Recenze

Recenze Sonos Play:5: vynikající multiroom reproduktor, co vám otřese základy

Každý, kdo alespoň jednou slyšel pojem multiroom, musel zákonitě narazit také na společnost Sonos. V nabídce dnes již ikonické značky lze najít ucelené portfolio reproduktorů s nejrůznějšími typem zaměření. Zatímco v jedné z minulých recenzí jsem se podíval na zoubek modelu Sonos One, tentokrát se budu věnovat Sonos Play:5 – největšímu a nejlépe znějícímu kousku z celé modelové řady.

Recenze Sonos Play:5 je pořádný macek

Je ho kus! Přesně to mi blesklo hlavou ve chvíli, kdy jsem z krabice doloval tuhle téměř sedmikilovou bedýnku. Po designové stránce jde o poměrně střízlivou záležitost. Sonos Play:5 lze popsat jako kvádr o rozměrech 203 x 364 x 154 mm, který si můžete pořídit ve dvou barevných variantách – černá & bílá. Mě dorazil na test bílý kousek, který mi subjektivně přijde elegantnější a není na něm tolik vidět prach.

Ačkoli je venkovní opláštění z plastu, použitý materiál působí kvalitním a velmi bytelným dojmem. Konstrukce reproduktoru je navíc odolná proti vlhkosti, díky čemuž lze Sonos Play:5 bez obav umístit například na terasu nebo do koupelny.

Jinak uhlazenou tvář reproduktoru narušuje pouze párovací tlačítko na zadní straně a vstupy pro AUX, napájení a ethernetový port. Ovládací tlačítka na horní straně jsou senzorická a lze s nimi ovládat základní funkce – spuštění & zastavení přehrávání a regulaci hlasitosti. Nechybí zde ani podpora pro dotyková gesta. Přejetím prstu zleva doprava přeskočíte na další skladbu, opačným směrem se vrátíte na tu předchozí. Pokročilejší nastavení je dostupné prostředním mobilní aplikace Sonos, o níž si však povíme za chvíli.

Na stojáka jedině ve dvou

Minimalistický design má tu výhodu, že skvěle zapadne do jakéhokoli interiéru. Dalším zajímavou vychytávkou jsou malé gumové nožičky, které se nachází na spodní a bočních stranách reproduktoru. Díky tomu ho můžete buď postavit naležato nebo na bok. Sonos Play:5 automaticky pozná, v jaké poloze se nachází a podle toho upraví zvuk. V horizontální poloze bude hrát stero, „na stojáka“ přepne do mono režimu. To se hodí zejména v případech, kdy si domu pořídíte dva kousky, které lze navzájem propojit, čímž získáte masivně znějící stereo sestavu.

Bez aplikace ani ránu

Abyste si mohli naplno vychutnat všech výhod Sonos systému, musíte si stáhnout stejnojmennou aplikaci. Prostřednictvím smartphonu vlastně probíhá i samotné nastavení reproduktoru a jeho integrace do domácí WiFi sítě. V aplikaci se zároveň přihlásíte k vámi používaným streamovacím službám jako Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer a mnoho dalších, o kterých jste možná ani neslyšeli.

Mobilní aplikace je obecně velmi pěkně zpracovaná a všechny její nejdůležitější části máte doslova na dosah palce. Opomenout nelze ani řadu funkcí včetně Trueplay pro ladění zvuku. To v praxi funguje tak, že s mobilem v ruce chodíte po místnosti a prostřednictvím jeho mikrofonu si reproduktor sbírá informace o akustice v daném prostoru. Na základě těchto dat pak reproduktor(y) upraví zvukový přednes přesně podle parametrů místnosti, v níž je umístěn. Pochopitelně zde nechybí ani možnost dalšího ladění za pomoci ekvalizéru, ale upřímně si myslím, že toho využije pouze hrstka uživatelů.

Sonos Play:5 rozvibruje i ten největší obývák

Jestli hledáte něco, čím ozvučíte hodně velkou místnost, tak Sonos Play:5 je rozhodně ideálním kandidátem. Pod přední mřížkou se ukrývá celkem 6 reproduktorů, které dopuje stejný počet digitálních zesilovačů (class-D). Výsledkem je skutečně bohatý zvuk. Na své si přijdou i milovníci basů, kterých se jim dostane víc než dost. Výkon reproduktoru je opravdu impozantní a obývák o velikosti 64 m² dokázal ozvučit více než důstojným způsobem. Zvuková charakteristika zůstává stejná i na nejvyšší hlasitost, kterou jsem ostatně vyzkoušel pouze jednou. Víckrát tomu nebylo potřeba.

Reproduktor má zábavný projev a cokoli do něj pustíte, zní perfektně. Za poslední roky jsem vyzkoušel už hodně bezdrátových reproduktorů, ale žádný z nich nezněl tak, jako Sonos Play:5. Na mysli mám zejména dynamiku basů a obecně šťavnatý zvuk.

Má spoustu dobrých kámošů

Už v recenzi Sonos One jsem zmiňoval, že ta pravá sranda přichází, když si domu pořídíte více Sonos „bedýnek“. To samé platí také v případě Sonos Play:5. Celý dům může buď poskakovat v rytmu stejné hudby či v každé místnosti lze pouštět něco jiného. Pak je tu ještě podpora AirPlay 2, která celou kooperaci se všemi Apple zařízeními dostává na docela jinou úroveň. Žádné Bluetooth, párování či nastavování, jednoduše si vyberete z čeho do čeho půjde zvuk a je hotovo. Tohle je natolik návykovou látkou, že jakmile ji jednou vyzkoušíte, už nechcete nic jiného. Tečka.

Recenze Sonos Play:5: základní kámen multiroom systému

Jestli existuje něco, co opravdu nesnáším, jsou to kabely. Pokud trpíte stejnou úchylkou, ale zároveň chcete kvalitně ozvučit svůj být, dřív nebo později se začnete poohlížet po bezdrátových reproduktorech. Na trhu existuje řada výrobců, kteří nabízí kvalitní kousky, ovšem nikdo z nich se nemůže pochlubit tak propracovanou platformou, jakou disponuje Sonos. Reproduktor vás dostane svým mohutným a zábavným zvukem, který ani po delší době neomrzí.

V případě Sonos Play:5 jde o velmi kvalitní kousek audio techniky, na němž se hledají chyby jen velmi těžko. Jedna se ale přeci jen najde. Jakmile si pořídíte jeden Sonos, nebude trvat dlouho a doma budete chtít další. A to se může s ohledem na pořizovací cenu pěkně prodražit. Na druhou stranu tím získáte skutečně špičkový multiroom systém s širokou podporou hudebních služeb a AirPlay 2.

Recenze Sonos Play:5

8.4

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • kvalitní dílenské zpracování
  • promyšlené ovládání
  • podpora AirPlay 2
  • integrace do ekosystému Sonos
  • brilantní zvuk

Mínusy

  • chybí podpora hlasových asistentů
  • pro někoho vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button