Novinky

Apple představil nový MacBook Air: špičkový výkon a dlouhá výdrž ve starém těle

Apple dostál svému slovu a dnes skutečně představil nový MacBook Air, v jehož útrobách tiká čipset Apple M1 z vlastní produkce. V jistém ohledu se dá hovořit o tom, že Apple dnes otevřel další kapitolu ve vývoji osobních počítačů, posunul platformu Mac na další úroveň a v neposlední řadě zasadil bolestivou ránu Intelu. Co je nový MacBook Air zač, v čem vyniká a co jsou jeho hlavní lákadla, si povíme na následujících řádcích.

MacBook Air: rychlejší než většina notebooků s Windows

MacBook Air byl a je tím nejoblíbenějším laptopem, který kdy Apple vyrobil. Dává tedy smysl, že tato modelová řada se dočkala čipsetu M1 mezi prvními. Pokud jde o design, tak tady Apple zůstal věrný stávající konstrukci a popravdě zde ani nebylo příliš důvodů cokoli měnit.

Zdroj: apple

Ta největší paráda se nastěhovala pod kapotu. Srdcem nového modelu MacBook Air 2020 se stal čipset M1. Díky němu je MacBook Air rychlejší než 98 % všech notebooků s Windows. Stejně jako u předchozí verze i tady nalezneme dva Thunderbolt porty (propustnost až 40 GB/s), 3,5mm jack na sluchátka a čtečku otisků Touch ID. Další výbava zahrnuje Wi-Fi 6 a 13″ displej (2560 x 1600 px). Pokud často s notebookem cestujete, tak vás určitě potěší hmotnost, která činí 1,29 kilogramu.

Do nového MacBooku Air se však nastěhovala vylepšená FaceTime kamerka a mikrofony, které mají dohromady posloužit pro mnohem kvalitnější videokomunikaci, než tomu bylo u předchozích MacBooků Air.

Zdroj: apple

Naprosto skvělou zprávou je fakt, že MacBook Air je pasivně chlazený – a to znamená jediné. Počítač je naprosto bezhlučný, jelikož nepotřebuje žádný ventilátor. Z toho máme opravdu radost.

Zdroj: apple

Fantasticky zní také údaje o výdrži. V běžné zátěži zahrnující například procházení internetu a práci s kancelářskými nástroji vydrží MacBook Air až 15 hodin na jedno nabití. Ještě lépe však zní údaj 18 hodin při přehrávání videa.

Co je Apple M1 zač?

Čipset Apple M1 disponuje 8 výpočetními jádry s architekturou Big-Little. Ta zahrnuje čtyři výkonná jádra pro náročné operace a další čtyři úsporná jádra pro úlohy, které nevyžadují plný výkon Macu. Zmínit si rozhodně zaslouží také integrovaná grafika, která má 8 jader a dle Applu jde o nejvýkonnější integrovaný grafický čip na světě. Stejně jako iPhony či iPady, také MacBooky mohou nově využívat šestnáctijádrovou jednotkou Neural Engine.

Zdroj: apple

Apple se nezapomněl pochlubit 5nm výrobním procesem, díky čemuž se do čipsetu vešlo 16 miliard tranzistorů. Nový MacBook Air je díky němu 3,5x rychlejší než předešlá verze, kterou poháněly procesory od Intelu.

Cena a dostupnost

Nový MacBook Air startuje na částce 29 990 korun ve variantě s 8GB operační pamětí a 256GB interním úložištěm, za verzi s 512 GB pamětí si Apple účtuje 37 990 korun. Připlatit si dále můžete za větší operační paměť s kapacitou 16 GB a SSD s až 2TB kapacitou. Co se týče dostupnosti, tak nový MacBook Air se začne prodávat 17. listopadu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button