Novinky

Koupit či nekoupit nový iMac? Toto jsou důvody, proč do něj (ne)jít

Applu trvalo devět let, než dokázal přijít se zbrusu novým modelem iMacu. Čekali jsme opravdu dlouho, ale jak to zatím vypadá, nejnovější generace All-in-One počítače od Applu se rozhodně povedla. Na druhou stranu tu existuje i pár věcí, které už tak pozitivní vzrušení nevyvolávají. Pojďme se tedy podívat, v čem nový iMac boduje a kde jsou naopak jeho rezervy.

Kapitoly článku

Pokulhávající ergonomie

Tenký design iMacu vypadá naprosto úchvatně a stejně tak i nové barevné varianty. Kovová noha je ovšem fixní, což je rozhodně škoda. Displej lze sice naklápět, nicméně chybí možnost výškového nastavení. Kdo často sedí před počítačem, tak moc dobře ví, jak důležité je mít obrazovku ve správné výšce. Tohle se tedy opravdu nepovedlo.

Zdroj: Apple

Apple M1 vládne všem

Když Apple představoval nový iMac, očekával jsem, že do jeho útrob nasadí také další generaci čipsetu. Tak se ovšem nestalo a iMac pohání prakticky stejný procesor jako aktuální MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini a dokonce i nejnovější iPad Pro. Popravdě se vlastně není ani čemu divit, jelikož všechny dosavadní testy a zkušenosti uživatelů ukazují, že Apple M1 je naprosto unikátní kus křemíku.

Zdroj: apple

Pouze jedna úhlopříčka displeje

Nebudu lhát a rovnou přiznám, že nový iMac mě naprosto dostal. Co mě od něj ale odrazuje, je dostupná úhlopříčka displeje. Ta činí pouze 24“, což v měřítku dnešní doby nepovažuji za adekvátní pro seriózní práci. Tedy nechápejte mě špatně, na 24“ úhlopříčce toho uděláte dost a při kancelářské rutině vás nebude nic limitovat. Pokud se však živíte tvorbou hudby, grafikou či zpracováním audiovizuálního obsahu, tak 24 palců je prostě málo.

Zdroj: apple

Z barviček si vybere každý

Nový iMac si můžete pořídit v některé ze sedmi dostupných barev. To je vlastně vůbec poprvé v novodobé historii, kdy Apple nabízí tolik barevných variant u svých počítačů. Ačkoli se to nemusí zdát, po světě běhají miliony uživatelů, pro které to může být právě nová barevná varianta, která je přesvědčí o koupi nového stroje.

Zdroj: Apple

Portů moc nepobral

Od iMacu mě krom dostupnosti pouze jedné úhlopříčky displeje odrazuje ještě jedna věc. Jde o nabídku portů, která zahrnuje pouze 4 rozhraní USB-C, z toho dva jsou Thunderbolt. Počet portů není až takový problém, ale na iMacu se mi vždy líbilo, že krom jiného zde nechyběla ani čtečka paměťových karet, kterou osobně velmi často používám. Po vzoru MacBooků se budoucí majitelé iMacu neobejdou bez dokoupení externí čtečky, což mi u stolního počítače přijde celkem škoda.

Zdroj: Apple

Parta drobných vychytávek

Když zabrousíte do výbavu iMacu pořádně, tak narazíte na řadu drobných vychytávek, které v praxi nehrají moc důležitou roli, ale rozhodně člověka dokážou potěšit. Jde například o šest integrovaných reproduktorů, magnetický napájecí kabel s kvalitně vypadajícím opletením či ethernetový port ukrytý ve zdroji. Opomenout nelze ani novou klávesnici, která může mít Touch ID (konečně), Magic Mouse a Magic Trakcpad, jenž můžete barevně sladit s iMacem.

Zdroj: apple

Co říkáte na nový iMac a jeho výbavu? Vydal se Apple správným směrem, nebo jste čekali něco jiného? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. A ono už se někde chytlo USB-C na periferie (tiskárny, skenery, klávesnice, HUBy…) ? Já dodnes doma ani v práci nemam nic na Céčku, “placatý USB” postě bude chybět. Štvalo by mě mít využité všechny porty a v každém redukci. Cčko mám jenom na mobilu a sluchátkách, paradoxně tedy tam, kde nepotřebuj rychlost ale jenom nabíjení.
    Odstranění čtečky SD karet bez normálního USBčka pro kabel k foťáku je tedy dvojitá radost 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button