Novinky

Apple M1: revoluční čipset, který nám Apple naservíroval na zlatém podnose

Včera jsme se dočkali rovnou tří nových Maců se zbrusu novým Apple M1 čipsetem, který nad svou konkurencí dominuje snad v každém ohledu. Apple představil nový MacBook Air, Mac mini a 13″ MacBook Pro. A všechny tyto modely v sobě skrývají nový ARM čipset M1. 

Zdroj: Apple

Apple M1 a výkon

Tento miniaturní čipset je unikátní v několika ohledech. Apple M1 je prvním svého druhu, který staví na 5 nm procesu. Apple M1 je tak zvaný systém na čipu (SoC) skrývá v sobě neuvěřitelných 16 miliard tranzistorů. Na tomto miniaturním čipu je integrované GPU, CPU, Neural Engine, a spousta dalších komponent. Apple M1 je unikátní ve svém poměru výkonu a úspory energie. Integrovaný procesor je dvakrát rychlejší než nejnovější procesory v laptopech s Windows. Výkon je jednoznačně uspokojivý, ale moment překvapení přichází v případě úspory energie. Vestavěný procesor je o tři čtvrtiny úspornější než nejnovější konkurence v noteboocích s operačním systémem Windows. Součástí čipsetu je také grafika, která se taktéž nemusí za nic stydět. Je totiž dvakrát rychlejší než konkurenční komponenty, a spotřebovává o neuvěřitelné dvě třetiny méně energie. 

Integrovaná grafika v novém čipsetu M1 se může skládat až z 8 jader. CPU se také skládá z osmi jader, přičemž čtyři jsou stavěna na vysoký výkon. Apple integrovaný procesor nazývá jako nejvýkonnější procesor na světě. Čip může údajně dodat čtyřikrát větší CPU výkon, a šestkrát vyšší GPU výkon než jeho předchůdci. V čipsetu se také můžeme dočkat patnáctkrát většího výkonu při strojovém učení. Jak už jsme dříve zmínili, výkon jde nahoru, přičemž spotřeba energie míří dolu. To se také ukazuje na výdrži nových MacBooků, které vydří na jedno nabití značně delší dobu než jejich předchůdci. 

Zdroj: Apple

Dalším plusem je nízké zahřívání, které na váš stůl doručí snad nejtišší možný notebook. MacBook Air dokonce nedisponuje žádným větráčkem a přebytečné teplo od procesoru odvádí přes pasivní chladič, tudíž dostanete zcela tiché zařízení. Dále Apple zmiňoval, jak dobře si nový čipset M1 rozumí s operačním systémem macOS Big Sur. Tato souhra vám nabídne okamžité probuzení zařízení, což se ve mnoha případech jednoznačně hodí. To samé platí také u celkové odezvy systému a spouštění aplikací, které má být citelně rychlejší než u MacBooků spoléhající na procesory od Intelu.

A co vy? Plánujete si nějaký nový MacBook objednat? Nám už do redakce míří zbrusu nový Mac mini, takže se brzy můžete těšit na recenzi. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button