Články

Přesun generativní AI z cloudu na koncová zařízení je nevyhnutelný. Jaké to přinese výhody?

Popravdě si neumím představit, že v mém okolí existuje osoba, která by v poslední době neslyšela o umělé inteligenci. Technologie strojového učení prožívá globální boom, kterého se snaží využít prakticky všechny technologické firmy. Současný vývoj však začíná ukazovat, že zejména systémy generativní umělé inteligence se budou muset v blízké budoucnosti značně transformovat.

Aktuálně nejpoužívanější velké jazykové modely (LLM), jako ne například ChatGPT od OpenAI, běží v cloudu, což může brzy představovat vcelku vážný problém. Dříve či později totiž začnou sílit obavy o soukromí dat, což už nyní vyvolávají řadu nejednoznačných názorů. Pokud má navíc budoucnost vypadat tak, že umělé inteligenci svěříme naše osobní či jinak citlivé informace, tak otázka bezpečnosti bude v tomto směru naprosto klíčová.

Miliardy AI čipů do roku 2030

A právě na tuto problematiku se zaměřili analytici z ABI Research, podle kterých se část jazykových modelů nastěhuje přímo do koncových zařízení. Tento očekávaný trend má již velice brzy odstartovat zvýšenou poptávkou po heterogenních čipsetech umožňující provoz umělé inteligence. Z publikované analýzy vyplývá, že celosvětové dodávky specializovaných AI čipů dosáhnou do roku 2030 více než 1,8 miliardy kusů.

ABI Research očekává, že všechny moderní chytré telefony, tablety, notebooky a další zařízení budou disponovat více či méně pokročilými systémy umělé inteligence. První vlaštovkou je nedávno představený Samsung Galaxy S24, který je doslova prošpikovaný AI funkcemi. Na to má brzy navázat také Google se svými Pixely a dozajista budou tento trend následovat i další výrobci. V polovině letošního roku má s vlastní umělou inteligencí vyrukovat také Apple, který by zároveň mohl jako jeden z prvních nabídnout zařízení, na kterém poběží generativní AI bez nutnosti připojení do cloudu. Tedy alespoň tak to naznačují všechny dosavadní indicie a úniky.

Přesunutí AI na koncová zařízení dovolí ještě užší interakci mezi člověkem a strojem, jelikož se tím eliminují bezpečností rizika. Zároveň budou moci vzniknout nové aplikace zvyšující produktivitu a uživatelský zážitek obecně. Samozřejmě jazykové modely, které poběží na smartphonu, nebudou z principu dosahovat takových možností jako cloudové LLM. Zásadní roli tak bude hrát optimalizace hardwaru & softwaru. To bude vyžadovat úzkou spolupráci napříč celým technologickým světem.

Pokud se nic zásadního nezmění, technologie umělé inteligence bude mít klíčový vliv na většinu současných odvětví. Osobně si troufám tvrdit, že generativní AI má potenciál hýbat světem i několik po sobě jdoucích dekád. Vidíte to podobně, nebo na AI máte jiný názor? Dejte nám vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button