Recenze

Recenze iPhone 14 Pro: pracant s dynamickou budoucností

Mobilní, respektive chytrý telefon tak, jak ho známe dnes, je hotové zařízení. Může a nemusí se nám to líbit, můžete a nemusíte se mnou souhlasit, ale je to zkrátka tak. Ty tam jsou časy obrovských generační rozdílů, ať už mluvíme o změně designu, výpočetním výkonu, či citelnému vylepšení fotoaparátu. A moc dobře to vědí i sami výrobci, Apple nevyjímaje. Všem těmto faktům navzdory však kalifornský výrobce 7. září představil nejnovější iPhony 14 a 14 Pro. My si v této recenzi posvítíme na letošní vlajkovou loď – iPhone 14 Pro se 128GB úložištěm – za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro zakoupit. Dokáže Apple z hotového segmentu ještě něco vykřesat nebo je iPhone 14 Pro jen nablýskaná třináctka?

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Obsah balení: žádné překvapení

Ještě než odpovím na výše položenou otázku, pojďme si pro úplnost ukázat obsah balení. V tom se ani letos nic nezměnilo – v krabičce najdeme opět zkrácenou verzi uživatelské příručky, kabel s USB-C na Lightning a to je všechno. Ano, ani letos se nabíjecího adaptéru nedočkáme a ano, Apple ani v roce 2022 neosadil své smartphony rychlejším a univerzálním USB-C portem.  V kontextu toho, k čemu všemu je iPhone 14 Pro předurčen to osobně vnímám jako velké mínus. Přenášet například několikaminutové ProRes video pomalým Lightningem 2.0 nebo pomocí AirDrop, je zkrátka jako zapalovat svíčky, když už se všude jinde svítí žárovkami.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Dynamic Island v hlavní roli

Design iPhonu 14 Pro se na první pohled od svého předchůdce příliš neliší a s celkovými rozměry 147,5 mm x 71,5 mm x 7,85 mm je jen o 0,8 mm větší, respektive o 0,2 mm tlustší. Hmotnost se pak zastavila na 206 gramech. Oproti iPhonu 13 Pro tak nepoznáte rozdíl. Ten však nastane hned po zapnutí displeje. Jak už asi tušíte, na vrchní straně nás nečeká tradiční výřez, na který jsme byli, s drobnou obměnou, zvyklí od iPhonu X, ale pouze samostatně vykrojená část – Dynamic Island. Snad se někdy dozvíme, jak tento název vznikl. Zřejmě ale asi všichni tak nějak tušíme, že v šedé korporátní kanceláři to nebylo.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)
Dynamic Island se ve skutečnosti skládá ze dvou samostatných otvorů. V jednom se ukrývá čelní FaceTime kamerka, ve druhém pak nalezl domov modul Face ID. Apple však chytře využil vlastností OLED panelu a oba otvory softwarově spojil do jednoho celku.

Nová hra s widgety

Dynamic Island je vlastně takový nový widget, který uživateli umožňuje rychlejší přístup k některým aplikacím i po minimalizování – zatím mluvíme především o přehrávané hudbě, navigování v mapách, probíhajícím hovoru, časovači a dalších. Vhod přijde také informace o nabíjení, vypnutí zvuku nebo zobrazení indikátorů soukromí, které upozorňují uživatele například na zapnutý mikrofon, fotoaparát či využití polohy GPS. Dynamic Island podle potřeby mění svou velikost a snadno tak zapomenete, že se uprostřed vlastně nachází Face ID a přední kamera.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Tedy až do doby, než vyjdete na přímé sluneční světlo. Přestože novinky nabízí opravdu špičkový displej, pod určitým úhlem se softwarová nadstavba pohyblivého ostrůvku zkrátka neschová. Ale to je logické, pořád mluvíme o OLED pixelech a přesto, že černou barvu zobrazují výborně, na tohle jsou krátké. V 90 procentech času si však ničeho nevšimnete a Dynamic Island budete vnímat jako celistvý a funkční doplněk nového iPhonu.

Always On: očekávaná novinka, která budí rozpaky

U displeje ještě chvíli zůstaneme. Apple do nového iPhonu 14 Pro poprvé integroval také podporu Always On. Řada výrobců už danou funkci několik let podporuje, a tak se čekalo, s čím přijde kalifornský gigant. Ten opět nezklamal a Always On pojal po svém. Nejen, že nejnovější iPhony Pro nepřetržitě zobrazují čas, widgety a příchozí notifikace, navíc zobrazují i tapetu. Tedy přesně tak, jako známe z Apple Watch. A to, jak ukazují první testy, nemusí být zrovna největší výhra v kontextu výdrže na jedno nabití.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Pokud totiž zvolíte obrázek nebo fotografii, která je na většině své plochy světlá, displej se, na rozdíl od tmavých míst, úplně nevypne a baterie ubývá poměrně výrazným způsobem. Osobně mi přišlo, že procenta baterie mizela v tomto módu ještě o něco rychleji, než na mém tři roky starém iPhonu 11 Pro (baterie je pořád původní a vykazuje 90% kondici), což mě trochu zklamalo. A to mluvíme o relativně tmavé kanceláři s klasickým stropním osvětlením, ve které iPhone celou dobu ležel. Řečí čísel to znamená úbytek cca 2 % baterie za hodinu. Za den se tak dostáváme k úbytku cca 20 % jen kvůli stále aktivnímu displeji. Jestli je to adekvátní vzhledem k funkčnosti, nechám na zhodnocení každého z vás. Po vypnutí Always On se výdrž o dost prodlouží, a naopak získáte pocit, že nabíjet budete muset maximálně jednou za dva dny.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Chvíli mu trvá, než se probudí

S Always On souvisí další neduh, na který jsem během testování narazil. U svého předchozího modelu jsem byl zvyklý telefon zvednout a ihned otevřít fotoaparát, případně aktivovat svítilnu. Při zapnutém Always On trvý celý proces o něco déle. Jakoby funkce „Probudit zvednutím“ nedokázala tak rychle reagovat. Nevím, jestli je to délkou přechodové animace z pořád zapnutého displeje s frekvencí 1 Hz do režimu plného rozsvícení (120 Hz), ale když Always On vypnu, telefon se chová ukázkově. Tak, jak jsem byl doposud zvyklý. Očekávám ale, že tohle jsou pouze porodní bolesti, které Apple napraví v dalších aktualizacích iOS 16.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Abych jen nekritizoval. Always On naopak výborně reaguje v situacích, kdy se vzdálíme od telefonu (cca 15 metrů). V takovém případě se funkce automaticky deaktivuje. K opětovné aktivaci dojde, jakmile se opět přiblížíme. Podmínkou jsou samozřejmě odemknuté Apple Watch na zápěstí. Rovněž chválím automatické vypnutí displeje při aktivaci režimu spánku. Ostatně, v režimech soustředění lze funkci Always On trochu více modifikovat a nastavit úplné ztmavení obrazovky bez tapety. Je škoda, že Apple tuto možnost zatím neumožňuje i bez spuštěného soustředění. Tady je rozhodně prostor pro zlepšení.

V iOS 16 je skrytá funkce umožňující upravit vzhled Always On na iPhone 14 Pro, který je šetrnější k baterce

Displej: HDR a 2 000 nitů nelze přehlédnout

V čem Apple poslední roky jasně exceluje, je displej. iPhone 14 Pro není výjimkou a nabízí perfektní podání barev a doslova úžasnou svítivost. Ta podle specifikací dosahuje až na 2 000 nitů a na přímém slunci je to hodně znát. Vysoký jas oceníte zvlášť v situacích, kdy fotíte nebo natáčíte a potřebuje mít přehled o snímané scéně.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Fotoaparát: poprvé 48 megapixelů a čtveřice ohnisek

Na fotky ze smartphonů je v posledních letech kladen velký důraz. Není divu, častokrát je to v podstatě jediné znatelné vylepšení, které výrobci dokážou nabídnout. Apple si pro letošní modely s označením Pro přichystal nový 48megapixelový snímač. Ten najdeme v hlavním fotoaparátu s ohniskem 24 mm, další ohniska (13 a 77 mm) nabízejí stejně jako loni 12 megapixelů. iPhone 14 Pro nabízí díky větší hustotě pixelů také dvojnásobné přiblížení (ohnisko 48 mm), které není ničím jiným, než digitálním ořezem právě z hlavního snímače.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Díky velkému rozlišení hlavního fotoaparátu však neutrpí obrazová kvalita a uživatel dostane plnohodnotnou 12megapixelovou fotku. Shodné rozlišení standardně dostanete i u hlavního snímače. Pro využití plného potenciálu je totiž zapotřebí v nastavení aktivovat 48megapixelové rozlišení v ProRAW režimu. Nutno podotknout, že takto velké rozlišení si ukousne opravdu dost místa (typicky kolem 70 MB) a na běžné dokumentační focení bez následné editace je v podstatě zbytečné.

Kombinace větších čoček a umělé inteligence odvádí i ve špatném světle výbornou práci

Focení do RAW formátu osobně zapínám jen v případech kreativnějších fotografií, kde dokážu využít potenciál většího množství dat. S nucenými 12megapixelovými fotografiemi se budeme muset smířit i ve špatných světelných podmínkách. Ve zkratce, v takových situacích totiž iPhone automaticky spojí vždy čtveřici pixelů. Tím vytvoří větší plochu, na kterou může dopadat světlo, bez kterého to ve fotografii zkrátka nejde. iPhony 14 Pro jsou ale v tomto směru docela benevolentní, protože stačí pouze rozsvícená lampička v místnosti (typicky 250 lumenů) a telefon stále ještě povoluje snímání v plných 48 megapixelech.

Za denního světla je rozdíl oproti iPhonu 13 Pro minimální, čtveřice ohnisek je velmi příjemný benefit

Milovníci selfie si přijdou na své

Zapomenout nesmíme ani na vylepšení předního fotoaparátu. Ten, stejně jako loni, disponuje rozlišením 12 megapixelů, tentokrát ale se světelností f/1,9. Přední čočka nově nabízí také automatické ostření, které by mělo pomoci výraznější hloubce ostrosti. Kromě lepšího fotografování za zhoršených světelných podmínek, kterému samozřejmě přispívá vyšší světelnost objektivu, jsem ale žádné větší viditelné změny nezaznamenal.

Filmařský režim ve 4K: ukázka inovace a hrubé síly

Vylepšení se dočkal také loni představený filmařský režim. Ten aktuálně podporuje 4K rozlišení s 24 nebo 30 snímky za sekundu. Za mě osobně se jedná o jedno z největších vylepšení a ukázku potenciálu nejnovějších iPhonů s čipem Apple 16 Bionic. Když totiž vezmeme v potaz vývoj portrétního režimu, který vůbec poprvé nabídl iPhone 7 Plus teprve před 6 lety a dnes máme vylepšenou verzi toho samého, ale při 30 snímcích za sekundu, je posun neuvěřitelný.

Ano, i při natáčení za výborných světelných podmínek si telefon ne vždy se stoprocentní jistotou poradí a sem tam dojde k neočekávanému rozostření popředí. Na to, že ale mluvíme o zařízení s miniaturním snímačem a objektivem o průměru ukazováčku, jehož fyzikální vlastnosti jsou značně limitující, jde o výbornou funkci a demonstraci výpočetního výkonu nového iPhonu 14 Pro.

Akční režim: jaký je softwarový gimbal v praxi?

Nový je také Akční režim. Ten, jak už název napovídá, slouží k natáčení především akčních záběrů. Ořezem obrazu ze snímače iPhone v podstatě supluje gimbal a videa tak působí více plynuleji. Jako u každé novinky, kterou Apple uvádí, i zde musíme počítat s drobným omezením. Video z akčního režimu má rozlišení pouze 2,8K a pro korektní nahrávání je zapotřebí dostatek světla. Při natáčení jsem osobně moc rozdílů mezi běžným a akčním režimem nezaznamenal. Jde ale o první verzi této funkce. Je tedy více než pravděpodobné, že se bude v průběhu let nadále zlepšovat, podobně jako filmařský režim.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Baterie: výdrž nezklame, má to ale háček

S využitím značné výpočetní síly nejde příliš ruku v ruce výdrž baterie. Obecně se dá říct, že platí totéž, co u loňského iPhonu 13 Pro (recenze). Při natáčení a focení za denního světla jde ukazatel baterie směrem dolů relativně rychle. V ostatních případech se ale aktivují úsporná jádra a baterie s kapacitou 3 200 mAh vás na holičkách nenechá. Svou zásluhu zde jistě hraje také přechod na 4nm výrobní proces, kterým je čip Apple A16 vyroben.

Konkrétní využití baterie ve dvou dnech. Vlevo s nepřetržitě zapnutým Always On displejem, vpravo bez

Nicméně pořád platí, že při intenzivním používání je lepší nechat telefon přes noc dobít, jde ale spíše o pocit, co kdyby. Já jsem iPhone 14 Pro nabíjel každou druhou noc (při vypnutém Always On displeji). Pravda, asi nejsem nejnáročnější uživatel, přes den přijmu cca 10 hovorů, odepíšu na několik emailů, pořídím 30-40 fotografií a po cestě do a z práce se telefon vždy mírně dobije při spuštěném CarPlay. Za mě je tedy výdrž na jedno nabití více než dostatečná, ale jde samozřejmě o subjektivní pohled.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Co je dobré ještě vědět?

iPhone 14 Pro přinesl celou řadu vylepšení, vypisovat podrobně všechna z nich by ale byl nesmysl. Mezi ty pro nás aktuálně méně důležité patří například možnost vyslání nouzové zprávy přes satelit. Jde sice o užitečnou funkci, kterou mimochodem umožňují všechny iPhony 14, služba je však zatím dostupná pouze v severní Americe a Kanadě. U nás si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

iPhone 14 Pro také podporuje dvoufrekvenční GPS (GPS, GLONASS, Galileo, QZSS a BeiDou), která by měla být přesnější než v předešlých modelech.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

V neposlední řadě je potřeba také zmínit, že nové iPhony podporují Bluetooth 5.3. Nová specifikace „modrého zubu“ byla představena loni v červenci a uživatelům přináší lepší kvalitu zvuku, rychlejší synchronizaci mezi jednotlivými zařízeními nebo nižší spotřebu. Apple toho logicky ihned využil v souvislosti s nově představenými AirPods Pro druhé generace s podporou LE Audia a využití kodeku LC3, který, kromě již zmíněných vlastností, nabízí také lepší kvalitu zvuku při menší náročnosti datového toku.

iPhone 14 Pro: verdikt

Nový iPhone 14 Pro je dalším a především důstojným pokračovatelem vlajkových modelů kalifornského výrobce. Léty prověřený ale už tak trochu okoukaný design mírně nabourává interaktivní Dynamic Island. První bitvu o přízeň uživatelů díky softwarovému kouzlení, zdá se vyhrál. Jestli však vyhraje i celou válku nebo skončí neslavně jako Touch Bar, ukáže až čas. Osobně si však troufám odhadovat, že Dynamic Island se stane nový standardem a postupem času se nastěhuje do všech modelových variant iPhonu.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

iPhone 14 Pro není rozhodně špatný telefon. Každoroční vylepšení fotoaparátu, výdrže baterie nebo displeje je i tentokrát samozřejmostí. Potěší také zdokonalený filmařský režim, který nově podporuje rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu a na telefony přináší záběry ne příliš vzdálené zrcadlovkám. Celkově dobrý dojem trochu kazí nedoladěná funkce Always On a cena. Za iPhone 14 Pro ve 128GB variantě totiž aktuálně zaplatíme 33 490 korun a to není zrovna málo. V tomto ohledu si dovolím tvrdit, že přechod z loňského iPhonu 13 Pro nedává příliš velký smysl. K zamyšlení je to i vzhledem k iPhonu 12 Pro. Majitelé starších modelů si přeci jen polepší výrazněji a iPhone 14 Pro jim znatelně zpříjemní každodenní používání.

Za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro zakoupit.

iPhone 14 Pro

9

Design & zpracování

9.0/10

Výkon

9.5/10

Fotoaparát + kamera

9.5/10

Výbava

9.0/10

Výdrž baterie

8.0/10

Plusy

  • Displej se světelností 2000 bitů
  • Soustava fotoaparátů
  • Filmařský režim ve 4K
  • Špičkový výkon
  • Nápaditý Dynamic Island

Mínusy

  • Nedoladěný Always On
  • Vyšší cena pro EU
  • Stále chybějící USB-C

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Pěkná recenze, díky. Mám iPhone 13 Pro a přecházet nehodlám. Změn není tolik a s fotoaparátem jsem nadmíru spokojený. Ukazuje se, že pořizovat nový iPhone má cenu jednou za dva-tři roky.

  2. Je veliká škoda, že Apple zabil iPhone mini. Ne všichni touží po velkým displeji, ale všechna čest za to, jak využil Dynamic Island ve svůj prospěch a udělal z nevýhody výhodu. Moc ale nesouhlasím s hodnocením designu, po těch letech už celkem nuda…

    1. O iPhone mini nebyl ze strany uživatelů takový zájem, jaký si Apple představoval, respektive se neprodával moc dobře. Tomuto tématu jsem věnoval samostatný článek, kde jsou uvedeny přesnější čísla prodejů a další podrobnosti. Samozřejmě chápu, že i přesto stále existuje početná skupina uživatelů, která si iPhone mini oblíbila.

  3. Stačí v nastavení (soustředění) zapnout funkci ztlumit zamykací obrazovku a Always On display ztmavne máš černou obrazovku kde vidíš jenom hodiny a widgety a na výdrž baterie to nemá prakticky vliv. Ráno ve 4 hod. odpojím telefon z nabíječky večer v 10 hod. si jdu lehnout o mám 40% baterie čas u obrazovky kolem 7 hod.Pokud se teda bavíme o Pro Max.

    1. Ano, o této možnosti samozřejmě víme, nedávno jsem k tomu psal dokonce návod, jak funkci aktivovat. 😉 Stále to však neřeší skutečnost, že v iOS chybí možnost hlubšího přizpůsobení Always On. Jsem ale přesvědčen, že Apple to napraví v některé z nadcházejících aktualizací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button