Recenze

Sonos Move 2 recenze: nadupané stereo s nesmrtelnou výdrží

Skutečné stero, dvojnásobná výdrž a reverzní nabíjení - tohle pokračování se opravdu povedlo.

Sonos Move představoval v historii značky přelomový produkt. Šlo totiž o první reproduktor s integrovaným akumulátorem a zároveň disponoval Bluetooth konektivitou. Krom toho přinesl zvýšenou odolnost vůči vodě, nárazům a obecně šlo o všestranný reproduktor, kterým důstojně ozvučí celou místnost i venkovní party. Zcela upřímně přiznávám, že Sonos Move (recenze) byl a stále je můj nejoblíbenější reproduktor, který se u nás doma prakticky nezastaví. 

Přes den mi zpříjemňuje práci a po večerech obstarává zábavu na terase. Když se proto objevily první zmínky o jeho nástupci, neskutečně jsem se těšil, s čím Sonos přijde. A nyní to konečně víme. Sonos Move 2 přebírá ty nejlepší vlastnosti od svého staršího sourozence a navrch přidává řadu vylepšení, která z něj činí ještě lepší produkt.

Přestože Sonos Move 2 vypadá na první pohled stejně jako původní model, tak ve skutečnosti se toho změnilo celkem dost. Tou nejzásadnější novinkou je stereofonní zvuk, který doplňuje zpětné nabíjení telefonu a dalších zařízení přes USB-C rozhraní. Velký pokrok se odehrál také v oblasti výdrže, Move 2 zvládne na jedno nabití hrát klidně celý den – a to doslova!

Design a konstrukce: jablko nepadlo daleko od stromu

Když postavíte původní Move a jeho nástupce vedle sebe, tak netrénované oko prakticky nepozná rozdíl. Z hlediska fyzických proporcí jde o téměř identická dvojčata. Nezměnila se ani hmotnost, která stále činí 3 kg, což mimochodem jasně určuje, že tohle nebude reproduktor, který si budete brát všude s sebou. Sonos Move 2 je totiž pořádný macek.

Jeho korpulentnější rozměry (241 x 160 x 127 mm) však mají velice dobrý důvod. V prvé řadě je třeba zmínit bytelnou konstrukci, která snese i nějaký ten nechtěný pád. Jelikož se počítalo s tím, že reproduktor bude hrát venku, tak výrobce nezapomněl ani na zvýšenou odolnost vůči prachu a stříkající vodě.

Jen tak něco ho nerozhází

Move 2 si ponechal také praktickou rukojeť na zadní straně, díky níž lze reproduktor velice snadno přenášet z místa na místo. Přestože se to nemusí zdát, tak konstrukce je vcelku rafinovaně promyšlená. Spodní část je pogumovaná, takže nevadí, když reproduktor postavíte do trávy nebo na kamennou dlažbu, nic se mu totiž nestane.

V základně se navíc ukrývá akumulátor, který lze pomocí originální sady relativně snadno vyměnit. Těžší baterka v dolní části pak zaručuje, že když reproduktor bude padat z větší výšky, s vysokou pravděpodobností se přetočí touto částí napřed. Díky tomu se snižuje riziko, že rozkřápnete plastovou obálku, pod níž se nachází měniče a další citlivá elektronika.

Nový ovládací panel

To, že před sebou máte Sonos Move 2 poznáte zejména pohledem na ovládací panel. Zde se totiž nachází nová lišta pro regulaci hlasitosti, která podporuje dotyková gesta. Buď můžete ťukat na její levou či pravou stranu, nebo jednoduše posouvat prstem. Dále zde nechybí tradiční senzorová tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače a rychlou deaktivaci hlasového ovládání. Pokud byste ale chtěli mít skutečnou jistotu, že vás Move 2 nebude za žádných okolností poslouchat, na zadní straně najdete ještě jedno speciální tlačítko. Jde o přepínač, který natvrdo odpojí všechny mikrofony od napájení. Sonos obecně nebere otázku soukromí na lehkou váhu a stejný prvek proto najdete na všech nově uvedených reproduktorech, jako je Sonos Era 100 (recenze) a Era 300 (recenze).

Na zadní straně dále najdete ještě vypínač a tlačítko přepnutí reproduktoru do Bluetooth režimu. V domácích podmínkách dává větší smysl Wi-Fi, ale pokud budete Move 2 brát na cesty, tak Bluetooth konektivita je něco, co rozhodně oceníte.

Zelený navrch i uvnitř

Sonos Move 2 je dostupný ve třech barevných variantách – černá, bílá a olivově zelená, která je ovšem exkluzivně vyhrazena pro americký trh. V rámci zahájení prodeje na CZ/SK trhu bude ale tato barva dostupná (v limitovaném množství) u audio profíku ze společnosti VOIX.

Všechny barevné varianty spojuje matná povrchová úprava, která celkem slušně odolává otiskům a snadno se čistí. Vždy říkám, že vnímání designu je subjektivní disciplínou, takže hodnocení vzhledu nechám ve vaší režii. Tak či onak nejde designu upřít neutrální forma. Díky tomu Sonos Move 2 skvěle zapadne do jakéhokoliv interiéru, kde nepůsobí jako rušivý element. Tvarové dispozice mají čistě účelný charakter, takže na nějaké parádičky tu zřejmě nebyl ani prostor.

Společnost Sonos se v roce 2021 zavázala, že všechny další produkty, které uvede na trh, budou dbát na ekologii. V případě modelu Move 2 to znamená, že v nečinném stavu spotřebovává o 40 % méně energie. Téměř polovina použitých plastů na výrobu je recyklovaných a z cirkulárního oběhu pochází také veškerý obalový materiál. Osobně kvituji také vyměnitelný akumulátor, což u tohoto typu produktu nebývá rozhodně zvykem. K první i druhé generaci Movu si totiž můžete pořídit náhradní baterku včetně sady nástrojů na její výměnu. Za tohle dávám obrovskou pochvalu!

Konečně skutečné stereo

Jako uživatel původního modelu jsem nikdy neměl problém s kvalitou reprodukce. Dokonce si troufám tvrdit, že v daném segmentu byste těžko hledali lepší reproduktor s podobně dospělým zvukem a výbavou. Prakticky jedinou pihou na kráse byl fakt, že neuměl stereo. To však v případě Sonos Move 2 již neplatí. Výrobce totiž přistoupil k přepracování vnitřního uspořádání, což přineslo novou akustickou architekturu. Ta zahrnuje dva výškové reproduktory namířené do stran a jeden woofer, který má na starosti zejména basovou složku.

Jak tedy hraje?

Přechod na stereofonní zvuk považuji za tu největší novinku. V porovnání s předchozí generací je rozdíl okamžitě slyšet. Během přehrávání testovacích skladeb jsem dokázal jasně rozlišit levý a pravý kanál. Další výhodou plynoucí ze stereofonního uspořádání je mnohem detailnější přednes. Středy a výšky se už neztrácí v pozadí a celkový dojem z poslechu je o řád jinde, než u předchozí generace.

Když bych měl být ale hodně kritický, tak Move 2 má pořád tendenci trochu stahovat výšky ve prospěch středního a hlubokého pásma. Na druhou stranu charakteristiku zvukového projevu si můžete ručně poladit prostřednictvím ekvalizéru.

Pokud jde o basy, tak Move 2 umí dunit opravdu solidně. To ovšem platí za předpokladu, že hlasitost budete mít nastavenou zhruba na polovinu. Pokud začnete tlačit na pilu, reproduktor začne dynamicky měnit charakteristiku. Jde o obranný mechanismus, kterým si reproduktor hlídá, aby nedocházelo ke zkreslení. Výraznější úbytek basů je slyšet od hlasitosti nastavené na 80 %, byť je třeba dodat, že stále dostanete poměrně slušně vyvážený projev, který vás nikterak neurazí.

Nezáleží, kam ho postavíte

Zásadní vliv na tom, jak Move 2 hraje, má technologie Trueplay. Ta pomocí mikrofonů průběžně měří okolní akustiku a podle toho upravuje zvuk tak, aby zněl co nejlépe. A nutno říct, že v praxi to funguje opravdu skvěle. Ať reproduktor položíte do trávy nebo postavíte na stůl, vždy bude hrát nejlépe, jak umí. Vše navíc funguje zcela automaticky, takže se nemusíte o nic starat.

Vydrží hrát celý den, doslova!

V úvodu recenze jsem zmínil, že Sonos Move je můj nejoblíbenější reproduktor. Jelikož se u nás pořád něco děje, tak zejména v letních měsících se prakticky nezastaví. Když se proto objevil Sonos Move 2 s dvojnásobnou výdrží, málem jsem radostí proskočil stropem. Výrobcem udávaných 24 hodin na jedno nabití je samozřejmě teoretická hodnota, ale není zas až tak daleko od pravdy. Reálně se můžete spolehnout na 19 až 22 hodin provozu, což považuji za naprosto parádní výsledek.

Je také zajímavé, že akumulátor z Move 2 je zpětně kompatibilní s původním modelem. Pokud byste se ale rozhodli baterii vložit do první generace, tak to neznamená, že zde dostanete také dvojnásobnou výdrž. První generace totiž nemá tak efektivní systém jako Move 2. Vložením baterie určené pro Move 2 do původního modelu získáte výdrž kolem 13,5 hodiny, což představuje zhruba 25% nárůst vůči původní hodnotě. Z toho vyplývá, že Sonos Move 2 je daleko lépe optimalizovaný a využívá mnohem pokročilejší správu napájení.

K nabíjení lze využít buď standardně dodávanou dokovací stanici v barvě reproduktoru nebo USB-C port na zadní straně. Tento konektor má ovšem mnohem širší možnosti uplatnění. Move 2 totiž podporuje zpětné reverzní nabíjení. V tomto režimu funguje jako powerbanka, z níž si můžete dobít například váš smartphone a jinou drobnou elektrohavěť. Rychlost nabíjení není kdovíjak rychlá, ale jako záložní řešení poslouží více než dobře. Do USB-C můžete také zapojit nejrůznější přechodky, které můžou mít na druhém konci 3,5mm audio vstup, RJ-45 či dokonce obě najednou. Osobně si však myslím, že tuto možnost reálně využije pouze mizivé procento uživatelů.

Konektivita a chytré funkce: Sonos standard

Většina majitelů Sonos Move 2 se bude raději spoléhat na bezdrátové technologie v čele s Wi-Fi a Bluetooth. Uživatele Apple produktů pak potěší nativní podpora AirPlay 2. Veškerá nastavení a začlenění do multiroom systému pak probíhají tradičně skrze mobilní aplikaci Sonos.

Prostřednictvím aplikace si můžete nastavit například spořič baterie, který reproduktor rychleji vypne, pokud se nepoužívá, upravit chování LED diod, Trueplay, ekvalizér a řadu dalšího. Pokud jste zvyklí na hlasové ovládání, můžete Move 2 provázat s asistenty Amazon Alexa a Sonos Voice Control. Google Assistant zde bohužel chybí. Asistent od Sonosu sice nenabízí tak široké možnosti ovládání jako Alexa, ale za to má výhodu v tom, že veškeré příkazy probíhají na konkrétním zařízení.

Co bych ale ocenil lepší, je citlivost mikrofonů. Ty sice umí formovat paprsek a pracovat s odrušením, přesto bych si dokázal představit ještě vyšší citlivost. Pokud reproduktor hraje a je několik metrů od vás, tak musíte mluvit opravdu nahlas, aby vás asistent začal poslouchat.

Sonos Move 2: verdikt

Po zvukové stránce řadím Sonos Move 2 někam mezi model Era 100 a Era 300. Kvalita projevu je na danou kategorii nadprůměrná a stejně tak zbytek výbavy. Při čtení této recenze jste si jistě všimli, že jsem Move 2 několikrát srovnával s první generací, kterou ta současná převyšuje v každém směru. Za největší benefity považuji stereofonní zvuk a výdrž. To z něj činí skvělého parťáka pro zahradní party, které se mohou protáhnout klidně do rána.

Díky zvýšeného odolnosti jej můžete vzít klidně k bazénu a neublíží mu ani ranní rosa, když jej zapomenete nad ránem uklidit. Jestli mám být upřímný, tak negativa se mi hledají opravdu velice těžko. Napadá mě pouze chybějící podsvícení tlačítek na horním panelu a citlivější mikrofony. Někdo by mohl namítnout, že nejde o kdovíjak levnou záležitost, ale je třeba si uvědomit, že Sonos je prémiová značka, která vyrábí produkty, co zůstávají relevantní po dlouhé roky. A Sonos Move 2 to jen potvrzuje.

Jednoduše řečeno, pokud hledáte skvěle hrající a funkcemi nadupaný reproduktor, kterým důstojně ozvučíte svou domácnost a navíc si jej můžete vzít kamkoliv s sebou, Sonos Move 2 je sázkou na jistotu.

Sonos Move 2

9.2

Design & zpracování

9.0/10

Zvukový projev

9.0/10

Konektivita

9.5/10

Výdrž baterie

9.5/10

Chytré funkce

9.0/10

Plusy

  • Zvukový projev
  • Chytré funkce
  • Zvýšená odolnost
  • Dlouhá výdrž
  • Dokovací stanice

Mínusy

  • Tlačítka nejsou podsvícená
  • Nepodporuje Google Assistant
  • Pro někoho vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button