Recenze

Recenze Sonos Era 100: základní kámen nové éry chytrých reproduktorů

U zákazníků to bude mít poměrně snadné, je ve všech ohledech lepší než Sonos One, nabízí prémiový zvuk a stále jde o cenově dostupný model

Společnost Sonos letos uvedla dva zástupce z nové generace svých reproduktorů – Era 100 a Era 300. Oba reproduktory jsem si mohl poprvé poslechnout již v březnu na české premiéře a první dojmy shrnul v článku & vlogu, takže nyní přichází na řadu, abych se na novou generaci podíval o něco podrobněji. Sonos Era 100 tvoří základ nabídky a především nahrazuje oblíbený model Sonos One.

Na první pohled se tedy může zdát, že jde o přímého nástupce, nicméně ve skutečnosti je to o něco složitější. Jedná se totiž o zbrusu novou modelovou řadu, která se ještě více soustředí na zvuk a svou výbavou reaguje na současné trendy. Co to znamená v praxi a má cenu pro majitele Sonos One přemýšlet o výměně? Tak na to se pokusím odpovědět na následujících řádcích.

Design a konstrukce: nemá problém zapadnout

V úvodu jsem zmínil, že Sonos Era 100 nahrazuje Sonos One, což poznáte už na první pohled. Stále jde o poměrně kompaktní reproduktor ve tvaru zploštělého válce. Díky svým rozměrům (182,5 x 120 x 130,5 mm) nezabírá téměř žádné místo a snadno se vejde na každou poličku či stolek.

Sonos Era 100 recenze

Pohledovou část tvoří plastová mřížka s jemnou perforací, kterou zdobí logo výrobce. Na horní straně pak najdeme přepracovaný panel s ovládacími prvky. Jde zejména o regulátor hlasitosti, který dostal podobu dotykové lišty. Nově tak můžete měnit hlasitost buď pohybem prstu uvnitř prolisu či poklepáním na symboly. Dále zde nechybí kapacitní senzory pro ovládání hudebního přehrávače a vypnutí hlasového ovládání.

Sonos Era 100 recenze

Pokud byste však chtěli mít ještě větší jistotu, že vás reproduktor nebude za žádných okolností poslouchat, můžete mikrofony natvrdo odpojit prostřednictvím hardwarového tlačítka na zadní straně. Pod ním se dále nachází USB-C port, do kterého lze připojit redukci, která může mít na druhém konci analogový vstup či Ethernet. Důležité je zmínit, že dongle není součástí balení a je nutné jej dokoupit samostatně. Na druhou stranu si troufám tvrdit, že drtivá většina uživatelů jej nebude vůbec potřebovat.

Sonos Era 100 můžete mít ve dvou barevných variantách – černá a bílá. Černá se snadno ztratí ve většině interiérů, bílá varianta mi subjektivně přijde atraktivnější, a navíc na bílé není tolik vidět prach.

Pan domácí pojede přes Wi-Fi, návštěvy ocení Bluetooth

Posledním ovládacím prvkem je tlačítko, kterým reproduktor přepnete do režimu Bluetooth. Jde o poměrně zásadní novinku, jelikož Bluetooth konektivitu až doposud Sonos nabízel pouze u přenosných reproduktorů Sonos Move a Sonos Roam. Za běžných okolností dává pořád větší smysl používat Wi-Fi. Bluetooth se hodí v případech, kdy k vám přijde například návštěva, které už nemusíte dávat přístup do systému.

Nyní totiž stačí podržet tlačítko, vyčkat na přepnutí režimu a následně se můžete k Era 100 připojit stejně jako k běžnému Bluetooth reproduktoru. Možnosti konektivity pak uzavírá podpora protokolu AirPlay 2, díky čemuž lze reproduktor začlenit také do chytré domácnosti Apple Home.

Poslouchá na slovo

Stejně jako většina Sonos reproduktorů, také Era 100 podporuje hlasové ovládání, respektive napojení na hlasové asistenty. V mobilní aplikaci si můžete aktivovat buď Alexu od Amazonu či Sonos Voice Control. Poněkud překvapivě zde ale chybí Google Assistant, jelikož starší modely jej podporovaly. V případě asistenta od Sonosu však nepočítejte s tak pokročilými funkcemi, jaké nabízí například Alexa. V zásadě je limitován pouze na ovládání multiroom systému, přehrávače a výběr hudby. Na jeho obhajobu je nutné jedním dechem dodat, že Sonos Voice Control neodesílá žádná data na servery, běží totiž lokálně na konkrétním zařízení. Celkem tu najdete čtyři mikrofony s technologií beamforming a potlačením okolních zvuků, takže i když hraje hudba opravdu nahlas a vy vyslovíte svůj příkaz, reproduktor vás uslyší.

Sonos Era 100 recenze

Další příjemnou vychytávkou je Trueplay. V tomto případě jde o funkci, která využívá mikrofony k tomu, aby upravila charakter zvuku podle akustiky konkrétní místnosti. Jednoduše řečeno, reproduktor si za pomoci speciálních zvuků a mikrofonů „osahá“ vaší místnost a podle toho upraví zvuk tak, aby zněl co nejlépe. 

V praxi to většinou funguje dobře, nicméně pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, doporučuji v nastavení zvolit “Pokročilé ladění“, které změří zvuk prostřednictvím mikrofonů na vašem smartphonu, se kterým se budete procházet po místnosti. Když byste náhodou nebyli s výsledkem spokojeni, tak pak můžete ladění Truplay vypnout a ručně si upravit ekvalizér v mobilní aplikaci.

Sonos Era 100 recenze

Na spodní straně reproduktoru se nachází kromě vstupu napájení ještě stativový závit. Díky němu lze reproduktory kombinovat s univerzálními držáky a stojánky. Vlastní řešení ušité na míru Era 100 nabízí také Sonos.

Velký zvuk v malém těle

Větší ozvučnice a inovovaná akustika celého systému se dramaticky propsala do zvukového projevu. V porovnání se starším sourozencem hraje Sonos Era 100 daleko lépe. Je tu mnohem víc basů, což oceníte nejen při poslechu hudby, ale také když použijete dvojici Era 100 jako zadní efektové reproduktory k soundbaru. V horní části reproduktoru se nachází dvojice tweeterů, které jsou namířeny do stran, což navazuje lepší dojem ze sterea. Výškám nechybí potřebná ostrost i detaily, které se neztrácí ani při vyšší hlasitosti.

Během testování jsem si všiml, že nejlepší zvuk dostanete s hlasitostí nastavenou na zhruba polovinu. Na vyšší úroveň už reproduktor postupně stahuje basy a nižší pásmo pak začíná ustupovat do pozadí. V rámci dané kategorie se ale pořád bavíme o nadprůměrném projevu, který byste na první pohled od tak malého reproduktoru nejspíše nečekali.

Sonos Era 100 recenze

(zleva) Sonos Move – Sonos Era 100 – Sonos Roam

Sonos Era 100 zvládne důstojně ozvučit středně velkou místnost, jakou může být kuchyň, koupelna nebo pracovna. V páru je zvuk ještě lepší, nicméně pokud byste chtěli dvojicí Era 100 nazvučit například větší obývák, osobně bych šel spíše cestou většího modelu Era 300, který nabídne lepší dynamiku, hutnější basy a prostorové audio.

Sonos Era 100: verdikt

A nyní přichází čas odpovědět, pro koho je vlastně Sonos Era 100 určený a komu udělá nejlepší službu. Rozhodně se vyplatí všem, kdo vlastní soundbar od stejné značky a chtějí vylepšit své domácí kino. V režimu efektových reproduktorů totiž odvádí prvotřídní práci a zážitek ze sledování vám posunou na úplně novou úroveň. Díky chytrým funkcím a hlasovému ovládání se skvěle hodí také jako doplňkové reproduktory, které můžete mít v různých místnostech a jejich prostřednictvím pohodlně ovládat chytrou domácnost. Ostatně v tomto režimu jsem Era 100 používal nejčastěji.

Sonos Era 100 recenze

S tím jde ruku v ruce propracovaný multiroom systém, který jak si jednou vyzkoušíte, pravděpodobně vás to bude nutit neustále přikupovat další reproduktory. Zvukový projev je tradičně špičkový a v kontextu rozměrů i kategorie se rivalové budou hledat jen velmi těžko.

Sonos Era 100

8.3

Design & zpracování

8.0/10

Zvukový projev

8.5/10

Chytré funkce

8.5/10

Konektivita

8.5/10

Poměr cena & výkon

8.0/10

Plusy

  • Prémiový zvuk
  • Trueplay
  • Kvalitní zpracování
  • Chytré funkce
  • Bluetooth

Mínusy

  • Nepodporuje Google Assistant
  • USB-C adaptér není součástí balení

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button