Recenze

Recenze Sonos Era 300: zapomeňte na stereo, hudba v Dolby Atmos je budoucnost

Představte si, že stojíte uprostřed koncertního sálu, když v tu chvíli začne kapela  hrát úvodní melodii k písni Say Yes To Heaven. Krátce na to před sebou uslyšíte podmanivý vokál Lany Del Ray, jakoby stála pouze pár metrů před vámi a vy si užíváte každičký tón. Pak ale přichází Drake doprovázený Lil Waynem & Andre 3000 a vy se noříte do mišmaše dunivých beatů a slok singlu The Real Her, který vás doslova obklopuje ze všech stran. 

Takhle nějak si lze představit jednu z hlavních výhod poslechu hudby v Dolby Atmos, tak jak to umí reproduktor Sonos Era 300. Reproduktor, který byl od základů navrhován tak, aby uživateli naservíroval prostorový zvuk v takové kvalitě, která upoutá pozornost i naprostého laika. Zároveň jde o první reproduktor třetí strany, který dokáže přehrávat knihovnu s prostorovou hudbou na Apple Music.

Design & konstrukce: namířeno do všech stran

Nejspíš už tušíte, jakou zbraní bude Sonos Era 300 útočit na vaše peněženky, ale ono je toho daleko víc. K tomu ale až o pár řádků později. Nejprve si totiž řekneme něco o základních parametrech. 

Na rozdíl od Sonos Era 100, který jsem nedávno testoval (recenze), je Era 300 pořádný macek. Rozměrově je sice menší než Sonos Five (recenze), ale pořád se bavíme o kousku, který váží 4,47 kg a spíše než na poličce mezi knihami mu to bude více slušet na masivnějším stolku v obýváku či pracovně. A hned vysvětlím proč. Jde totiž o všesměrový reproduktor, takže je dobré jej umístit tak, aby zvuk mohl volně proudit a zbytečně jste se díky odrazům neochuzovali o prostorový efekt.

Uvnitř reproduktor se totiž nachází celkem šest měničů, které směřují zvuk doleva, doprava, dopředu a nahoru. Důležitou roli zde hrají také vlnovody, které pomáhají s lepším rozptýlením audia. Vnitřnímu uspořádání je podřízen také celkový design, který do jisté míry připomíná přesýpací hodiny. Stejně jako většinu ostatních Sonos reproduktorů, také Era 300 si můžete pořídit ve dvou barevných variantách – černá a bílá. Z vlastní zkušenosti doporučuji sáhnout po bílé verzi, která alespoň v mých očích působí líbivějším dojmem, a hlavně tolik netrpí na ulpívání otisků. Na světlých variantách navíc není tolik vidět prach, takže vás to nebude nutit tak často brát do ruky hadřík.

 

Ovládnete ho z mobilu, rukou i hlasem

Sonos Era 300 lze ovládat celkem třemi způsoby. Využít můžete buď dotykové senzory na horní straně reproduktoru, nebo mobilní aplikaci. Osobně však dávám daleko radši přednost hlasovým povelům skrze Alexu od Amazonu. V nastavení si můžete aktivovat také hlasového asistenta Sonos Voice Control. Jeho hlavní devizou je soukromí, jelikož všechny příkazy jsou zpracovávány na konkrétním zařízení, respektive data neputují nikam na cizí servery. S tím se ovšem pojí určité limity. Sonos asistent totiž zvládá pouze povely spojené s přehrávání hudby a ovládáním multiroom systému.

Sonos nebere soukromí uživatelů na lehkou váhu. Stejně jako v případě modelu Era 100 také Era 300 má hardwarové tlačítko, které natvrdo odpojí mikrofony od napájení. Na zadní straně najdete také tlačítko, které reproduktor přepne do Bluetooth režimu. USB-C v dolní části slouží pro připojení reproduktoru k počítači, popřípadě do něj můžete zapojit dongly, které mají na druhém konci například RJ-45 či 3,5mm jack.

Takhle jste hudbu ještě neslyšeli

Poslech hudby v Dolby Atmos (setkat se můžete také s pojmy Spatial Audio či 3D zvuk) má za cíl „přenést posluchače doprostřed hudby“ a vyvolat ve vás pocit, který přesahuje tradiční stereo. Jelikož se jedná o poměrně mladou technologii, tak výrobci a poskytovatelé streamovacích služeb k tomu přistupují různými způsoby.

Velmi také záleží, jak probíhal finální mastering skladeb, který má zásadní vliv na celkový zážitek. Můžete se totiž setkat s tím, že některá alba či jednotlivé skladby budou znít naprosto fantasticky a některé naopak už tolik ne. Alespoň taková je moje osobní zkušenost s knihovnou na Apple Music.

Je zkrátka vidět, respektive slyšet, že jde o novou technologii, a tvůrci se s ní teprve učí pracovat. Upřímně si ale myslím, že jde pouze o dočasný stav a za pár měsíců to může být úplně jinak. Důležité je také zmínit, že pro nejlepší zážitek z Dolby Atmos je nutné mít nastavenou vyšší hlasitost (cca 50-75 %). Při ambientním poslechu je prostorový efekt prakticky neznatelný.

Zapomeňte na stereo, užijte si Dolby Atmos

Sonos už delší dobu používá u svých reproduktorů technologii Trueplay, pro zmapování akustiky uvnitř místnosti, podle čehož pak systém upraví charakteristiku zvukového projevu. Vybrat si můžete buď mezi rychlým laděním, které používá interní mikrofony, nebo pokročilejší metodou prostřednictvím mikrofonů na vašem iPhonu či iPadu. Při testování jsem zkoušel oba způsoby a subjektivně mi přišlo, že rozdíly v naladění jsou pouze minimální. To ovšem nemění nic na tom, že Trueplay vám pomůže z Era 300 vymáčknout maximum.

Důležité je také zmínit, že ačkoli systém používá hned několik měničů namířených do různých směrů, nejde o klasické stereo. Na druhou stranu většině uživatelů to pravděpodobně nebude vůbec vadit. Poslech v Dolby Atmos je celkem návykovou látkkou a osobně si troufám tvrdit, že běžnému člověku dokáže zprostředkovat minimálně stejně kvalitní zážitek.

Takhle jste hudbu ještě neslyšeli

Nejčastěji poslouchám elektronickou hudbu a rap, ale při testování Sonos Era 300 se mi častokrát stalo, že jsem si daleko víc užíval úplně jiné žánry a interprety. Za poslední měsíc jsem naposlouchal tolik skladeb od Michaela Jacksona, Pink Floyd, The Beatles, Guns N’ Roses a dalších kapel, jako nikdy předtím. A může za to již několikrát zmíněný prostorový zvuk. Skladby v Dolby Atmos zní totiž úplně jinak. Zřetelně slyšíte jednotlivé nástroje, doslova cítíte údery do bicích, zkrátka hudbu vnímáte jinak, než jste běžně zvyklí u tradičních reprosoustav.

Když se zaměřím čistě na zvukový projev, tak v zásadě nemám nic, co by mě vysloveně uráželo. Zejména výšky a střední pásmo jsou na poměry dané cenové kategorie excelentní. Basů tu dostanete taky solidní nálož, ale například u vyloženě hrubých rapových dropů už poznáte, kde má Era 300 limity. Reproduktor je sice dokáže ustát s veškerou grácií, ale rozhodně nečekejte něco, co by vám způsobilo fibrilaci síní. Jedním dechem ale musím dodat, že inženýrům Sonosu patří všechna čest za to, co se jim podařilo z tak malé ozvučnice dostat. Hraje vážně fantasticky – tečka!

Sonos Era 300: verdikt

Pokud jste recenzi dočetli až k tomuto řádku, tak nejspíš tušíte, jak bude znít mé hodnocení. Předtím je ale nutné ještě uvést pár (celkem důležitých) věcí. Sonos Era 300 potřebuje kolem sebe místo. Magie s prostorovým zvukem vyžaduje, aby měl z každé strany výhled do místnosti a zadní část byla alespoň 20 centimetrů od zdi. Pokud tuto podmínku nedokážete splnit a hledáte reproduktor, který „uklidíte do knihovny“ nebo na poličku, raději sáhněte po jiném modelu. Například dvojice Era 100 udělá v takovým scénářích mnohem větší parádu.

Sonos Era 300 není levný, byť za svou cenu nabízí velmi slušnou výbavu. Je ovšem třeba počítat s tím, že prostorovou hudbu nenabízí (alespoň v době psaní této recenze) všechny streamovací platformy.

Pokud si platíte Apple Music či jinou službu nabízející obsah v Dolby Atmos, máte na Era 300 prostor a chcete si užít svou oblíbenou hudbu tak, jak jste jí ještě neslyšeli, udělá vám vynikající službu. Možná se budu mýlit (o čemž silně pochybuji), ale 3D zvuk / Spatial Audio / Dolby Atmos či jak to chcete nazývat, je podle mě nový trend, s nímž se budeme setkávat čím dál častěji. A Sonos Era 300 je na tuto prostorovou budoucnost maximálně připraven.

Sonos Era 300

8.6

Design & zpracování

8.5/10

Zvukový projev

9.0/10

Chytré funkce

8.5/10

Konektivita

8.5/10

Poměr cena & výkon

8.5/10

Plusy

  • Podpora Dolby Atmos
  • Možnost přepnutí do BT režimu
  • Chytré funkce
  • Zvukový projev
  • Konektivita

Mínusy

  • Pro někoho vyšší cena
  • Černá varianta je lapač otisků a prachu

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

5 Komentáře

    1. Dobrý den,
      cenu neuvádíme v žádné recenzi (až na výjimky). Jde totiž o to, že cena produktu se mění v průběhu času. Pokud byste si tento konkrétní článek přečetl například za rok, cena by mohla být už jiná, takže uvádět ji v textu recenze, která je relevantní po celý životní cyklus produktu (což může být několik let), mi nepřijde jako rozumný nápad.

  1. Pěkná recenze i produkt. Až začne Spatial Audio nabízet Spotify, možná o něm začnu přemýšlet.

  2. Zkoušel jsem Sonos Era 300 u známého, a naprosto jsem nechápal. Ten zvuk je neuvěřitelný, a taky zvažuji pořídit, jen se rozhoduji zda nevzít ten menší. Ta verze 300 chce dost místa kolem sebe, aby ten efekt byl skvělý.

    1. Jestli myslíte ERA 100, tak ten sice hraje také hezky, ale v porovnání s ERA 300 se bavíme o úplně jiné kategorii. V případě ERA 300 stačí, aby měl kolem sebe alespoň 30 cm z každé strany a byl nějakých 20 cm od zdi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button