Bluetooth 5.3, filmařský režim ve 4K a satelitní volání. Co dalšího ještě umí iPhone 14 Pro?
Apple včera v podvečer představil očekávaný iPhone 14, respektive iPhone 14 Pro a ač to na první pohled nemusí být příliš patrné, v lecčem jsou novinky opravdu revoluční. A teď nemluvíme zrovna o „Dynamic Island.“ I když, i on je vlastně taky tak trochu průkopníkem ve využití nežádoucího ve svůj prospěch. Řeč je ale spíše o novinkách, které na první pohled nepůsobí tak atraktivním dojmem, přesto však u řady uživatelů mohou najít svou nezastupitelnou pozici.
iPhone 14: poprvé bez šuplíku na SIM kartu
Začneme relativně zostra. Nestává se totiž zase tak často, aby výrobce odstranil jeden z hlavních pilířů telefonu. Řeč není o ničem jiném než o fyzickém slotu na SIM kartu. Ano, je to tak. iPhone 14, zřejmě jako jeden z prvních telefonů na světě, nedisponuje možností vložit do telefonu SIM kartu tak, jak ji známe. Jasně, můžeme to vyřešit jednoduše pomocí e-sim, sám hned dvojici e-sim již třetím rokem naprosto bez problémů používám, přesto si ale dovolím tvrdit, že pro spoustu lidí to může být relativně šok. „Novinku“ Apple zatím zavádí pouze pro americký trh, všude jinde se bude iPhone 14 prodávat stále s ikonickým „šuplíčkem“ na boku telefonu.
Bluetooth 5.3: přínosná specifikace modrého zubu
Nová specifikace „modrého zubu“ byla představena loni v červenci a uživatelům přináší lepší kvalitu zvuku, rychlejší synchronizaci mezi jednotlivými zařízeními nebo nižší spotřebu. Apple toho logicky ihned využil v souvislosti s nově představenými AirPods Pro druhé generace s podporou LE Audia a využití kodeku LC3, který, kromě již zmíněných vlastností, nabízí také lepší kvalitu zvuku při menší náročnosti datového toku.
Always ON displej se svítivostí až 2000 nitů
Stále zapnutý displej se pod záštitou kalifornské společnosti poprvé objevil při uvedení Apple Watch 5 a od té doby je nedílnou součástí každé nové generace chytrých hodinek. Nyní se technologie dostává i do iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max, a to díky novému displeji s obnovovací frekvencí 1 Hz. Dá se předpokládat, že díky adaptivní obnovovací frekvenci, kterou Apple představil s příchodem loňského iPhonu 13 Pro se zase o trochu prodlouží i výdrž na jedno nabití. Displej iPhonu 13 Pro totiž dokázal měnit frekvenci displeje pouze po 10 Hz. Další vylepšením si prošla i svítivost obrazovky. Ta je nyní schopna rozsvítit pixely až na 2000 nitů, tedy stejně jako Apple Watch Ultra. iPhone je tak vůbec prvním telefonem na světě, který disponuje takovou svítivostí obrazovky.
Podívejte se na včerejší Apple konferenci v 11 minutách
Filmařský režim nově ve 4K
Jedna z novinek, kterou Apple představil s příchodem iPhonu 13 Pro, byl filmařský režim. Filmové přeostřování objektů, či postav, docílil Apple pomocí obrovského výkonu Apple A15 Bionic. A16 je, jak se zdá, na tom ještě o něco lépe, a tak iPhone 14 Pro umožňuje v tomto režimu nahrávat v rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu. Uvidíme, jestli se díky tomu zlepší i samotné rozostřováni a doostřování objektů pomocí umělé inteligence.
Tísňová volání přes satelit
Průběžně jsme o tom mohli číst od začátku letošního roku. A jak se říká, na každém šprochu, pravdy trochu. Apple skutečně do všech nových iPhonů nasadil možnost tísňového volání přes satelit v místech, kde není dostupný mobilní signál. Doposud bylo zvykem, že taková zařízení musejí disponovat větší anténou, která umožňuje bezproblémovou satelitní komunikaci.
Apple by zřejmě žádnou takovou anténu na svém telefonu nechtěl, a tak na to šel trochu od lesa. Nejdřív uživateli pomůže se zaměřením satelitu a poté může začít probíhat samotná komunikace. Ostatně, podívejte se sami v reklamním videu, které Apple k nové službě vydal. Tísňová volání přes satelit budou dostupná zdarma na dva roky a zatím jen v Americe a Kanadě.
docela by mne zajímalo kterou satelitní síť používají .. protože pokud se dobře pamatuju tak jich je více (tak jako telefonních operátorů) .. ale tohle info jsem nikde neviděl .. nepředpokládám, že by se dohodli se všema
Tohle mě osobně také zajímá a byla to jedna z prvních otázek, která mě při uvedení SOS via Satellite napadla. Zkoušel jsem to hledat, ale Apple to nikde (zatím) neuvádí. Jakmile se o tom objeví nějaké informace, určitě o tom sepíšeme článek! 😉 Na druhou stranu teď nás to ani nemusí tolik zajímat, jelikož služba bude zpočátku dostupná pouze na území USA a Kanady.