně možného spojení iPadu a MacBooku, respektive iOS s macOS? Tim Cook tehdy odpověděl, že neplánují ze stávajících produktů vytvořit 2v1 zařízení, přesto ale budou obě zařízení sobě blíže, než si myslíme. Zní to trochu povědomě v kontextu toho, co aktuálně víme, že?
Mě trochu mrzí ta oblbovačka, že se jedná o 8jádrové CPU. Což vlastně neni. 4 ořezaný úsporný jádra a 4 normální. To prostě neni 8jádro. Poběží na tom rendering v 8 vláknech najednou naplno nebo jenom na 4 nebo nějakou rychlostí cca 6jádra, což by odpovídalo hypertteadingu ?
Tohle klamání ať si dělaji s mobily, tam to je zvykem ale u počítače počet jader byl vždy počtem těch, co poskytují výkon. Timhle stylem lhaní se můžeme dostat třeba k údaji o spotřebe 0,1W kterou ten iMac může mít když spí… nic to ale neřekne o spotřebě v plné zátěži.