Apple letos hodlá uvést první Macy s čipy M4 zaměřenými na umělou inteligenci
Apple hodlá s příchodem čipů z rodiny M4 zásadně přepracovat celou řadů Maců. S tímto tvrzením přišla redakce webu Bloomberg, která se může dlouhodobě pochlubit velice kvalitním napojením na pozadí Applu. Ačkoli se tedy jedná o neoficiální informace, do jisté míry je lze brát minimálně jako dobré vodítko k tomu, co nás čeká v následujícím období.
Nové čipy generace M4 budou daleko více zdůrazňovat zaměření na umělou inteligenci. Ostatně o tom, že Apple hodlá naskočit na vlnu AI ve velkém stylu, se spekuluje již delší dobu. Zásadní průlom má být ohlášen v polovině letošního roku v rámci vývojářské konference WWDC 2024. Masivnější přechod Maců na čipy M4 se ovšem odehraje až o pár měsíců později, přičemž jako vždy se lze spolehnout minimálně na 3 specifikace čipsetu. Základní “em-čtyřka” bude pohánět MacBook Air a nejlevnější variantu 14” MacBooku Pro.
Přechod na čipy M4 se protáhne do příštího roku
Čipy M4 Pro a M4 Max se dostanou pod kapotu výkonnějších konfigurací 14” a 16” MacBooku Pro. Hovoří se také o tom, že minimálně M4 Pro dostane také aktualizovaný Mac mini, což zcela jistě potěší řadu uživatelů po celém světě. Největší otazník však visí nad tím, kdy se objeví první Mac vybavený M4 čipem. V kuloárech se zmiňuje hned několik termínů, přičemž ten nejreálnější je spojován s obdobím těsně po letošním WWDC. Apple pak hodlá přechod na čipy z rodiny M4 protáhnout až do poloviny příštího roku. Pomyslný vrchol má představovat verze čipsetu s kódovým označením Hidra, která by měla pohánět Mac Pro. V tomto případě se bavíme o specifikaci zahrnující až 500 GB RAM, což je více než dvojnásobek toho, co zvládá současný Mac Pro.
Osobně jsem však nejvíce zvědavý na to, jakým stylem se Apple rozhodně pro implementaci umělé inteligence. Část odborné veřejnosti věří tomu, že díky novým čipům v Macích a iPhonech půjde provozovat AI asistenta lokálně bez nutnosti připojení k internetu. To by znamenalo zásadní technologický průlom, jelikož dosavadní řešení, jako je například chatGPT vyžaduje 100% přístup ke cloudu. Je zároveň veřejným tajemstvím, že Apple pracuje na vlastním jazykovém modelu LLM, což by nakonec mohlo znamenat, že Siri bude chytřejší než kdykoliv předtím. Především by se ale mohla naučit komunikovat v řadě dalších jazyků včetně češtiny. A to jistě potěší každé Apple uživatele, který se narodil na území české kotliny.