Recenze

Ultrahuman Ring AIR recenze: tenhle prsten vás naučí žít lepší život

Představují chytré prsteny revoluci v oblasti nositelné elektroniky? Dost možná ano...

Po chytrém prstenu jsem se poohlížel již delší dobu. Mé kroky logicky vedly k finské společnosti Oura, která tou dobou vysílala signály, že hodlá vyrukovat s třetí generací svého prstenu. Výrobce se však nechal strhnout stále aktuálním trendem a zavedl obchodní model využívající předplatné. Z principu mi tato myšlenka u produktu, jako je chytrý prsten, nedává příliš velký smysl, takže jsem si takříkajíc nechal zajít chuť. Netrvalo dlouho a kolem sebe jsem začal registrovat čím dál více lidí, kteří si začali pořizovat chytrý prsten od společnosti Ultrahuman. A hned na úvod je třeba zmínit, že Ultrahuman Ring AIR jde cestou bez předplatného, která mi je mnohem sympatičtější.

Na velikosti záleží

Aby prsten dokázal co nejpřesněji sbírat všechna data a jeho nošení bylo komfortní, je důležité zvolit správnou velikost. K tomu slouží takzvaný Sizing Kit, který zahrnuje přesné makety prstenu v různých velikostech. Pro určení správné velikosti můžete využít také mobilní aplikaci, ale pokud mám být upřímný, tuto možnost raději ignorujte a rovnou sáhněte po testovací sadě.

Výrobce uvádí, že abyste získali jistotu, zda jste zvolili správný prst a velikost, je nejlepší maketu nosit alespoň několik hodin v průběhu dne. Co se týče výběru prstu, tak by mělo jít o nedominantní ruku a prsten můžete nosit na ukazováku, prostředníčku či prsteníčku. Pokud to však jen trochu půjde, je nejlepší zvolit ukazováček. Jde totiž o prst s ideálním průtokem krve, drží si stabilní teplotu a obecně je z hlediska nošení chytrých prstenů považován za optimální volbu.

Ultrahuman Ring Air sizing kit
Sizing kit pro Ultrahuman Ring AIR

Na fotografii je starší verze testovací sady, novější iterace sizing kitu obsahuje dvě další velikosti s větším průměrem

O tom, jak vybrat tu správnou velikost prstenu, najdete na internetu spoustu návodů. Ostatně sadu stručných doporučení naleznete také na oficiálním webu Ultrahuman. V zásadě však platí, že prsten by neměl být příliš těsný a ani příliš volný. V průběhu dne vám totiž prsty mohou různě otékat, takže je dobré na to rozhodně myslet.

Jeden design, čtyři barevná provedení

Ultrahuman Ring AIR je dostupný v jediném designu jednoduchého kroužku. To je podle mě trochu škoda. Konkurenční Oura je na tom v tomto ohledu o něco lépe. Co naopak kvituji, je dostupnost barevných variant. Vybírat můžete celkem ze čtyř odstínů – Aster Black, Matte Grey, Bionic Gold s Space Silver. Já po vlastní úvaze došel k závěru, že nejlepší volbou bude stříbrná varianta. 

Do užšího výběru jsem zařadil ještě lesklou černou, ale nakonec u mě vyhrála praktičnost před estetičnem. Z podstaty věci se prsten poměrně často dostává do kontaktu s ostatními předměty a díky tomu se na něm dříve či později objeví škrábance, které na stříbrné nejsou tak vidět jako na tmavších variantách.

Vnější plášť prstenu je sice vyroben z titanu, který je navíc potažen vrstvou karbidu wolframu, ale praxi si můžete být jistí, že to nezabrání škrábancům a jiným mechanickým oděrkám.

Karbid wolframu (WC) je bezkyslíkatá keramická látka, vyznačující se vysokou tvrdostí. Skládá se z uhlíku a wolframu a ve strojírenství se často nazývá karbid. Povrch Ultrahuman Ring AIR tvoří takzvaný slinutý karbid, který se dále používá na hroty protipancéřových projektilů, na výrobu kuliček do psacích per a špercích jako jsou právě prsteny. 

Lehký jako pírko. Doslova!

Když jsem Ultrahuman poprvé vytáhl z jeho balení, tak první věcí, která mě okamžitě zaujala, byla hmotnost. Prsten váží pouhých 2,4 až 3,6 gramů (v závislosti na velikosti), což je naprosto fantastická hodnota. Zvlášť když si člověk uvědomí, kolik elektroniky se muselo vejít do tak titěrných útrob. Na většinu komponent je přitom dobře vidět, jelikož senzorová část je zalita transparentním resinem.

Ultrahuman Ring AIR v ruce
Ultrahuman Ring AIR | foto: Richard Streit

Ultrahuman kvalita není zrovna ultra

A nyní se dostávám k první výtce, která směřuje na kvalitu zpracování. Ve svém okolí mám hned několik lidí, kteří Ultrahuman Ring AIR museli již reklamovat. Ve všech případech šlo o stejný problém, kdy byla na vině průhledná vrstva kryjící senzory. Ta může časem vykazovat miniaturní praskliny případně lze pozorovat postupné odchlipování od zbytku prstenu. Na mém konkrétním kusu pozoruji určitou deformitu resinové vrstvy, nicméně alespoň prozatím to nemá na funkci žádný vliv, takže tomu nevěnuji velkou pozornost.

V klidu mě udržuje to, že jsem si k prstenu přikoupil členství UltrahumanX, jehož součástí je nadstandardní úroveň krytí, zákaznického servisu a slevy na další produkty.

Ultrahuman Ring AIR pohled na vnitřní stranu
Ultrahuman Ring AIR | foto: Richard Streit

Problém s kvalitou bude zřejmě plošný, jelikož na internetu je poměrně běžné, že si uživatelé stěžují na horší zpracování. Na druhou stranu výrobce si je toho pravděpodobně vědom, jelikož k reklamacím se staví čelem a vadná zařízení řeší promptní výměnou za nové kusy. Je dobré si připomenout Ultrahuman Ring AIR je poměrně mladý produkt, takže se dá očekávat, že optimální nastavení výrobních postupů si vyžádá ještě nějaký čas.

Obsah balení

Pokud jde o obsah balení, tak ten se nese v duchu toho nejnutnějšího. Žádný extra obsah nečekejte. Po otevření krabičky na vás vykoukne samotný prsten, o patro níž najdete nabíjecí základnu, napájecí kabel (USB-C na USB-C) a stručný návod. Napájecí adaptér zde bohužel nenajdete, ale upřímně si troufám tvrdit, že alespoň jednu nabíječku má doma každý z nás.

Ulhtrahuman Ring Air v balení
Ultrahuman Ring AIR | foto: Richard Streit

Jak dlouho vydrží nabitý? 

Prsten mi dorazil prakticky vybitý, takže okamžitě putoval na nabíječku. Podle výrobce má proces nabíjení z 0 do 100 % trvat přibližně 2 až 3 hodiny. V praxi však počítejte spíše se třemi hodinami. Ultrahuman uvádí, že na jedno nabití jejich prsten zvládne fungovat až 6 dní. Realita je taková, že bez nabíječky se obejdete maximálně 4 dny. Do úplného vybití možná zvládnete o den déle, ale z podstaty integrovaného LiPo akumulátoru (24 mAh) takové chování příliš nedoporučuji. Výrazně tím snižujete životnost baterie.

Já prsten nabíjím každý den cca 15-30 minut během ranní hygieny a přibližně jednou za týden jej nabiji na plnou kapacitu. Obdobný přístup doporučuje i samotný výrobce, který vysloveně říká, že je lepší prsten nabíjet v krátkých intervalech během dne namísto jednoho dlouhého nabíjení. Samotná nabíječka je příjemně kompaktní, takže při cestování ji snadno sbalíte.

Senzory a konektivita

Senzorová výbava zahrnuje, pro tento typ zařízení typický, PPG snímač, akcelerometr a teploměr. Modul optického senzoru je osazen trojicí diod emitujících červené, zelené a infračervené světlo.

Spojení prstenu s mobilní aplikací má na starosti integrovaný Bluetooth modul v BLE5 standardu. Ultrahumen Ring AIR lze spárovat s libovolným iPhonem s iOS 15 (a novější) či jiným smartphonem s operačním systémem Android 6 a vyšší. Výrobce také uvádí, že prsten splňuje ty nejpřísnější standardy z pohledu vyzařování elektromagnetického pole (EMF), a tím pádem je jeho používání vůči lidskému organismu naprosto bezpečné.

Osobně bych však ocenil, kdyby se Ultrahuman inspiroval u Oura Ring, který navíc nabízí Airplane Mode. Prsten v tomto režimu vypne Bluetooth komunikaci čímž se úroveň elektromagnetického smogu přiblíží absolutní nule.

Jedním dechem však musím dodat, že vývojáři v Ultrahuman na podobné funkci už pracují. Tedy alespoň tak to vyplývá z veřejné roadmapy. Ano, čtete správně, společnost Ultrahuman nabízí svým uživatelům vhled do zákulisí vývoje nových funkcí. Každý se tedy může snadno podívat, jaké nápady prošly schvalovacím procesem a které funkce jsou již ve vývoji. Za tohle patří týmu Ultrahuman obrovská poklona, jelikož podobný přístup se v technologickém světě příliš často nevidí.

Ultrahuman aplikace: (ne)přehledná záplava dat

Psal jsem to již v článku o Xiaomi Cyberdog 2 a nyní se budu opět opakovat. Vyrobit v dnešní době špičkový kus hardwaru není zas až taková věda. Technologie jsou dostupnější než tomu bylo kdykoliv v minulosti. Ta práva výzva však přichází s obslužným softwarem. V případě Ultrahuman Ring AIR 2 jde o mobilní aplikaci Ultrahuman, která „dává prstenu duši a skutečný smysl.“

Mobilní aplikace je natolik komplexní, že podrobně vysvětlovat každou obrazovku, funkci a nastavení by vydalo na samostatnou recenze. Pokud by vám přiložené screenshoty nestačily a zajímalo by vás cokoli dalšího, využijte komentářů pod tímto článkem.

V prvé řadě je třeba také zmínit, že mobilní aplikace Ultrahuman je společným nástrojem pro prsten Ring AIR a chytrý měřič glukózy Ultrahuman M1. Za naprosto klíčovou vlastnost ovšem považuji, že aplikace je zcela zdarma. V porovnání s konkurenčním prstenem Oura Ring jde o zásadní výhodu, která i mě nakonec přesvědčila, abych dal přednost Ring AIR před finským rivalem.

Samotná aplikace je velice hezky zpracovaná a obsahuje dokonce češtinu. Jde sice o strojový překlad, který místy není 100%, ale umím si představit, že pro někoho může jít o celkem důležitý benefit.

Sekce věnována prstenu je rozdělena do celkem šesti základních pilířů, které vám dají orientační pohled na naměřená data. Takzvaně na první dobou vidíte rezultáty pro fázi cirkadiánního rytmu, doporučené stimulanty, index pohybu, index spánku, skóre obnovení a kardiovaskulární kondici v rámci pohybových aktivit. 

Co všechno umí měřit?

Spánek, pohyb a obnovení (recovery) jsou vyjadřovány bodovou stupnicí, kdy 100 znamená maximum. To je celkem fajn přístup, jelikož po otevření aplikace okamžitě vidíte, jak na tom aktuálně jste v každé z měřených oblastí. Pokud vás například zajímá, jak jste se v noci vyspali, jednoduše kliknete na danou kategorii a můžete začít procházet detailnější analýzu.

V případě spánku se můžete podívat například na hypnogram se zvýrazněnými fázemi, variabilitu srdeční frekvence (HRV), teplotu kůže či jak moc jste se v noci vrtěli.

Zajímavou statistiku nabízí také sekce Obnovení (Recovery), která má odrážet vaši celkovou kondici. Kromě klidové tepové frekvence, teploty kůže a spánkových dat zde Ultrahuman začíná více zohledňovat hodnoty HRV.

Zcela upřímně přiznávám, že jsem neměl k dispozici žádné referenční zařízení, na kterém bych mohl porovnat data z prstenu. Jediným pomocníkem mi byly Apple Watch, ze kterých jsem dostával +/- stejná data, z čehož usuzuji, že algoritmy Ultrahuman zřejmě nebudou úplně mimo mísu.

Ultrahuman Ring AIR recenze
Ultrahuman Ring AIR | foto: Richard Streit

Pozná, když si dáte pár drinků i pozdní večeři

Hlavním důvodem, proč jsem si Ultrahuman Ring Air pořizoval, bylo měření spánku. Ze začátku jsem byl vůči efektivitě měření z prstu poměrně dost skeptický, ale Ultrahuman mě celkem rychle vyvedl z omylu. A hned se pokusím vysvětlit proč. Stačilo večer vypít pár skleniček dobrého vína, nebo si dát pozdní večeři a druhý den ráno se to podepsalo na hodnocení spánku. Nejmarkantnějším ukazatelem byl pokles srdeční frekvence, který se dostal na své minimum až nad ránem, což jasně signalizuje, že bylo pro tělo obtížné se dostat do odpočinkové fáze. To samé platilo v případech, kdy jsem si dal ještě v podvečer poslední kávu, nebo to přehnal na večírku s přáteli.

Včas odhalí, když na vás něco leze

Samozřejmě si nedělám iluze, že data z Ultrahuman Ring AIR budou klinicky přesná, ale minimálně z pohledu dlouhodobějších trendů či výkyvů od normálu jde o užitečnou pomůcku. V kombinaci s daty z teploměru můžete se solidním předstihem odhalit, že se blíží viróza a tomu přizpůsobit denní režim a zařadit například silnější suplementaci vitamínů či více odpočívat. 

Je mimochodem zajímavé, že Ultrahuman pracuje s absolutní teplotou kůže, což může zprvu působit zavádějícím dojmem. V seznamu ukazatelů v jednotlivých sekcích (Spánek, Pohyb, Recovery) už naštěstí vidíte teplotní odchylky od dlouhodobého normálu naměřené během spánku. Z toho již lze lépe vyčíst, jestli je vše v pořádku, nebo zda se o vás náhodou nepokouší nemoc.

Jak moc lze chytrému prstenu věřit? 

V průběhu čtení této recenze vám dost možná přišla na mysl otázka, jak je na tom prsten z hlediska přesnosti. Jak jsem psal výše, hodnoty jsem porovnával s tím, co mi ukázaly Apple Watch. Jiné referenční zařízení jsem k dispozici neměl, ale pro ilustraci o tom, jak Ultrahuma Ring AIR pracuje, to považuji přinejmenším za dostačující. 

Rozdíl v počtu kroků byl mezi Ring AIR a Apple Watch kolem 10 %, většinou prsten ukazuje o něco méně kroků než hodinky. Měření délky spánku včetně hypnogramu je opět velice podobné, a to samé lze říci také o klidové tepové frekvenci.

Na větší rozdíly jsem však narazil u hodnot HRV. Zatímco v některých dnech hodinky a prsten ukazují prakticky stejné údaje, čas od času se rozchází v řádu 10-30 ms, což je z pohledu měření HRV celkem velký rozdíl.

Je tedy škoda, že doposud nevznikla žádná nezávislá studie, která by Ultrahuman Ring AIR podrobila hlubšímu zkoumání z pohledu přesnosti měření. S tímto faktem je tedy nutné počítat, respektive za současných kondic beru interpretovaná data s určitou rezervou a spíše se soustředím na dlouhodobější trendy.

Na sportování si pořiďte hodinky nebo hrudní pás

Při diskutování o chytrých prstenech jsem se nezřídka setkal s otázkou, zda umí fungovat také jako fitness tracker. V zásadě ano, ale mou optikou jde o naprosto vedlejší funkcionalitu. V aplikaci si můžete vybrat některou z 22 sportovních aktivit, ale ze samotné podstaty produktu to nedává příliš velký smysl. S hodinkami či hrudním pásem dostanete mnohem přesnější měření. Pak tu jsou aktivity, jako například cvičení v posilovně, kde je prsten vyloženě nevhodný.

Osobně jsem si Ultrahuman Ring AIR pořizoval primárně kvůli měření spánku, které je s prstenem naopak mnohem komfortnější než s hodinkami. Vše ostatní pak beru jako příjemný bonus navíc.

Ultrahuman Ring AIR: možná vás naučí žít lépe

Když bych měl shrnout mé dosavadní zkušenosti s chytrým prstenem, tak lze s trochou nadsázky říci, že mě naučil zdravějšímu životnímu stylu. Když vidím, téměř v reálném čase, jaký vliv má na moje tělo jedno espresso vypité v pozdním odpoledni či spořádání pytlíku brambůrků před spaním, člověk si pak takové počínání kolikrát raději rozmyslí.

Naopak bez jakékoliv nadsázky jsem začal více dbát na spánkovou hygienu. Přijde mi totiž nesmírně zajímavé pozorovat, jak tělo během spánku reaguje na moje experimenty s různými druhy suplementů či úpravou denních rutin. 

Přes veškeré, výše uvedené, výhrady tak považuji Ultrahuman Ring AIR za jeden z nejužitečnějších gadgetů, které jsem za poslední měsíce testoval. Jeho nošení mi totiž pomáhá lépe vnímat mé tělo a signály, které vysílá. A to je v dnešní zrychlené době, kdy spoustu věcí vědomě či nevědomě přehlížíme, neocenitelným benefitem.

Ultrahuman Ring AIR

8.5

Design

8.5/10

Zpracování

7.5/10

Výdrž

8.5/10

Mobilní aplikace

9.5/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Plusy

  • Povedená mobilní aplikace
  • Neutrální design
  • Čtyři barevné varianty
  • Podpora češtiny
  • Žádné předplatné

Mínusy

  • Výdrž by mohla být lepší
  • Pomalé nabíjení
  • Pouze jeden design
  • Chybí nezávislé studie
  • Pro někoho vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button