Novinky

Apple představil Mac Mini: malý hrdina s velkým výkonem

Apple si letos s konferencemi příliš hlavu neláme a na své čtvrté Keynote představil očekávané Macy s procesory Apple Silicon. Ty jsou založeny na ARM architektuře a jak se zdá, kalifornský gigant si od tohoto kroku slibuje hodně. Díky tomuto přechodu se totiž stane nezávislým na poslední dobou zpomalující pokrok Intel procesorů a veškeré dění okolo hardwaru a softwaru tak budou mít pod palcem inženýři z Cupertina. Dost bylo ale teorie, pojďme se podívat, jak vypadá první Mac Mini s Apple Silicon.

Mac Mini: 5x rychlejší, než běžné stolní počítače

Mac Mini na virtuálním pódiu představila Julie Broms – hlavní manažerka pro hardware. O tom, že budou Apple Silicon procesory rychlejší, jsme tušili hned při červnové WWDC, kdy Apple tyto procesory představil. Řečí čísel to znamená, že Mac Mini, který bude poháněn vůbec prvním Apple Silicon procesorem s názvem M1, bude 3x rychlejší, než předešlý Mac Mini z roku 2018. Apple se rozhodl i pro svou grafiku, která má být 6x rychlejší, než u předchozího modelu. Celkově výrobce z Cupertina poukazuje na fakt, že Mac Mini je 5x rychlejší, než běžný počítač v cenové relaci 21 990 Kč (varianta s 256GB SSD diskem a 8GB RAM paměti).

Tiché aktivní chlazení jen při nejnáročnějších úkonech

Pojďme se ještě podívat na samotný design počítače. Mac Mini vychází z návrhové linky svých starších předchůdců, takže v tomhle směru se příliš nemění. Oproti MacBooku Air, který také nabídne M1 procesor, ale bude osazen ventilátorem. ARM procesory obecně nepotřebují příliš aktivního chlazení, takže lze očekávat, že ventilátor se spustí až s opravdu velkým vytížením, typicky třeba při úpravě několika set RAW fotografií nebo editaci videa.

Thuderbolt/USB 4 a podpora 6K rozlišení

Podle grafu účinnosti vs. výkonu, který Apple dnes ukázal, to ale vypadá, že o větráku uslyšíme jen sporadicky, což je rozhodně pozitivní zpráva pro všechny milovníky ticha při práci u počítače. Zadní strana Macu Mini pak nabídne porty jako Ethernet, dvojici Thunderbolt/USB4 a USB-A, HDMI 2.0 a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek nebo reproduktorů. Mac Mini také zvládne až 6K rozlišení.

Je předčasné hodnotit, jak si nové počítače s Apple Silicon povedou v praxi, „papírově“ to však vypadá, že se máme opravdu na co těšit. Mac Mini je možné zakoupit už dnes, podle Apple Storu dorazí první kousky mezi 18-19. listopadem.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button