Recenze

Recenze Sonos Move: pozor, tady hrozí láska na první poslech

Když jsem před pár měsíci psal recenzi na reproduktory Sonos One a Sonos Play:5, říkal jsem si, že by bylo fajn, kdyby alespoň jeden z nich bylo možné přenášet. Ta samá myšlenka evidentně vrtala hlavou také pánům v ústředí Sonosu, jelikož o několik týdnů později se objevil model Sonos Move. Když se mi proto naskytla možnost si novinku otestovat, neváhal jsem ani minutu. Už pohled na papírové parametry dává jasně najevo, že půjde o docela jinou kávu, než jakou běžně dostanete u většiny konkurence.

Recenze Sonos Move: první svého druhu

Sonos Move představuje zásadní milník v 17leté historii značky, která je proslulá svými špičkovými multiroom systémy. A hned vysvětlím proč. Move je totiž prvním reproduktorem Sonos, který má v sobě ukrytou baterii, podporuje připojení skrze Bluetooth a zároveň ho lze přenášet. Jaké to v praxi přináší výhody a v čem se Move odlišuje od ostatních modelů, si povíme za chvíli. Nejprve se totiž chci zastavit u konstrukce.

Je to macek, co se jen tak něčeho nezalekne

Je to pořádný macek! Přesně to mi blesklo hlavou, když jsem Sonos Move doloval z krabice. Nejsou to ale rozměry (240 x 160 x 126 mm), ale spíše hmotnost tři kilogramy, která je nad limitem toho, na co je člověk u přenosných reproduktorů zvyklý. Po designové stránce nejde o žádného krasavce, který by zdobil váš obývák či pracovnu. Na druhou stranu válcová konstrukce má své nesporné výhody. Spodní strana je potažena silikonem, takže nevadí, když Move postavíte třeba do trávy nebo písku.

S tím jde ruku v ruce také zvýšená odolnost vůči prachu, vodě a UV záření. Výrobce se dokonce chlubí certifikací IP56, díky čemuž reproduktor přežije bez úhony lehčí spršku či pobyt v extrémním horku a chladu. Vadit by nemělo, ani když reproduktor spadne například ze stolu nebo během přenášení. K tomu ostatně využijete praktické ucho na zadní straně, pod nímž se nachází trojice tlačítek. Kromě vypínacího tlačítka zde naleznete ještě přepínač Wi-Fi & Bluetooth a pro Sonos typické párovací tlačítko.

Vydrží hrát klidně celou noc

Velmi příjemně je vyřešeno také samotné nabíjení. Společně s reproduktorem naleznete v balení také dokovací stanici, na kterou stačí reproduktor pouze položit. Pokud byste chtěli Sonos Move nabíjet na cestách, můžete k tomu využít USB-C konektor na zadní straně. Z 0 na 100 % se reproduktor nabije za necelé dvě hodiny.

Při přehrávání na zhruba poloviční hlasitost se výdrž pohybuje kolem devíti hodin na jedno nabití. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že když „osolíte“ hlasitost, energie bude ubývat rychlejším tempem. Pokud Move necháte delší dobu stát mimo základnu a nebudete z něj hrát, reproduktor se přepne do úsporného režimu. Pro jeho probuzení pak stačí pouze stisknout zapínací tlačítko a Move okamžitě naskočí.

Sonos Move: hlasoví asistenti a ovládání

Stejně jako ostatní reproduktory Sonos i Move podporuje napojení na hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Assistant. Přestože jde o služby, které nejsou v České republice oficiálně dostupné, není problém je aktivovat. Osobně je mi nejblíže Amazon Alexa, kterou používám k ovládání hudebního přehrávače a chytré domácnosti. K rozpoznávání příkazů slouží šest mikrofonů na horní straně reproduktoru. Jejich citlivost není špatná, ovšem subjektivně mi přišlo, že nedosahuje takových kvalit jako Sonos One. Pokud máte obavy o své soukromí, můžete reproduktory jednoduše odpojit stisknutím tlačítka.

K základnímu ovládání reproduktoru můžete použít také dotyková tlačítka na jeho horní části. Kromě spuštění & pozastavení přehrávání lze regulovat hlasitost, případně pohybovými gesty přeskakovat po jednotlivých skladbách.

Nadupaná mobilní aplikace Sonos

Abyste si mohli naplno užít všech výhod, jaké Sonos nabízí, nevyhnete se stáhnutí mobilní aplikace. Prostřednictvím smartphonu vlastně probíhá i samotné nastavení reproduktoru a jeho integrace do domácí Wi-Fi sítě. V aplikaci se zároveň přihlásíte k vámi používaným streamovacím službám jako Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer a mnoho dalších, o kterých jste možná ani neslyšeli. Pak je tu ještě možnost napojení na již zmíněné hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Assistant. Zde je ovšem vhodné dodat, že abyste mohli aktivovat Alexu, musíte při registraci uvést region Spojené státy, jinak fungovat nebude.

Mobilní aplikace je velmi pěkně zpracovaná a všechny její nejpoužívanější části máte doslova na dosah palce. Opomenout nelze ani řadu funkcí včetně Trueplay pro ladění zvuku. Na rozdíl od ostatních reproduktorů ze stejné stáje Sonos Move nepotřebuje k nastavení Trueplay mikrofony vašeho telefonu. Ke kalibraci a vyladění zvuku totiž využívá vlastní soustavu mikrofonů. Samotný proces úpravy probíhá automaticky pokaždé, když reproduktor přemístíte na jiné místo. Za tohle rozhodně palec nahoru.

Díky integrované baterii si můžete Sonos vzít kamkoli – třeba do koupelny

Jak to hraje?

Jelikož se tu celou dobu bavíme o reproduktoru nesoucí punc Sonos, tak už asi tušíte, jak na tom bude z hlediska projevu. Nebudu tu chodit okolo horké kaše a rovnou prozradím, že kvalita reprodukce je tradičně špičková. Basy nepostrádají potřebnou hutnost, kterou neztrácí ani při vyšší hlasitosti. Pochvalu si zaslouží také středy a výšky, které na poměry reproduktoru nabízí až nečekanou jiskřivost. Podíl na tom má především rafinovaně navržená ozvučnice, která chytře pracuje s akustickými odrazy.

Během testování jsem čekal, kdy se objeví něco, co bych mohl reproduktoru vytknout. To se ovšem ani jednou nestalo a proto můžu říct jedinou věc. Sonos Move je vážně třída a jakmile ho uslyšíte hrát, spadne vám nejspíš brada. Upřímně nechápu, jak to inženýři Sonosu udělali, ale zvukový projev s přihlédnutím k proporcím reproduktoru je až nečekaně dospělý. Jednoduše řečeno; hraje vážně skvěle. Tečka.

V úvodu recenze jsem zmínil, že Move je prvním reproduktorem od Sonosu, k němuž se lze připojit prostřednictvím Bluetooth. Pokud ovšem používáte libovolné zařízení s iOS či macOS, tak vám to může být vcelku jedno. Stejně jako ostatní modely výrobce i Sonos Move podporuje protokol AirPlay 2. To je v praxi mnohem pohodlnější metoda, jelikož zde odpadá jakákoli nutnost otravného párování. Přítomnost Bluetooth tak ocení zejména uživatelé operačních systémů Android a Windows.

Sonos Move: láska na první poslech

Sonos Move dostal do vínku naprosto vše, co je typické pro ostatní Sonos reproduktory. To znamená špičkový zvuk, podporu hlasových asistentů a jeden z nejpropracovanějších multiroom systémů na trhu. Navrch přidává Bluetooth konektivitu, zvýšenou odolnost a integrovanou baterii, díky níž můžete rozjet soukromou techno party kdekoli vás napadne. Pokud už nějaký Sonos reproduktor vlastníte, Sonos Move bych se nebál označit za povinnost.

Někdo by mohl namítnout, že Sonos Move je příliš těžký na přenášení, ale zde je třeba si uvědomit jednu věc. Tento kousek necílí na výrostky, co si chtějí vyhrávat po cestě do školy, ale je spíše určen labužníkům, kteří ocení zvuk dospělého reproduktoru v přenosném balení. Sonos Move je jednoduše prémiové zařízení, s čímž se pojí ještě jedna věc. Za tuhle lahůdku totiž zaplatíte 10 000 Kč, což rozhodně není málo. Je však důležité zmínit, že cena je zcela oprávněná a cílovou skupinu uživatelů jistě nijak nepřekvapí. Za své peníze totiž dostanete špičkový kousek audiotechniky, který si zamilujete už na první poslech.

Sonos Move

8.5

Zpracování

9.0/10

Design

7.5/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • špičkový zvuk
  • zvýšená odolnost
  • výdrž baterie
  • propracovaná aplikace
  • podpora hlasových asistentů

Mínusy

  • pouze jedna barevná varianta
  • konzervativní design
  • pro někoho vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button