Novinky

Umělá inteligence od Applu nebude vyžadovat připojení k internetu. Díky tomu bude rychlejší a bezpečnější

Jak vyplývá z mnoha výzkumných materiálů, které Apple v poslední době zveřejnil, uvnitř firmy probíhá intenzivní vývoj technologií spojených s umělou inteligencí. Je zároveň veřejným tajemstvím, že letošní konference WWDC 2024 přinese aktualizaci operačních systémů, kde AI sehraje ústřední roli. 

Internetem začínají kolovat čím dál častěji zvěsti o tom, že umělá inteligence v iPhonu a dalších Apple zařízeních bude moci fungovat offline, respektive máme očekávat implementaci velkého jazykového modelu (LLM), který nebude vyžadovat připojení k internetu. Apple pak bude tuto vlastnost komunikovat jako zásadní konkurenční výhodu, která přinese rychlejší odezvu a vyšší míru zabezpečení uživatelských dat.

Již dříve se objevily zprávy, že Apple si vyvíjí vlastní verzi LLM s interním názvem Ajax. Výhodou tohoto jazykového modelu má být schopnost fungovat jak v klasickém režimu, kdy využívá data na serverech tak i lokálně na konkrétním zařízení. Jednou z výhod lokálního LLM jsou rychlejší reakce na dotazy a fakt, že veškerá komunikace zůstává v paměti zařízení. Na druhou stranu takové řešení nebude nikdy tak výkonné, jako modely, které běží na obřích serverových farmách, kde se operuje s miliardami parametrů.

AI od Applu poběží v cloudu i lokálně

Apple zřejmě využije hybridní platformy, která nabídne obě možnosti. Je zároveň velice pravděpodobné, že inženýři vyladí LLM přesně na míru vlastnímu hardwaru, aby z něj mohli vytěžit maximum. V cloudovém režimu lze očekávat, že umělá inteligence od Applu bude fungovat obdobným způsobem, jako populární ChatGPT od OpenAI. 

Offline verze umělé inteligence pak nebude nabízet tak komplexní databázi znalostí, nicméně pro práci s uživatelskými daty to nebude muset představovat zásadní problém. Umím si totiž představit, že lokální AI bude umět například pracovat s e-maily, iMessage, kalendářem a dalšími daty z nativních aplikací. S pomocí asistenta pak půjde provádět generativní úlohy nejrůznějšího charakteru, případně si usnadnit rutinní úkony. Co má Apple nakonec v plánu, se dozvíme 10. června v rámci úvodní prezentace vývojářské konferenci WWDC 2024.

Co čekáte od umělé inteligence v podání Applu, případně jaké funkce považujete za stěžejní? Dejte nám vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. jenomže aby to běželo lokálně tak bude potřebovat masivní databáze .. no uvidíme jak si s tím hoši poradí .. hlavně aby to fungovalo i na starších strojích .. i když si dokážu představit že dost lidí si koupí nové železo, pokud se to vyrovná GPT 4.0

    1. Pokud k tomu skutečně dojde a Apple nasadí lokálně fungující AI, tak její podpora bude záviset na přítomnosti Neural Engine, takže by mohla běžet i na relativně starších zařízeních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button