Recenze iPhone 15 Pro: akční král v titanové zbroji
- iPhone 15 Pro Max dostal 120mm teleobjektivem, a ten vás bude hodně bavit
- Titanová odtučňovací kůra mu skutečně prospěla
- Díky USB-C si nový iPhone nabijete stejným kabelem jako MacBook či iPad
Když se řekne babí léto, většině lidí se vybaví začátek září, který doprovází slunečné počasí s ještě příjemnými teplotami. Pro milovníky mobilních technologií, a především fanoušky společnosti Apple to ale znamená jediné. Nastal čas na představení nejnovějších iPhonů. Kalifornský výrobce ani tentokrát nezměnil svou každoroční strategii a 12. září uvedl iPhone 15, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. My se podíváme na zoubek právě poslednímu z jmenovaných – iPhonu 15 Pro Max.
Kapitoly článku
Obsah balení: tady je vše při starém
Hned na úvod je třeba zmínit, že letošní modely pokračují v duchu drobných, evolučních změn, které ale ostatně nejsou v posledních letech ničím výjimečným. Pár užitečných novinek ale iPhone 15 Pro Max přeci jen skrývá. Nejdříve ale začneme obsahem balení. Zde zůstalo vše při starém. Tedy, až na dlouho propíraný napájecí kabel, na jehož obou koncích se nachází USB-C rozhraní. V Cupertinu této revize hned využili a po vzoru „Pročkových“ Macbooků je i kabel k iPhonům Pro textilní a celkově bytelnější. Lze tedy předpokládat, že vydrží podstatně déle než jeho předchozí gumová varianta.
Titanová konstrukce jako hlavní tahák
Jedna z nejvýraznějších změn se letos odehrála v samotné konstrukci telefonu. Oba modely iPhone 15 Pro jsou totiž vůbec poprvé vyrobeny z titanu – titan byl použit na rám telefonu, vnitřní kostra pro uchycení jednotlivých komponentů je vyrobena ze 100% recyklovaného hliníku.
Od počátku průmyslové výroby se titan využívá především v kosmických technologiích a speciálních aplikacích leteckého průmyslu. Titan a jeho slitiny jsou základním materiálem při výrobě skeletů nebo povrchových ochranných štítů kosmických objektů (družice, vesmírné sondy nebo vesmírné stanice). V leteckém průmyslu nachází titan využití při výrobě zvláště namáhaných součástí letadel, tedy především při konstrukci vojenských stíhaček a dnes i při konstrukci komerčních dopravních letounů.
Je lehčí, než na první pohled vypadá
Své uplatnění nachází tento materiál také ve zdravotnictví. Tam se ve formě čistého titanu nebo titanové slitiny používá jako implantát za kostní tkáně v ortopedii, neurochirurgii, stomatologii nebo plastické chirurgii. V současnosti je titan preferován zejména pro fyzikálně-chemické vlastnosti, mechanickou pevnost a dobrou korozivzdornost. Asi nikoho tak nepřekvapí, že se jej inženýři z Cupertina rozhodli použít i pro nejnovější iPhony Pro, které tak celkem významně ztratili na váze. V případě obou iPhonů hovoříme o ztrátě hmotnosti o 19 gramů. Ač se 19 gramů nezdá jako rozdíl, který bychom měli pocítit, opak je pravdou.
Hned při prvním uchopení telefonu do ruky je nižší hmotnost skutečně znát. Dokonce až tak, že jako uživatel iPhonu 14 Pro jsem měl pocit, že 15 Pro Max váží méně. Můj subjektivní dojem vyvrátilo až převážení obou iPhonů. Nicméně je to jeden z aspektů, který mě vůbec poprvé donutil k zamyšlení nad největším modelem z kalifornské stáje.
V kombinaci s o trochu menší velikostí (159,9 x 76,7 x 8,25 mm) celého telefonu, nově tvarovanými hranami a tenčím okrajům kolem displeje, se iPhone 15 Pro Max drží opravdu příjemně, a to i v menších dlaních. To se o předchozích „Max“ a „Plus“ modelech rozhodně říct nedalo.
Akční tlačítko: sbohem a šáteček přepínači tichého režimu
Spolu s novou konstrukcí se na těle iPhonu 15 Pro (Max) objevilo i zbrusu nové „Akční tlačítko,“ které nahrazuje přepínač tichého režimu. Ač tady s námi bylo vůbec od prvního iPhonu, osobně jsem patřil mezi skupinu lidí, kteří jej po koupi iPhonu nastavili do pozice tichého režimu a jednou za půl roku ho přepnuli tam a zpět aby „nezrezivělo.“ A přes to, že to nejlepší využití akčního tlačítka ještě pořád hledám (aktuálně tam mám nastavenou svítilnu), tak už teď je zřejmé, že ho použiju více než jen dvakrát do roka.
Akční tlačítko zatím funguje pouze na delší stisknutí, po kterém se provede daná akce. Je ale velmi pravděpodobné, že se v budoucích aktualizacích dočkáme dalších možností, protože stisknutí bez prodlevy nebo dvojité stisknutí si o to vyloženě říkají. Pojďme ale zpět k samotnému nastavení akčního tlačítka. Na výběr je celkem 9 možností – tichý režim, režim soustředění, fotoaparát, svítilna, hlasový záznam, lupa, zkratka, zpřístupnění nebo žádná akce.
Akční tlačítko nabízí opravdu širokou škálu využití
Většina uživatelů si z největší pravděpodobností vystačí se zmíněnými možnostmi. Pro ty náročnější bude asi nejpřitažlivější možnost navolení vlastní zkratky, která může používání iPhonu značně zpříjemnit – zejména pokud si nastavíte například rozsvěcení/zhasnutí světel přes homekit apod.
Displej a reproduktory: stále stejné, stále výborné
Kdybych zkopíroval odstavec o displeji z recenze o iPhonu 14 Pro, nejspíš by to vůbec nikomu nevadilo. Po loňské smršti novinek okolo displejů v čele s Dynamic Island se toho letos u „Pročkových“ modelů nic zásadního neodehrálo. Respektive vlastně vůbec nic. Nicméně, ono se není zase tak moc čemu divit. Displeje iPhonů patří dlouhodobě mezi špičku. To je zkrátka fakt, který vám s trochou nelibosti přiznají i ti nejzarytější odpůrci telefonů s logem nakousnutého jablka.
iPhone 15 Pro Max zůstal v zajetých kolejích a opět přináší 6,7palcový LTPO OLED displej s rozlišením 2 796 × 1 290 při 460 pixelech na palec a perfektním podáním barev (barevný rozsah P3), HDR a svítivostí 2000 nitů – naopak minimální svítivost se pohybuje na hranici 2 nitů, což se hodí hlavně pokud telefon používáme v noci. Nechybí 120Hz obnovovací frekvence nebo podpora funkce Always On (stále zapnutého displeje, na kterém si můžete nechat zobrazovat aktuální informace nejrůznějšího charakteru).
Ve stejném duchu jako obraz se nese také zvuk z reproduktorů nového iPhonu 15 Pro Max. Ten je opět srovnatelný s loňskými modely a ani v přímé konfrontaci s iPhonem 14 Pro nevnímám žádný rozdíl. Reproduktory hrají opravdu perfektně, a zejména ve středním pásmu odvádí skvělou službu. Za určitých okolností si umím představit, že vám iPhone může posloužit pro nenáročný poslech hudby na hotelovém pokoji či během letního pikniku. Mluvíme ale samozřejmě o velmi malých reproduktorech, které většina uživatelů využije zejména k hlasitému odposlechu při telefonních hovorech či pouštění Youtube videí.
Výbava a konektivita: to nejlepší v čele s Apple A17 Pro
Poslední roky jsme si už tak nějak zvykli, že výkon nových telefonů je takzvaně druhotnou záležitostí, kterou valná většina uživatelů vůbec neřeší. A ono není divu, protože to zkrátka není potřeba. Nový čip Apple A17 Pro vychází z testů s cca 10-15% meziročním zlepšením, což není zase tak zanedbatelná hodnota. Pokud ale nejste vášnivými hráči, nestříháte hollywoodský film nebo neupravujete stovky fotek v RAW formátu, oceníte výkon nového procesoru jen stěží.
Co se týká další výbavy, iPhone 15 Pro Max disponuje 8 GB RAM paměti a základní úložiště pak začíná na 256GB kapacitě. V nejvyšší variantě je pak možné navýšit úložiště až na 1TB. Co do konektivity, nechybí Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 nebo dvoufrekvenční GPS (GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou a NavIC). Samozřejmostí je NFC pro bezkontaktní platby pomocí Apple Pay a senzory pro detekce autonehody, které nabídla již loňská generace iPhonů 14.
USB-C: vzývaná modla většiny tvůrců konečně i v iPhonu
Od roku 2012 vkládal Apple do svých zařízení Lightning konektor. Ten se během 11 let stal ikonickou součástí všech nových telefonů s logem nakousnutého jablka. S rostoucími datovými nároky byl ale v posledních letech spíše trnem v oku všech uživatelů používající iPhone jako záznamové médium. To se Apple rozhodl letos změnit. Pravděpodobně i na popud Evropské Unie, která do konce roku 2024 nařizuje všem telefonům prodávaným na území Evropy používat jednotný napájecí standard USB-C. A tak ve všech nejnovějších iPhonech najdeme už jen USB-C.
Nebyl by to Apple, aby to trochu nezkomplikoval (do levnějších iPhonů 15 nasadil pouze USB-C 2.0 s přenosovou rychlostí 480 Mbps). iPhone 15 Pro Max však disponuje USB-C ve verzi 3.2 s přenosovou rychlostí 20 Gbit/s. V praxi je to při přetahování velkého objemu videí nebo fotografií ohromná úspora času. Pro příklad, 27GB fotek jsem do telefonu zkopíroval během pěti minut. Ta samá porce dat zabrala v podání iPhonu 14 Pro dvojnásobný čas.
Baterie: držák s drobným háčkem
S využitím značné výpočetní síly nejde příliš ruku v ruce výdrž baterie. Přestože iPhone 15 Pro Max má čip vyrobený 3nm technologií, platí víceméně to, co jsme již zmiňovali u loňského iPhonu 14 Pro. Při natáčení a fotografování, kdy je jas displeje na maximu a výpočetní síla atakuje horní hranice výkonu telefonu, jde ukazatel baterie směrem dolů relativně rychle.
V ostatních případech se ale aktivují úsporná jádra a baterie s kapacitou 4 441 mAh, což je o 118 mAh více než u svého předchůdce iPhonu 14 Pro Max, tak vydrží opravdu hodně. Významné zlepšení výdrže ale neočekávejte. Výdrž iPhonu 15 Pro Max se pohybuje někde pod hranicí 2 dnů, respektive 1 den při velké zátěži bez problémů. Dovolím si takovou menší subjektivní poznámku na závěr odstavce. Při přechodu z iPhonu 14 Pro působí výdrž baterie u Maxe trochu jako zjevení. Při běžném použití – cca 25-40 fotek za den, 45 minut telefonování, cca 30 minut sociální sítě + drobné úpravy fotek a přibližně 30 odeslaných zpráv končím den s přibližně 65 % zbývající kapacity.
Fotoaparát: třikrát objektiv a šest ohnisek prosím
Apple se v posledních letech výrazně zaměřuje na mobilní fotografii a video. Není divu, častokrát je to v podstatě jediné znatelné vylepšení, které alespoň část uživatelů dokáže trochu ocenit. Letošní iPhony 15 Pro dostaly opět tři objektivy, co je ale zajímavější, v těchto třech fotoaparátech se skrývá dohromady šest ohniskových vzdáleností + makro režim – 13 mm (+ makro), 24 mm, 28 mm, 35 mm, 48 mm a 77 mm (v případě většího iPhonu 15 Pro Max 120 mm).
Zajímavou novinkou je právě ono rozdělení hlavního fotoaparátu na 24, 28 a 35 mm, přičemž každá z těchto ohniskových vzdáleností zvládne nově fotografovat v rozlišení 24 megapixelů. Na svědomí to má nový Photonic Engine, který spojuje nejlepší pixely ze snímku v supervysokém rozlišení s dalším snímkem, který optimalizuje zachycené světlo. iPhone tak během okamžiku dokáže ze všech objektivů vytěžit maximum a poskládat tak výslednou fotografii.
24, 28 a kinofilmovývch 35 mm. U všech tří ohniskových vzdáleností se fotografie ukládají v rozlišení 24 megapixelů
ProRAW Max: když to myslíte s focením vážně
U všech ostatních ohnisek, tedy 13, 48 a 120 mm zůstalo rozlišení na 12 megapixelech. Totéž rozlišení mimochodem iPhone vybere, když budete fotit ve špatných světelných podmínkách (platí bez výjimky pro všechna ohniska). V takových situacích totiž telefon automaticky spojí vždy čtveřici pixelů. Tím se vytvoří větší plocha, na kterou dopadá světlo, bez kterého to ve fotografii zkrátka nejde. Stejně jako loňské modely i iPhony 15 Pro jsou v tomto směru docela benevolentní. Stačí pouze rozsvícená lampička v místnosti (typicky 250 lumenů) a telefon stále ještě povoluje snímání ve 24 megapixelech.
Rozsah ohniskových vzdáleností iPhonu 15 Pro Max potěší nejednoho milovníka fotografie
Pokud to s focením budete myslet přece jen trochu víc vážněji, doporučuji využit ProRAW Max režim. Ten umožňuje fotit snímky v plném 48megapixelovém rozlišení a hlavně, potenciál následné editace je takřka nekonečný. Nutno podotknout, že takto velké nekomprimované rozlišení si ale ukousne opravdu dost z úložiště (typicky kolem 70 MB na jednu fotografii).
120mm objektiv: nový pohled na svět
Samostatnou kapitolou je potom 120 mm objektiv – v aplikaci fotoaparát jej můžeme najít pod pětinásobným přiblížením. Tohle přiblížení je na mobilní poměry už opravdu zajímavé (ne, že by jej konkurence už nějakou dobu nenabízela), ale sám jsem byl zvědavý, jak se s tím Apple popasuje. Pro ty, kteří se fotografií zase tak nezabývají, fyzikální zákony jsou neúprosné a platí samozřejmě i v tomto světě. Čím delší ohnisko, tím je potřeba sahat k rychlejšímu času (aby fotografie nebyla rozmazaná) a tím je zapotřebí většího světla. V kombinaci s malým objektivem, který se nachází na těle telefonu, jde takřka o sebevražednou misi, nebo ne? Ano i ne. Pojďme si to rozvést.
120mm ohnisko výborně doplňuje umělé rozostření iPhonu 15 Pro Max. Fotografie tak působí daleko více přirozeněji
Přes den, byť je třeba zataženo, není problém a iPhone 15 Pro Max fotí na poměry malého snímače a objektivu opravdu solidně. Pětinásobné přiblížení jsem si oblíbil hodně rychle, protože se výborně hodí, kromě jiného, i k focení psů, kterých je kolem mě opravdu požehnaně. Velké přiblížení rovněž usnadňuje práci portrétnímu režimu, kdy iPhone nemusí tolik tlačit na pilu, aby rozmazal popředí a pozadí výpočetním algoritmem. Hloubka ostrosti na výsledné fotce vypadá vcelku důvěryhodně a přirozeně. Hodně podobně jako při pořízení z nějakého většího fotoaparátu, tedy alespoň na první dojem.
Světelné podmínky, které ještě 120 mm objektiv zvládá relativně se ctí
Na noční fotky s teleobjektivem raději zapomeňte
V horších světelných podmínkách už to tak růžové není. iPhone se sice snaží kompenzovat chybějící světlo zvýšením citlivosti snímače (obvyklé jsou hodnoty kolem ISO 1600-3200), nicméně časy už jsou na takovou ohniskovou vzdálenost hodně dlouhé. Pokud jde o noční fotografii, nejsme prostě schopni udržet 120mm ohnisko půl sekundy, jak nám iPhone doporučuje. Výsledná fotka je tak téměř vždy viditelně rozmazaná a vlivem vysoké citlivosti taky značně „zašuměná.“ To byla ale samozřejmě jen taková simulace, jak telefon bude používat valná většina uživatelů. Kvalitní noční fotky si samozřejmě zaslouží použítí stativu, bez toho to zkrátka nejde, ani ve světě nejmodernějších výpočetních algoritmů.
V noci je to o poznání horší. iPhone 15 Pro Max sahá logicky k delším časům. Dochází tak k rozmázání výsledné fotky a velkému šumu. Na některých snímcích jsou vidět i odlesky, kterých se ani nejnovější iPhone stále nezbavil.
Zapomenout nesmíme ani na přední fotoaparát. Ten, stejně jako loni, disponuje rozlišením 12 megapixelů se světelností f/1,9. Samozřejmostí už je také automatické ostření a vylepšené smart HDR, které je zde v páté generaci.
Video: stará dobrá klasika, nově ale s možností LOG záznamu
Co se týká natáčení videa, tady se toho letos příliš nezměnilo. Pořád platí, že iPhone 15 Pro Max dokáže natáčet 4K video při 60 snímcích za sekundu, tedy stejně jako jeho předchůdce. O poznání lepší je za mě filmařský režim, který těží z vyššího výkonu čipu Apple A 17 Pro. Nově taky přibyla možnost natáčet LOG video – LOG je forma neutrálního barevného profilu. Každý výrobce nastavuje fotoaparát a kameru podle vlastního uvážení. LOG je do jisté míry takový RAW formát, který známe z fotografie.
Uživatel tak dostane video v surovém stavu s více daty, které na sobě nemá onen barevný profil navíc. V kombinaci s Apple ProRes tak můžeme natáčet video v největší možné kvalitě, která je předurčená k následné editaci bez zbytečných datových ztrát. V takových případech je samozřejmě třeba myslet na vysokou náročnost kladenou na úložiště iPhonu. Problémem letos ale není možnost připojit externí disk, na který se celý záznam dokáže při natáčení rovnou ukládat.
iPhone 15 Pro Max dokáže lépe pracovat s umělým rozostřením popředí a pozadí ve filmařském režimu, za tuto schopnost vděčíme výkonnějšímu čipu Apple A17 Pro
iPhone 15 Pro Max: verdikt recenze
Je tady čas na závěrečné zhodnocení. iPhone 15 Pro Max je dalším a jistě důstojným pokračovatelem vlajkových modelů kalifornského výrobce. Léty prověřený design zdokonaluje titanová konstrukce, která je oproti předchozím modelům zaoblenější a významně lehčí. Díky tomu se i větší iPhone 15 Pro Max dobře drží, a to i v menších dlaních. Že se letošní změny dotkly hlavně zevnějšku potvrzuje i zbrusu nové akční tlačítko, které disponuje značným množstvím nastavení nebo dlouho očekávaný konektor s USB-C ve verzi 3.2.
Potěší každoroční vylepšení fotoaparátu, tentokráte s šesticí ohnisek spolu s novým 120mm objektivem, který nabízí neokoukaný pohled na fotografované objekty. Za zmínku stojí také solidní výdrž baterie a v neposlední řadě také o trochu nižší cenovka, která se letos u iPhonu 15 Pro Max zastavila na hranici 36 tisíc za základní 256GB variantu.
iPhone 15 Pro Max a iPhone 14 Pro bok po boku
Celou dobu si kladu otázku, vyplatí se tedy přejít na nejnovější iPhone? Pokud jste vlastníkem iPhonu 14 Pro Max a nejste ultra, mega, nejvíc největší technologičtí nadšenci, tak nejspíš ne. Pokud ale vlastníte iPhone 14 Pro nebo starší a menší model jako já, tam už je otázka o poznání těžší. Racionální část mozku tvrdí, že je to nesmysl, ta emocionální vidí značně větší displej, větší výdrž baterie, USB-C standard, pořád ještě lehké tělo s příjemně zaoblenými hranami a 120mm foťák, který se vždycky hodí. Protože čím víc foťáků, tím víc adi…, no zkrátka je to lepší. Protože nejlepší foťák je ten, který máte vždycky po ruce. A majitelé starších modelů od iPhonu 12 Pro (Max) a níže? Ti si přeci jen polepší ještě výrazněji a iPhone 15 Pro Max jim znatelně zpříjemní každodenní používání.
Výborná výdrž baterie? Tak si to shrňme, Apple nemá rychlé nabíjení, přesto kvalita baterie rapidně klesá. Uživatelé 14 mají po roce 90% a u 15 se nečeká žádné zlepšení. Titanová konstrukce je možná fajn nápad, ale zhoršuje tepelnou regulaci. Navíc barevná úprava rámu je hodně špatná a noví majitelé si stěžují na rychlé poškrábání. Další jeho nevýhodou je jeho tuhost. Viz častější praskání skleněných zad. (Ne nadarmo byla částka za servis snížená o polovinu) USB-C se sice objevilo, ale jedná se o 2.0, takže nějaké normální převodové rychlosti se taky nedočkáme. Chápu, že fanoušci nakousnutého jablka tyto vítky rádi neuslyší, ale u vlajkové lodi jakékoliv značky není prostor na ústupky.
Mám iPhone 15 Pro od zahájení prodeje a maximální spokojenost. Přecházel jsem z 12 Pro. Baterka, foťák, displej, všechno super. Akční tlačítko je hezká věc, ale víc by se mi libilo, kdyby šlo nastavit vic funkcí. Buď mám štěstí, ale problémy s přehráváním jsem žádný nezaregistroval, tak nechápu ty nářky, co kolujou na internetu