Tipy a triky

Už žádné vkládání vytopeného iPhonu do rýže, říká Apple. Místo toho doporučuje zvolit tento postup

Součástí výbavy nejnovějších modelů iPhonů, je zvýšená odolnost vůči vodě. Uváděný stupeň krytí teoreticky zaručuje, že pokud vám iPhone spadne například do záchoda či bazénu, nemělo by mu to nikterak ublížit. Přesto je však dobré vědět, že i přes všechna vylepšení je iPhone stále náchylný vůči poškození vlivem vniknutí tekutin do jeho útrob.

Jedna z nejčastějších rad, kterou najdete na internetu, doporučuje, abyste vytopený iPhone vložili do rýže. Zrnka rýže mají v ideálním případě zafungovat jako naturální vysoušeč, který do sebe natáhne tekutinu z iPhonu. Podle některých návodů tato metoda funguje pouze za předpokladu, že smartphone bude uložený v rýži po dobu alespoň 48 hodin, což má zaručit, že z něj dostanete všechnu přebytečnou vlhkost.

Osobně jsem tuto techniku doporučil již několika uživatelům, kterým se podařilo iPhone utopit. Samozřejmě si uvědomuji, že rozhodně nejde o nejlepší řešení, ale pokud je člověk na dovolené a nemá k dispozici servis, tak asi uznáte, že každá rada, jak udržet smartphone naživu, přijde vhod. Nejnovější verze dokumentu podpory od společnosti Apple však uložení iPhonu do rýže a několik další metod důrazně nedoporučuje!

  • Nesušte iPhone pomocí externího zdroje tepla či stlačeného vzduchu.
  • Nevkládejte do nabíjecího konektoru cizí předměty, jako například vatové tyčinky či papírové utěrky.
  • Nevkládejte iPhone do sáčku s rýží. Drobné čátečky rýže by mohly iPhone poškodit

Co tedy dělat s namočeným iPhonem?

Místo výše uvedených metod je podle Applu lepší, abyste byli při vysoušení raději trpěliví a nic zbytečně neuspěchali. Oficiální doporučení zní takto:

  1. Abyste z iPhonu dostali přebytečnou tekutinu, jemně klepejte iPhonem o ruku s konektorem namířeným směrem k zemi.
  2. Po uplynutí alespoň 30 minut zkuste iPhone připojit k nabíječce.
  3. Pokud se na displeji objeví upozornění, v konektoru či pod kolíky kabelu se zřejmě stále nachází tekutina. Ponechte iPhone na suchém místě s volným prouděním vzduchu alespoň 24 hodin. V průběhu této doby můžete zkoušet znovu připojit iPhone k nabíječce. Úplné vysušení konektoru může zabrat až 24 hodin. 
  4. Pokud jste telefon vysušili, ale stále se odmítá nabíjet, zkuste jej odpojit a opětovně připojit k nabíječce. Pokud bude problém přetrvává, obraťte se na Apple podporu.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že od modelové řady iPhone 12 se ochrana vůči vniknutí vody na velmi dobré úrovni. Většinou by tedy mělo stačit následovat výše uvedená doporučení výrobce. Pokud však vlastníte starší zařízení, případně máte podezření, že se tekutina dostala dovnitř, na nic nečekejte a iPhone co nejdříve zaneste do nejbližšího servisu a nepokoušejte se jej zapínat.

Jakou máte zkušenost s odolností iPhonů, podařilo se vám jej už někdy utopit, případně jak jste v takové situaci postupovali? Dejte mi vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button