Novinky

Apple právě představil nový MacBook Pro: Všechna (w)okna se otřásla v základech

Dnešní večer byl opět svátkem všech fanoušku kalifornského giganta všech technických odvětví. Nových Apple Watch, iPadů i iPhonů jsme se již letos dočkali a tak přišel čas na dlouho očekávanou One more thing. 

Zdroj: Apple.cz

Apple v čele s Timem Cookem předvedl opět dokonale propracovanou prezentaci. Je vidět, že celému Apple Parku sedne nový styl prezentací a opravdu se v něm vyžívají. Teď už ale k počítači, na který jsme všichni čekali.

Zdroj: Apple.cz

Rychlost: nestihnete říct ani Pro

Nový MacBook Pro, který si můžete objednat už dnes a měl by vám na pracovní stole přistát již příští týden. Slovo přistát jsem použil právě proto, že díky novému čipu, který Apple pojmenoval M1, jsou nové MacBooky opravdu rychlé jako rakety. Novému čipu věnujeme jeden samotný článek, kde se o něm dozvíte vše podstatné.

Zdroj: Apple.cz

Nový MacBook Pro disponuje 8jádrovým CPU, které zpracovává složité pracovní postupy až 2,8x rychleji než jeho předchůdce. Přitom je ale díky čipu M1 neuvěřitelně energeticky úsporný. Osmijádrové GPU čipu M1 je suverénně tím nejvýkonnějším grafickým procesorem, jaký Apple kdy vyvinul. Grafický výkon je 5x vyšší a tím pádem se jedná o nejrychlejší integrovanou grafiku na světě. Dalším aspektem čipu M1 je 16jádrový Neural Engine. Strojové učení zvládá pracování obrazu, analýzu videí, rozpoznávání hlasu a další úlohy.

Zdroj: Apple.cz

Výdrž: unaví i workoholika

Za vším hledejte čip M1. Právě díky němu má nový MacBook Pro nejdelší výdrž mezi všemi Macy. U posledního MacBooku Pro 13” byla výdrž baterie okolo 10 hodin. Nový MacBook Pro s čipem M1 má o 10 hodin navíc. Konkrétně je to až neuvěřitelných 20 hodin na vaši práci. Taková výdrž v počítači, který neváží ani 1,5kg a vejde se do menšího batohu, je za mě absolutně bezvadná.

Zdroj: Apple.cz

MacOS Big Sur: systém inspirovaný iPadOS nabral na svalech

Samozřejmostí je nového MacBooku Pro je nový operační systém. Už na letošním WWDC jsme mohli vidět, co nového nás bude čekat. Revolucí prošel design, i označení systému. Nový operační systém nese číslovku 11 a název macOS Big Sur. Co se týče designu, Apple sjednotil své platformy designově a macOS velmi přiblížil podobě iPadOS. Někomu se to nemusí líbit, ale z mého pohledu jde o skvělý tah.

Zdroj: Apple.cz

Retina displej: udělejte si lepší obraz o všem co máte rádi

Fotky a videa jsou na excelentním Retina displeji úchvatně detailní a realistické. Text je dokonale ostrý a krásně čitelný. A to i díky funkci True Tone, která přizpůsobuje teplotu bílé barvy vašemu okolí, což je nejen příjemné, ale hlavně to šetří vaše oči. Retina displej disponuje širokým barevným rozsahem P3, který má o 25% více barev než sRGB. Jas obrazovky je 500 nitů.

Zdroj: Apple.cz

Staří známí, které rádi vidíme

I nové MacBooky Pro mají poslední generaci Magic Keyboard. Zdokonalený nůžkový mechanismus klávesnice Magic Keyboard umožňuje pohodlné a tiché psaní s velice přesnou odezvou. Nejpotřebnější funkce máte po ruce na Touch Baru, který vystihuje právě řadu Pro. Vaše hesla, platební karty a další máte pod palcem díky Touch ID, které slouží k rychlému a snadnému ověřování.

Zdroj: Apple.cz

Připojení: navazujte nové konexe

Nový MacBook Pro má ve své výbavě Wi-Fi 6, která je nejen rychlejší, ale zajišťuje MacBooku stabilní připojení, i když se k síti přihlašují další a další zařízení. Co se týče portové výbavy, opět zde máme “pouze” Thunderbolt / USB 4 porty. Prostřednictvím těchto portů můžete k MacBooku pro připojit 6k monitor, nabíjet, připojovat další zařízení a přenášet soubory rychlostí až 40 Gb/s. Bohužel ale oproti MacBookům vybavených procesory od Intelu zde máme pouze 2 Thunderbolt porty, nikoli čtyři. Druhým typem portu, který nový MacBook Pro má, je 3,5 mm jack sloužící pro připojení sluchátek.

Zdroj: Apple.cz

Závěr

Podtrženo sečteno, nový MacBook Pro má výkonu na rozdávání pro kavárnu plnou notebooků plných (w)oken. Výdrž baterie je absolutně bezkonkurenční. Cenovka začínající na 38.990 korun se dá za tak nabušený počítač také akceptovat. Sice jsme se nedočkali nového designu zařízení, ale proč měnit něco, co funguje. Další špatnou zprávou může být i fakt, že do nového MacBooku Pro nakonfigurujete jen 2TB SSD úložiště. 

Zdroj: Apple.cz

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button