Tipy a triky

Pokročilá ochrana dat pro iCloud je konečně tady. Jak tato funkce funguje a proč byste ji měli používat?

  • Apple zpřístupnil novou bezpečností funkci také českým uživatelům
  • Jak funguje pokročilá ochrana dat pro iCloud
  • Poradíme vám, jak funkci aktivovat a na co si dát pozor

Soukromí a zabezpečení jsou pro Apple dvě naprosto klíčová témata. Není tedy divu, že se tato společnost snaží svá zařízení vybavovat těmi nejlepšími zabezpečovacími mechanizmy a chránit data uživatelů před jakýmkoliv neoprávněným přístupem. Funkčnost těchto mechanizmů se poté promítá i v mnoha statistikách, jež porovnávají zabezpečení jednotlivých platforem. Zejména iOS se totiž díky své uzavřenosti potýká ve srovnání s konkurenčními systémy s mnohonásobně menším počtem hackerských útoků, které navíc obvykle dopadají neúspěšně.

Foto: Apple

I tak nás však Apple neustále zásobuje funkcemi, které mají zabezpečení našich zařízení povýšit na ještě vyšší úroveň. V poslední době jsme se dočkali například takzvaného „Lockdown Mode,“ jenž zabezpečuje iPhone před cílenými hackerskými útoky. Jelikož však 99 procent z nás cíleným útoků nečelí, tak je tato funkce určena spíše pro známé a vlivné osoby.

Nyní ale Apple přichází s vychytávkou určenou pro mnohem širší skupinu uživatelů. Jedná se o pokročilou ochranu dat v iCloudu a slibuje opravdu téměř neprůstřelné zabezpečení vašich uživatelských dat. Jak ale tato funkce funguje a jak vám může reálně pomoci?

Asi každý kdo vlastní jakékoliv Apple zařízení, se již setkal s úložištěm iCloud. Tato služba nás provází bezmála všemi Apple produkty a pomáhá nám zálohovat zařízení a synchronizovat uživatelská data. Ačkoliv má iCloud sám o sobě velice dobré zabezpečení, tak je zde jeden háček. Klíče k vašim osobním datům má totiž kromě vás také Apple. Na jednu stranu je skvělé, že pokud zapomenete heslo ke svému Apple ID účtu či omylem si smažete data, tak vám podpora může s obnovou pomoci. Na stranu druhou však může Apple k vašemu obsahu na iCloud přistupovat a například za pomoci soudního příkazu jej vydat příslušným bezpečnostním orgánům. Pokud tedy chcete, aby vaše data byla opravdu jen vaše, musíte využít právě novou funkci pokročilé ochrany dat.

Jak to vlastně funguje?

Pokročilá ochrana dat využívá takzvaného end-to-end šifrování, což znamená, že klíče k uloženým datům vlastníte pouze vy. Data je poté možné přečíst výhradně za pomoci tohoto klíče a žádná třetí strana tedy nemá šanci toto šifrování prolomit. Vše ale závisí na daném heslu, jelikož za předpokladu, že vaše heslo bude lehce uhodnutelné, je možné k daným informacím pomocí speciálního typu útoku, kdy útočník zkouší různé kombinace hesel, relativně snadno dostat. Je proto nutné používat opravdu silné heslo, které se nejlépe skládá s písmen, čísel, speciálních znaků a hlavně by nemělo obsahovat žádná snadno odvoditelná slova, zahrnující například jméno vašeho domácího mazlíčka či datum narození vašich dětí. Pokud však máte nastavené dostatečně silné heslo, tak ani Apple nemůže číst obsah z vašeho iCloudu.

Jak tuto funkci zapnout?

Pokud jste se tedy rozhodli tuto funkci zapnout, lze tak učinit následujícím způsobem. Nejdříve otevřete aplikaci Nastavení. Poté klikněte na svůj Apple ID účet a zvolte položku iCloud. Nyní již stačí pouze kliknout na pokročilou ochranou dat a v nově otevřeném okně zvolit položku „Zapnout pokročilou ochranu dat.“

Může se stát, že tlačítko pro aktivaci bude zašedlé, respektive nepůjde stisknout, což můžete ostatně vidět i na předchozím obrázku. V tom případě musíte jen pár dní počkat, než půjde tato funkce spustit na vašem zařízení. Ačkoliv totiž pokročilou ochranu dat Apple již pro Česko spustil, tak kvůli náročnosti na servery ji zavádí postupně pro jednotlivá zařízení.

Jakmile se dostanete přes všechny zmíněné kroky, přichází poslední fáze nastavování. Nyní přejděte do položky obnovení účtu a nastavte takzvaný klíč zotavení. Tento klíč vygenerujte, poznamenejte si ho a uschovejte na bezpečné místo. V žádném případě tento krok nepodceňujte, jelikož klíč zotavení slouží jako náhradní heslo, které odemkne vaše uživatelská data v případě, že heslo zapomenete či ztratíte všechna zařízení, na kterých jste přihlášeni. Je tedy opravdu na místě toto heslo fyzicky uschovat a nemít jej ve vašem počítači či mobilním telefonu, jelikož v digitální formě by mohlo být snadněji kompromitováno.

foto: 9to5mac (upraveno)

Jako další volbu obnovení vašeho účtu můžete zvolit důvěryhodnou osobu. Pokud tuto položku zapnete, duplikát klíče se uloží pravě k dané osobě a v případě, že vaše heslo zapomenete můžete daného člověka požádat, aby vám heslo šifrovaně poskytl. Zároveň tato osoba samozřejmě nemá přístup k vaším datům a slouží tedy pouze jako záchrana v případě vašeho selhání. Jakákoliv změna klíče, zejména přegenerování, se poté automaticky promítne i do tohoto duplikátu.

Pozor na rizika

Ačkoliv je tento způsob obnovení velice chytře udělaný, tak jedním dechem je nutné dodat, že s sebou nese jednu nevýhodu. Čistě teoreticky by totiž tento klíč mohl být na zařízení dané osoby kompromitován. Tato pravděpodobnost je ale opravdu malá a komfort, který tato vychytávka přináší, bude u většiny uživatelů převažující.

Na závěr bych chtěl ještě jednou upozornit, že ačkoliv tato funkce přináší z hlediska zabezpečení na platformě iCloud opravdu velký pokrok, tak rozhodně není určená pro každého. Za ochranu svých dat si totiž zodpovídáte pouze vy sami a v případě ztracení všech duplikátů daného hesla se ke svému iCloudu jednoduše nedostanete. Pokud jste tedy začínající uživatel a máte problém se základním ovládáním Macu či iPhonu, tak tuto volbu zabezpečení raději vynechte a zůstaňte u stávajícího řešení.

Pokud máte ohledně tohoto tématu jakoukoliv otázku, nestyďte se ji napsat do komentářů. Moc rádi vaše dotazy zodpovíme.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button