Tipy a triky

Gesto poklepání na Apple Watch: Co umí, jak funguje a kde jej nastavit

Stalo se již dobrým zvykem, že Apple každý rok představuje kromě iPhonů také další generace Apple Watch. Letošní verze hodinek Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 přichází pouze s dílčími vylepšeními, které na první pohled nejsou prakticky vidět. Pokud nechám stranou hardwarové změny v podobě lepšího displeje a výkonnějšího čipu S9, tak další novinku představuje gesto dvojitého poklepání – Double Tap.

Nové gesto využívá dvojité spojení ukazováčku a palce k ovládání řady funkcí. Cílem této novinky je usnadnit ovládání hodinek v momentech, kdy nemáte k dispozici druhou ruku. Typicky může jít o situace, kdy nesete nákup, dítě, psa, šálek kávy zkrátka se nemůžete dotknout displeje. Osobně jsem si pro takové případy našel vcelku originální přístup, kdy místo prstem klepnu do hodinek nosem. Přestože jde o efektivní řešení, tak uznávám, že pokud jste na veřejnosti, může to na okolí působit přinejmenším zvláštně.

Jak nové gesto funguje? 

Během oficiálního představení nám Apple tvrdil, že funkce poklepání je navázána na nový čip S9, respektive jeho Neural Engine, který je součástí letos uvedených modelů. Vyšší výpočetní výkon a propracovanější strojové učení pak inženýrům dovolilo vyvinout sofistikovaný algoritmus. Ten sleduje unikátní zpětnou vazbu skrze senzory, které dokážou detekovat jemné pohyby zápěstí a změny v průtoku krve při klepnutí ukazováčku a palce o sebe.

Gesto dvojitého klepnutí je exkluzivní funkcí, kterou podporují pouze nové modely Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Apple tvrdí, že jde o záležitost spojenou s pokročilejším procesorem, a kvůli tomu ji nelze provozovat na starších modelech. Popravdě si myslím, že jde spíše o marketingový trik, jak nalákat zákazníky ke koupi nových modelů, ale to ponechme stranou. Podstatné na této věci je, že gesto funguje opravdu spolehlivě a člověku přejde velmi snadno do krve. Alespoň takové jsou moje zkušenosti na Apple Watch Ultra 2 s vývojářskou verzí watchOS 10.1, kde je tato funkce již dostupná.

Co gesto poklepání ve watchOS vlastně umí? 

Používání gesta je stejně snadné, jak to na první pohled vypadá. Jednoduše se podíváte na hodinky a dvakrát klepnete ukazováčkem a palcem o sebe. V závislosti na dané situaci pak ovládáte dění na displeji. Pokud vám například někdo volá, gestem přijmete hovor, dalším poklepáním jej ukončíte. Další využití najde při poslechu hudby, kdy můžete poklepáním přeskakovat skladby nebo pozastavit přehrávání.

Gestem můžete ukončit odpočet minutky, procházet příchozí notifikace a dokonce i odpovídat na příchozí zprávy. Detailnější popsání všech možností (je jich celkem dost) se chystám rozebrat až v recenzi Apple Watch Ultra 2, kterou pro vás v tuto chvíli již připravuji.

Kde to můžu zapnout a nastavit?

Po aktualizaci watchOS 10.1 byste měli mít gesto automaticky aktivní. Pokud by se tak náhodou nestalo, stačí na hodinkách přejít do Nastavení -> Gesta -> Poklepání a zde si funkci zapnout. Zároveň si zde můžete upravit, jak se po poklepání zachová hudební přehrávač a ciferník s chytrou sadou.

Co na nové gesto říkáte a už jste si jej vyzkoušeli na vlastní kůži – tedy prsty? Dejte mi vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

    1. V zásadě máte pravdu, ale gesto, které máte na mysli, je součástí “zpřístupnění”. Double-Tap ve watchOS má vlastní položku v předvolbách systému a je to exkluzivní funkce pro AW Ultra 2 a Series 9. Samozřejmě nepopírám, že ze strany Applu jde spíše o marketingový fígl na uživatele… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button