Novinky

iPad Pro 2021 oficiálně: raketový výkon M1, dechberoucí displej a špičková výbava

Konečně jsme se dočkali první letošní keynote a stálo to za to. Bojím se, že peněženky všech Apple fanoušků se otřesou v základech. Celá keynote trvala přesně hodinu. Jako třešínku na dortu si Apple nechal nový iPad Pro, kterému věnoval nejvíce času z celé události.

iPad s turbo výkonem

Vlastní čip z dílny Applu byl představen na podzim společně s novými MacBooky. Jeho výkon ohromil snad každého a bylo jen otázkou času, kdy se jeho působení rozroste do dalších produktů. Díky tomuto geniálně rychlému SoC se iPad Pro s M1 na palubě stává bezkonkurenčně nejrychlejším zařízením svého druhu. Díky úžasné úspoře energie, kterou M1 nabízí, i takhle tenký iPad vydrží makat celý den. CPU je rychlejší o 50 % a GPU 40 procent než předchozí iPad Pro.

Zdroj: Apple.com

Větší brácha, nejlepší displej

iPad Pro opět přichází ve dvou velikostech – 11” a 12,9”. Větší z iPadů dostal zbrusu nový displej. Respektive ne až tak nový. Apple opět využil toho, že už úchvatný displej má a vzal to nejlepší z Pro Display XDR a to doslova narval do 6,4 mm tenkého iPadu. Stejný kontrastní poměr jako u již zmiňovaného Pro Display XDR. Souvisle drží jas 1000 nitů po celé ploše a ve špičce zvládne až 1600 nitů. K tomu naprosto nejlepšímu zobrazení potom dopomáhají špičkově vyspělé technologie jako široký barevný rozsah P3, True Tone a ProMotion.

Zdroj: Apple.com

Aby Apple dosáhl tak vysokého jasu, musel přijít s něčím novým. Protože je iPad Pro tak tenký, musely na scénu přijít speciální mini-LEDky, které jsou 120x menší, než předchozí generace. Speciálně navržené optické fólie a rozptylovací vrstva potom mísí jejich světlo účinněji. A tohle vše se vejde do 6,4 mm tenkého stroje. Přes 10 000 mini-LEDek Apple uspořádal do více než 2 500 lokálních zón tlumení. V každé zóně se dá jas nastavit přesně v závislosti na obsahu. A právě tím je možné dosáhnout excelentního kontrastního poměru 1 000 000:1. Liquid Retina XDR displej je věrnější, než kdy předtím. Menší 11” iPad Pro pak zůstává osazen “pouze” Liquid Retina displejem. 

Zdroj: Apple.com

Stop čekání. 5G přichází

iPad je odjakživa skvělý přenosným zařízením a z osobní zkušenosti můžu říct, že na iPadu zvládnu 97 % práce, kterou potřebuji. Nosím iPad v podstatě všude a konektivita je prostě na prvním místě. Nové iPady Pro dostávají 5G a Wi-Fi 6. iPad Pro umí nejvíc pásem 5G ze všech zařízení stejné kategorie. 

Zdroj: Apple.com

Centrování obrazu. Tomu jen tak neutečete

iPad Pro dostal novou 12Mpx ultraširokoúhlou kameru se 122-stupňovým zorným polem. Díky nové ultraširokoúhlé kameře a strojovému učení budou vaše FaceTime hovory jako filmové scény. Když se při hovoru budete pohybovat, iPad využije širokého zorného pole a pohne obrazem tam, kam zrovna jdete. Pokud z druhé strany přijde další osoba, obraz se automaticky oddálí. 

Zdroj: Apple.com

Na zadní straně opět nalezneme 2 fotoaparáty a LiDAR skener. Konkrétně 12Mpx širokoúhlý a 10Mpx ultraširokoúhlý. Navíc iPad Pro díky výkonnějšímu ISP získává podporu Smart HDR 3. Natáčení videa potom zvládnete ve 4K a 60 fps.

Pořádný port pro pořádný stroj

Změna se také odehrála u konektoru, který iPad Pro má. Thunderbolt je snad nejrychlejším a nejvšestrannějším konektorem, který si iPad mohl jen přát. Funguje se stávajícími USB-C konektory a přináší podporu vysoce výkonných doplňků. Například rychlých externích úložišť, monitorů nebo doků. Přenášet můžete ohromné soubory a klidně používat i Pro Display XDR v plném rozlišení 6K.

Zdroj: Apple.com

Příslušenství, které moc dobře známe

iPad Pro páté generace podporuje příslušenství, které už roky známe. Apple Pencil 2, Smart Keyboard Folio, nebo Magic Keyboard. Vše zůstává při starém, krom jediného. Magic Keyboard po téměř roce na trhu dostává bílou barvu. Troufnu si tvrdit, že bílá vydrží zhruba tak první měsíc používání. Pokud tedy nechcete iPad používat v rukavičkách.

Zdroj: Apple.com

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

4 Komentáře

    1. Dobrý večer, ano, v iPadu Pro páté generace běží iPadOS. Velice pravděpodobně vyjde s iPadOS 14.5, který dle mých odhadů Apple vypustí příští týden.

      1. Nechápu, proč na tom neběží plnohodnotný OSX s Rosettou… bylo by to ultimátní “killer zařízení”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button