Xiaomi Cyberdog 2: vyzkoušel jsem si budoucnost robotiky na čtyřech nohách
Jste připraveni na budoucnost plnou robotů?
Robotizace je obor, kterému je věštěna zářná budoucnost. Ve spoustě ohledů můžou roboti představovat řešení řady kulturních i společenských problémů. Není tedy divu, že přední technologické společnosti začínají naplno šlapat do vývoje, aby si v ideálním případě urvaly co největší tržní podíl. Do této skupiny patří také společnost Xiaomi, od které jsem si mohl na pár dní vyzkoušet jejího čtyřnohého robota Cyberdog 2.
Xiaomi Cyberdog 2 navazuje na původní model, na kterém si výrobce poprvé vyzkoušel, jaké je vyvinout a sériově vyrábět roboty s pokročilou mechatronikou. V případě modelu Cyberdog 2. generace jde už o podstatně uhlazenější model nesoucí prvky spotřebitelského produktu. Naproti tomu první Cyberdog a jemu podobní roboti působí na širokou veřejnost spíše jako vraždící stroje z filmové série Terminátor.
Konečně robot, co nebudí rozpaky
Cyberdog 2 je po designové stránce úplně jiný. Inženýři zřejmě vycházeli z toho, že pokud čtyřnohý robot bude vypadat jako zvíře, které je obecně považováno za nejlepšího přítele člověka, nebude vyvolávat negativní konotace. A je pravdou, že když pominu našeho Steva (osmiletá čivava), tak nikdo z rodiny a kamarádů ani jednou nevyslovil, že by se mu robot nelíbil. Naopak jsem se setkal s velkým zájmem a zvědavostí všech, kterým jsem Cyberdoga stihl ukázat.
Xiaomi dokonce tvrdí, že bionický design hlavy je odvozený od dobrmana, přičemž zbytek těla a zejména končetiny dostaly takové proporce, aby robot působil co možná nejživějším dojmem. A nutno říci, že tohle se opravdu povedlo. Zásadní podíl na tom má již zmíněná hlava, na které se nachází hned několik kamer a senzorů, které robotovi pomáhají pochopit, co se kolem něj děje. Důležitou roli v tom také hraje LED panel na přední straně, kterým Cyberdog do okolí vysílá stavové informace. Pokud hlava například svítí modře, je v pohotovostním režimu, červeně se rozsvítí během vypínací sekvence a oranžovou barvou oznamuje výpadek konektivity.
Je to celkem tvrďák
Když jsem robota vybaloval z krabice, bylo na něm patrné, že už má něco odžito. Vnější panely jsou sice plastové (ABS), ale pod nimi se nachází robustní konstrukce, která toho evidentně ustojí více, než by člověk na první pohled očekával. Na druhou stranu roboti jako je Cyberdog jsou navrhování s tím, že během svého životního cyklu se budou muset vypořádat s řadou složitých situací, takže dává smysl, že nabízí určitou odolnost. Šasi využívá z velké míry hliník, který doplňuje karbon a tvrdá pryž na kontaktních plochách.
Z toho důvodu má břicho potažené odolnou gumou a veškerá mechanika je pečlivě zapouzdřena, aby se minimalizovalo riziko jejího poškození vlivem kolizí a pádů. A věřte mi, že nabourat s robotem například do nábytku nepředstavuje nic složitého, zvlášť pokud se snažíte proplétat v interiéru, kde je méně místa.
Digitální instinkty
Aby se Cyberdog dokázal orientovat v prostoru, dostal do vínku celou řadu různých senzorů. Je vcelku zajímavé, že Xiaomi zde nakombinovalo laserový snímač YDLIDAR TG30 s modulem hloubkové kamery Intel RealSense D430. V čumáku Cyberdoga najdete ještě jednu samostatnou kameru, která slouží pro pořizování snímků a videí z pohledu robota.
Další výbava zahrnuje kamery na bocích před zadníma nohama, dotykové senzory a ultrazvukové snímače. Nechybí zde ani soustava několika mikrofonů, díky nimž Cyberdog 2 slyší, respektive dokáže přijímat hlasové povely. Jedním dechem je ovšem nutné dodat, že pokud nemluvíte plynně čínsky, máte smůlu.
Ovládat ho můžete jako RC autíčko, když na to přijde
Hlasové povely ale naštěstí nepředstavují jediný způsob ovládání. Cyberdog umí reagovat na nejrůznější gesta, případně můžete vzít do ruky mobilní telefon a ovládat jej způsobem, který je nejblíže autíčku na dálkové ovládání. V mobilní aplikaci, která je kompletně v čínštině, jsou k dispozici také přednastavené pohybové sekvence. Na jedno kliknutí vám může Cyberdog zatancovat, podat pac nebo třeba vystřihnout ukázkový backflip, za který by se nestyděl ani ostřílený parkourista.
Xiaomi přidává do balení také jednoduché dálkové ovládání s joystickem a tlačítkem pro přepínání rychlosti chůze. Mimochodem Cyberdog 2 dokáže “uhánět” rychlostí až 5,8 km/h, což si lze představit jako svižnou chůzi. K dispozici máte ještě přepnutí do AI režimu, kdy za vámi Cyberdog chodí jako pejsek a přitom se vyhýbá všem překážkám, které se mu postaví do cesty.
Za naprosto zásadní vlastnost Cyberdoga považuji to, že Xiaomi jej uvedlo jako otevřenou platformu. Prakticky kdokoliv tak může zavítat na Github a odsud si stáhnout zdrojové soubory, což samo o sobě dává jasně najevo, jaký typ uživatelů chce výrobce primárně oslovit.
Nekonečné možnosti využití
Vyrobit působí hardware samozřejmě vyžaduje určité schopnosti, nicméně to ani v nejmenším nezaručí žádnému produktu komerční úspěch. To, co většinou prodává současnou spotřební elektroniku, je software. Xiaomi proto tak trochu spoléhá na schopnosti vývojářů z celého světa, kteří si mohou se Cyberdogem dělat v zásadě cokoliv je napadne.
Cyberdog 2 je skvěle vybavený robot, který je zároveň cenově dostupný, takže si jej mohou dovolit školy i jednotlivci, což razantně zvyšuje šance na objevení zajímavých aplikací. Osobně si dokážu například představit, že Cyberdog by mohl fungovat jako součást zabezpečovacího systému. Jakmile se zamknou dveře s chytrým zámkem, aktivuje se bezpečnostní systém včetně Cyberdoga, který může být provázán s nejrůznějšími čidly a kamerami.
Role robota by spočívala v obchůzkách objektu a pokud by na něco podezřelého narazil, okamžitě by o tom vydal upozornění na příslušné místo. Roboti jako je Cyberdog, by také mohli plnit funkci asistenčních pomocníků lidem s různou formou hendikepu. Jednoduše řečeno, možných scénářů na využití robotů existuje již nyní celá řada, a podle mě je pouze otázkou času, kdy dojde k jejich postupnému naplnění.
Za takovou technologii by se nestyděl ani Iron Man
Xiaomi se chlubí tím, že Cyberdog 2 je vybaven poslední generací vysoce výkonných motorů, které si samo navrhlo, vyvinulo a nakonec také vyrobilo. Výsledkem je pohonná jednotka s extrémně přesným zpracováním planetové převodovky i všech ostatních mechanických součástek uvnitř celého motoru. V porovnání s předchozí generací, je současná verze pohonnu citelně lehčí (317 gramů), kompaktnější a především nabízí o polovinu vyšší točivý moment.
Cyberdog 2 se nabíjí prostřednictvím USB-C rozhraní, které je umístěné pod krytkou na hřbetu robota. Na jedno nabití zvládne fungovat cca 60 až 90 minut.
Zmenšení motoru je přitom celkem zásadním úspěchem, jelikož si tím Xiaomi otevírá daleko více dveří, které vedou k dalším příležitostem, kde lze jejich technologii nasadit. A tím se pomalu dostávám k meritu věci. Stejně jako Cyberdog 2 nereprezentuje typický spotřebitelský produkt, tak ani tento článek nemá představovat jeho hodnocení. A na následujících řádcích vám vysvětlím proč.
Cyberdog 2 ukazuje směr spotřebitelské robotiky
Xiaomi Cyberdog 2 je primárně technologické demo, na kterém výrobce demonstruje, že umí vyrobit více než solidní základ pro všechny, kteří se zabývají pokročilou robotikou. Samo Xiaomi uvádí, že motory v nohách Cyberdoga lze implementovat do jiných robotů či jejich částí, exoskeletonů, nebo třeba robotických ramen s nejrůznějším zaměřením.
Přestože jsem si mohl Cyberdoga vyzkoušet pouze na pár dní, utvrdilo mě to v jedné věci. Pokročilá robotika a roboti obecně budou v blízké budoucnosti hrát naprosto zásadní roli v našich životech. Jsem vcelku přesvědčen, že ještě naše generace se bezpečně dočká robotů, kteří převezmou úlohu dělníků v továrnách, na stavbách či recepcích hotelů a rezidenčních objektů. S ohledem na dosavadní vývoj umělé inteligence si umím živě představit, že humanoidní verze robotů si budou domů pořizovat senioři, kteří tím získají osobního přítele a pečovatele v jedné osobě, respektive stroji.
Pokud si nyní říkáte, že jsem myšlenkami mimo a mé představy o úsvitu robotů připomínají stavy po požití hrsti šumavských lysohlávek, jste (s nejvyšší pravděpodobností) na omylu. Robotizace je směr, jakým se vydala drtivá většina technologický firem. Samozřejmě budou oblasti, kde nasazení robotů bude i nadále obtížné, ale díky technologickým pokrokům, které prezentuje Xiaomi na současné iteraci Cyberdoga, je pouze otázkou času, než se roboti stanou naprosto běžnou součástí našich každodenních životů.
Robotizace je to, kam všechny firmy včetně Applu a dalších dlouhodobě směřují. Podobny psiska vyrábí už víc firem. Vic se ale těším, až Tesla dotáhne jejich Optima. 😎
Pamatuju si když Sony prodávalo prvního robopsa Aybo a ja ho jako děcko děsně chtěl 😁 Tohle už vypadá hodně vychytaně a dost to připomíná robota od Boston Dynamics