Tipy a triky

Jak na Macu spravovat přístup k osobním datům u jednotlivých aplikací

Produkty od společnosti Apple obsahují mnoho mechanik a funkcí, jež se starají o soukromí uživatelů. Nejde však o samospásné řešení a je potřeba z hlediska uživatele s nimi umět pracovat, aby šla zajistit co nejvyšší míra soukromí nejen pro citlivá data, jako jsou například fotografie či kalendář, ale zároveň i korektní fungování kamery a mikrofonu bez možného odposlouchávání nainstalovanými aplikacemi.

Centrem většiny těchto funkcí je položka v Nastavení systému s názvem Soukromí a zabezpečení. Otevřete tedy předvolby systému a poté buď vyhledejte právě tuto funkci pomocí hledání či se posuňte v seznamu dolů a najděte ji mezi ostatními položkami. Po otevření sekce Soukromí a zabezpečení se před vámi zobrazí v části Soukromí jednotlivé kategorie, ve kterých můžete upravovat práva jednotlivých aplikací.

Osobně doporučuji si projít všechny tyto kategorie a zkontrolovat, zda daná aplikace oprávnění opravdu potřebuje a zda chcete, aby to takto bylo nastaveno. Pokud byste chtěli nějaké aplikaci povolit přístup právě k jednomu z těchto oprávnění, proklikněte se do dané kategorie a přepněte posuvník vedle jména aplikace. Pokud je posuvník modrý, aplikaci je daný přístup udělen a pokud je šedý, tak naopak zakázán.

Zejména velkou pozornost věnujte kategoriím, které dávají plný přístup k disku, mikrofon, kameře, souborům, polohovým službám, fotkám a zpřístupnění. Jsou to totiž velmi důležité kategorie, jež by mohly některé aplikace potencionálně zneužívat a tím se dostat k citlivým datům.

U plného přístupu k disku je už dle názvu jasné, co dané oprávnění znamená. Pokud jej u nějaké aplikace povolíte, může číst data z celého disku, a to od všech uživatelů Macu. Osobně doporučuji povolovat toto oprávnění pouze v případech, že jej daná aplikace opravdu potřebuje ke správnému fungování a danému programu zcela věříte.

Fotky obsahují správu přístupu k vašim fotografiím z aplikace Fotky, a to včetně těch na iCloud. Bohužel zde nelze jako na iPhonu vybrat pouze jednotlivé fotky, ke kterým má daná aplikace přístup, ale lze vybrat jen z možností, kdy má aplikace buď plný k přístup k fotografiím či vůbec žádný.

Zpřístupnění v této funkci znamená oprávnění k ovládání počítače. Potřebují ji obvykle aplikace rozšiřující funkčnost systému, jako například níže zobrazený Magnet a MonitorControl.

Nastavení přístupů zůstanou zachována, a to i po restartování počítače či obnově ze zálohy. Pokud však otevřete konkrétní aplikaci, jíž jste oprávnění v minulosti zakázali a znovu o něj požádá, zobrazí se vám okno s požadavkem na povolení přístupu. Po kliknutí na nesouhlas pouze okno zmizí a dále je přístup aplikaci zakázán. V případě, že chcete oprávnění povolit, klikněte na dolní šedé tlačítko, jež otevře Nastavení systému a zde můžete práva změnit. Za předpokladu, že aplikace o oprávnění v minulosti nežádala, zobrazí se namísto tlačítka pro otevření Nastavení systému tlačítko Povolit, tím povolíte přístup na jedno kliknutí.

Pokud si na počítač s macOS nainstalujete jakoukoliv aplikaci, je díky této funkci jednoduché ji zamezit přístup k různým složkám a senzorům. Každá aplikace má však po nainstalování přístup k určitým složkám v systému. Pokud tedy instalujete jakoukoliv aplikaci, zejména mimo App Store, raději si nejdříve zjistěte, zda je daný program opravdu bezpečný a ověřený. Když by obsahoval škodlivý kód, mohl by se k dostat k vašim citlivým datům i jinými cestami.

Nezapomeňte na pokročilou ochranu dat

Pro vyšší úroveň soukromí je velmi dobrá funkce s názvem Pokročilá ochrana dat. Tu najdete opět v nastavení, avšak nyní pod správou vašeho profilu, čili vaším nastavením Apple ID, v sekci iCloud. Ta šifruje data jako jsou fotografie, poznámky a další, abyste se k nim dostali pouze vy, a to díky end to end šifrování. Po zapnutí této funkce však přebíráte zodpovědnost za vaše data pouze vy a jelikož ani Apple nemá k těmto datům přístup, je na vás, abyste si zapamatovali heslo a bezpečně schraňovali záložní kód pro případ nutnosti obnovení.

Foto: Apple

Ve stejné sekci se nachází ještě nastavení přístupu jednotlivých aplikací i na iPhonu a iPadu. Jelikož jsou tato zařízení doslova napěchována osobní daty, doporučuji si zkontrolovat přístupy jednotlivých aplikací také zde.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button