Recenze

Apple Watch Ultra 2 recenze: povedená evoluce revolučních hodinek

Když Apple v loňském roce představil Apple Watch Ultra, doslova tím skočil šipku do rybníka, kde si do té doby spokojeně plaval Garmin a další výrobci outdoorových hodinek. Přestože jde o model mířící na sportovně aktivní jedince, značně si je oblíbili i lidé, kteří horolezectví a jiné extrémní aktivity znají ze sportovního bloku televizních novin. A v zásadě se není čemu divit. Apple Watch Ultra jsou ve všech ohledech lepší než základní verze, které i nadále „trpí“ jednodenní výdrží baterie. Nové Apple Watch Ultra 2 jdou ve stopách svého předchůdce a to dokonce tak přesně, že vypadají na chlup stejně.

Prakticky všechny změny se odehrály na úrovni interního hardwaru, který běžný uživatel nemá šanci vidět. Z toho důvodu se logicky nabízí otázka, o kolik jsou Apple Watch Ultra 2 lepší než původní model a pro koho jsou vlastně určeny. Pokud máte loňskou verzi, tak příliš důvodů k přechodu vám Apple letos nedal. Jestli ovšem vlastníte klasické Apple Watch a přemýšlíte o výměně či žádné hodinky ještě nemáte, Apple Watch Ultra 2 nabízí celkem solidní nálož atraktivních parametrů.

Design a zpracování: jablečná prémiovka

Apple Watch Ultra 2 jsou nejdražšími hodinkami v nabídce, a tomu samozřejmě odpovídá jejich zpracování. Šasi tvoří titanové pouzdro, do něhož jsou usazeny všechny komponenty včetně displeje, které kryje sklíčko ze syntetického safíru. Robustnost celé konstrukce podtrhuje voděodolnost do 100 metrů a testování dle vojenských standardů MIL-STD 810H.

S jistou dávkou nadsázky lze říci, s hodinkami můžete dělat doslova psí kusy, nic se jim nestane. Skutečně hrubým zacházením je samozřejmě rozbít můžete, ale to se bavíme o vyloženě nestandardních situacích. Po stránce designu a použitých materiálů se nezměnilo zhola nic, takže ani trénované oko znalce nepozná, zda se dívá na letošní či loňskou generaci.

Můj subjektivní pohled na design Apple Watch Ultra 2 má dvě roviny. V té první je vnímám jako skvěle zpracovaný a především funkční produkt. Pokud se podíváte zblízka, odhalíte řadu promyšlených detailů, jako je vyvýšený okraj chránící displej, lem kolem digitální korunky či chytře navržený systém antén pro příjem GPS a mobilního signálu.

Outdoorový styl má ovšem také své stinné stránky. Díky vyššímu profilu a ostřejším hranám se hodinky rády zachytávají o rukávy. Další nevýhodu vidím v tom, že Apple nabízí pouze jednu velikost pouzdra. V době genderové vyváženosti je až s podivem, že druhá generace se neobjevila také v menší verzi, která by lépe sedla na dámskou ruku. Přestože hodinky umí měřit spánek, tak díky jejich robustnosti není jejich nošení během noci dvakrát pohodlné, klasické verze Apple Watch jsou v tomto ohledu rozhodně lepší.

Mají lepší displej než MacBook Pro

Z hlediska velikosti je displej v Apple Watch Ultra 2 prakticky totožný s loňským modelem. Stále se jedná o panel s rozlišením 410 x 502 pixelů, který nabízí příkladnou jemnost a zobrazovací vlastnosti. Citelně se ovšem zvýšil maximální jas. Displej se totiž umí krátkodobě rozsvítit jasem až 3 000 nitů. To je zhruba dvojnásobek toho, co umí Liquid Retina XDR displej v MacBooku Pro. V našich zeměpisných šířkách jde možná o zbytečný luxus, ale živě si umím představit, že pokud někdo s Apple Watch Ultra 2 vyrazí do míst se skutečně ostrým sluncem, toto vylepšení rozhodně ocení.

Další vlastnosti zobrazovače, jako je podpora trvalého zobrazení v neaktivním stavu (Always-On) či přepnutí do nočního režimu, kdy se ciferník zbarví červeně, aby šetřil vaše oči, jsou opět stejné jako u předchozí generace.

Nový čip S9 je investicí do budoucna

Pokud se jen trochu vyznáte ve výpočetním hardwaru, tak vám jistě neuniklo, že v posledních několika letech se toho u hodinek od Applu příliš mnoho neudálo. Sice se měnily názvy procesorů, ale v zásadě šlo pouze o drobné aktualizace, které stavěly na starých základech. S příchodem Apple Watch Ultra 2 se tohle ovšem mění. Uvnitř se totiž nachází zbrusu nový čipset S9, na kterém si nalezlo místo 5,6 miliardy tranzistorů.

V porovnání s S8 jde o 60% nárůst, což se pochopitelně odrazí na celkovém výkonu. Rychlejší je procesor (CPU), grafická část (GPU) a Neural Engine. Při běžném používání si všimnete, že hbitější je také Siri, která vykovává příkazy rychleji. Svižnější je také práce s aplikací Domácnost, která rychleji načítá náhledy z kamer a aktuální stav aktivních doplňků. Celkově lze říci, že výpočetního výkonu mají Apple Watch Ultra 2 víc než dost a lze to tak brát jako investici do budoucna.

Zdvojnásobila se také kapacita interní paměti, která činí 64 GB. Další benefit čerpající z nového hardwaru, je vylepšená verze UWB čipu. Díky tomu lze nyní přesněji vyhledávat iPhone ve stylu, jak to známe při lokalizaci AirTagů skrze iOS aplikaci Najít.

Nový čip je navíc vyráběn pokročilejším procesem, který krom vyššího výkonu přináší také lepší energetickou účinnost. Apple v oficiálních materiálech uvádí, že pokud Apple Watch Ultra 2 přepnete do úsporného režimu, vydrží 72 hodin, což je o 12 hodin více než loňská generace. 

Ovládání jednou rukou

Apple říká, že vlivem výkonnějšího procesoru si mohl dovolit implementovat nové gesto poklepání (Double Tap) pro ovládání hodinek jednou rukou. V praxi to funguje tak, že pokud poklepáte o sebe palcem a ukazováčkem, můžete například přijmout hovor, odpovídat na zprávy, pozastavit přehrávání hudby či zastavit odpočet minutky.

Musím přiznat, že při běžném používání jde o celkem užitečnou vychytávku. Nové gesto nejvíce oceníte ve chvílích, kdy v druhé ruce nesete nákup, dítě, držíte psa – zkrátka když nemáte k dispozici druhou ruku. Je ovšem škoda, že škála dostupného využití je (alespoň zatím) limitována na několik vybraných akcí. Osobně mi třeba chybí, že při cvičení nelze gestem vytvářet segmenty.

Gesto poklepání funguje v drtivé většině případů spolehlivě, ovšem několikrát se mi stalo, že jsem ho nechtěně aktivoval psaním na klávesnici. Důležité je také dodat, že v praxi můžete kromě ukazováčku použít prakticky jakýkoliv jiný prst.

Výdrž je největší tahák

Než přišly první Apple Watch Ultra, tak největší kritika u jablečných hodinek vždy mířila na jejich jednodenní výdrž. Osobně se řadím ke skupině, která to příliš neřeší, jelikož jsem zvyklý hodinky nabíjet přes noc. Na druhou stranu je fajn, že když vyrazíte s Apple Watch Ultra 2 na víkend do přírody a nabíječku můžete s klidem nechat doma.

Pokud jsem hodinky nesundal z ruky a měřil s nimi spánek, dostal jsem se na maximálně na 3 dny nepřetržitého provozu. Je však nutné dodat, že jsem měl také vypnutou funkci trvale zapnutého displeje. S aktivním Always-on jsem nabíjel přibližně jednou za dva dny v závislosti na stylu používání. Celkovou výdrž na jedno nabití celkem zásadně ovlivňuje měření sportovních aktivit. Pokud tedy často cvičíte, běháte či jezdíte na kole, počítejte s tím, že nabíječku budete hledat každý třetí den – s vypnutým Alway-on a bez měření spánku.

Někdo nejspíš namítne, že konkurenční hodinky vydrží daleko víc, nicméně je třeba si uvědomit, že Apple Watch Ultra 2 jsou miniaturní počítač, který umí nezávisle fungovat bez spárovaného iPhonu. Když se na to podíváte právě touto optikou, tak skutečnost, že bez nabíječky se obejdete 3 až 4 dny, není vlastně vůbec špatný výsledek.

Apple Watch Ultra 2: verdikt

Když se na Apple Watch Ultra 2 podívám střízlivým okem, tak pokud máte loňský model, přechod nedává příliš velký smysl. Mezigeneračních změn je zde skutečně poskrovnu. Téměř vše se točí pouze kolem nového čipu S9, který je papírově mnohem výkonnější, ale vlivem skvělé optimalizace watchOS 10 nemáte šanci poznat větší rozdíl. Když si Apple Watch Ultra 2 vyberete s páskem Alpský nebo Trailový tah, může vás alespoň hřát na srdci, že budete nosit uhlíkově neutrální produkt. To je sice chvályhodné, ale na uživatelský zážitek to nemá absolutně žádný vliv.

Jasnější displej a gesto poklepání vnímám spíše jako dílčí vylepšení, která jsou fajn, ale rozhodně to není nic, co by vás mělo přimět k přechodu z původního modelu. Z toho vyplývá, že Apple Watch Ultra 2 se vyplatí pouze v případě, že chcete přejít z klasických Apple Watch. Při takovém scénáři získáte naprosto špičkově zpracované hodinky, kterým je velice těžké cokoli vytknout. Díky předimenzovanému hardwaru dostanete produkt, který zůstane relevantní minimálně další tři roky. Z hlediska výbavy zde dostanete prakticky všechno, na co si vzpomenete. Jen ten vodotrysk jim stále chybí.

Za zapůjčení produktu pro potřeby recenze děkujeme společnosti iWant, kde si můžete Apple Watch Ultra 2 zakoupit.

Apple Watch Ultra 2

9.2

Design & zpracování

9.0/10

Sportovní funkce

9.5/10

Konektivita

9.5/10

Výdrž baterie

8.5/10

Hardwarová výbava

9.5/10

Plusy

  • Skvělé zpracování
  • Výborný displej
  • Odolná konstrukce
  • Solidní výdrž
  • Výkonný hardware

Mínusy

  • Apple nabízí pouze jednu velikost
  • Pro někoho vyšší cena
  • Nepodporují Qi nabíjení
  • Mohou se zachytávat o rukávy
  • Pouze jedna barevná varianta

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button