Recenze

Recenze iPhone 13 Pro Max: návykový ProMotion a ohromná výdrž

Po necelém roce každodenního používání iPhonu 12 Pro Max přišel čas na každoroční obměnu. Jen na maličkou chvilku jsem zapřemýšlel, zda nevyzkoušet menší model iPhone 13 Pro. Vzhledem k tomu, že kamery už jsou na obou Pro modelech stejné, krátké váhání tam bylo. Později jsem si ale uvědomil, že mi Max vlastně velikostně vyhovuje nejvíce a tak nebylo o čem přemýšlet. iPhone 13 Pro Max používám už něco málo přes týden a my se společně můžeme podívat na jeho silné i slabé stránky.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Fotosoustava: Zaostřeno na detail

Již každoroční tradicí je vylepšený fotoaparát. Co jiného také v mobilních telefonech ještě inovovat? Jak jsem již psal, letošní modely iPhone 13 Pro se dočkaly stejné fotosoustavy, což u loňské generace neplatilo.

Konkrétně jde o tři objektivy. Teleobjektiv, který má nově 3x optický zoom a až 15x digitální zoom se clonou ƒ/2,8. Širokoúhlý objektiv nyní disponuje clonou ƒ/1,5 a ultraširokoúhlý objektiv potom ƒ/1,8. Celá trojice objektivů se nově dočkala možnosti focení v nočním režimu.

Samozřejmostí je obrovská síla v čipu A15 Bionic, který fotografii iPhonu posouvá na novou úroveň. Smart HDR 4 je na fotografiích opravdu znát a nádherně vytahuje barvy, které chcete na fotografiích vidět. Dokonce umí rozeznat v jednom snímku více osob a každému vytáhne tóny pleti. 

Skvělou novinkou je možnost focení a dokonce i natáčení v makro režimu. Díky novému ultraširokoúhlému objektivu umí iPhone ostřit již od 2 centimetrů. Majitelé loňských iPhonů 12 Pro a 12 Pro Max mi určitě dají za pravdu, že loni se ostření z blízka moc nepovedlo, spíše vůbec… 

Mezi další novinky patří Filmařský režim. Zní to fajn, v reklamě to vypadá kouzelně. Ve skutečnosti ale jen pozorujete, jak se iPhone pere s tím, co, kde a proč má zaostřit. Stejně tak si říkám, k čemu nám Apple do Fotoaparátu přidal funkci s názvem Fotografické styly. Nejde o nic jiného, než o filtry, které vidíte živě v hledáčku. Nerozumím, proč přidávat něco před vyfocením, když už to mohu několik let přidat do fotky až po jejím pořízení. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Výdrž: Baterie na rozdávání, o kterou se nemůžete podělit

Na letošní keynote Apple hodně tlačil výdrž letošních iPhonů. Například u modelu 12 mini si totiž uživatelé na nízkou výdrž stěžovali celkem pravidelně. Všechny iPhony 13 se tedy dočkaly razantního zlepšení. iPhone 13 Pro Max, díky své velikosti, má logicky tu největší baterii a tím pádem tu největší výdrž, ze všech uvedených iPhonů. Ani po týdnu používání nového “Maxíka” se mi nepodařilo jít spát s baterií v červených číslech. Můj den začíná okolo sedmé ráno a zpravidla končí po půlnoci. Telefon jsem na MagSafe nabíječku vždy dával s přibližně 30 až 40 procenty. Pro méně náročné uživatele to tedy znamená, že s iPhonem 13 Pro Max zvládnou dva dny s naprostým přehledem.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Při takto skvělé výdrži baterie mi určitě dáte za pravdu, že bychom všichni uvítali reverzní nabíjení. Možnost nabít si své AirPody alespoň na pár minut poslechu hudby by určitě ocenil každý uživatel Applu. Alespoň jedné malé novinky v nabíjení jsme se ale dočkali. iPhone 13 Pro a 13 Pro Max totiž nabízí maximální nabíjecí výkon až 23 W, ale pouze během prvních cca 30 minut. Je tedy možné je nabíjet například nabíjecím adaptérem od MacBooku Air.

Displej. ProMotion: opět v první řadě

“Konečně jsme se dočkali!” Má první slova, když byla tato novinka představena. ProMotion je technologie, která umí obnovovat obraz 10 krát až 120 krát za vteřinu. Díky tomu je nový Super Retina XDR displej s ProMotion ještě úspornější a zároveň mnohem plynulejší. Systém si navíc umí obnovovací frekvenci sám zvýšit, pokud je to zrovna potřeba. Zároveň ji umí snížit, když ji naopak vůbec nepotřebujete. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Například když si čtete tento článek v Safari, obnovovací frekvence bude 10 Hz. Jakmile “svajpnete” prstem dolu pro pokračování, obnovovací frekvence se automaticky zvýší. Upřímně mi ale přijde, že tato funkce je hodně, hodně podpořena animacemi iOS 15, které oku velmi lahodí a ProMotion tím více vynikne. Na iPadu Pro s ProMotion totiž takový pocit nemám.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Stále se jedná o OLED panel, který má nově špičkový jas až 1200 nitů. Apple uvádí, že nově máte také větší plochu displeje, díky zmenšení výřezu v displeji. To je s prominutím naprostá hloupost. Výřez je užší, ale zároveň o maličko vyšší. V růžcích displeje ale žádné nové funkce ani ikonky nenajdete. Takže vlastně vůbec nic nového. 

Design: s rychlostí o závod

Pokud znáte iPhone 12 Pro/Max design iPhonu 13 Pro Max vás asi ničím nepřekvapí. Novinkou je nová exkluzivní barva Siera Blue, kterou v redakci máme také. Já osobně po roce s tichomořsky modrým 12 Pro Maxem zvolil grafitovou variantu. Rozdíl možná pocítíte ve váze. Letošní vlajková loď váží 238 gramů. Osobně však nepatřím mezi uživatele, kteří by váhu telefonu nějak zásadně řešili. Mám ten největší iPhone, který je navíc vyroben z chirurgické oceli a skla a tak chápu, že ho v kapse ucítím. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

iPhone 13 Pro Max samozřejmě umí i ty nejrychlejší technologie – 5G, Wi‑Fi 6 (802.11ax) s technologií MIMO. V samotném telefonu tepe čip A15 Bionic, který je nejrychlejší smartphonový čip na světě. Osobně jsem trochu očekával, že Apple nové iPhony osadí derivátem procesoru M1, ale A15 na rychlosti rozhodně nestrádá. Otázkou ale je, jestli někdo takový výkon v mobilním telefonu vůbec dokáže využit.

Evoluce, nikoliv revoluce

Novinek je na papíře napsaných sice mnoho, co ale ve skutečnosti jako uživatelé využijeme? Nově je možné koupit si iPhone s 1TB úložištěm. Nové fotografie a videa si prostě žádají své místo. Nabíjecí adaptér si také drží své místo…, a to mimo prodejní krabičku. Stejně jako tomu bylo loni, i letos nalezneme v krabičce pouze iPhone a nabíjecí kabel USB-C na Lightning. 

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

iPhone 13 Pro Max podporuje veškeré MagSafe příslušenství, které v posledním roce vyšlo. Bohužel ale kryty z 12 Pro Max na nový 13 Pro Max kvůli větším fotosoustavě nepasují. Vše ostatní zůstává při starém, nových funkcí totiž ve skutečnosti není tolik, kolik by zhýčkaný uživatel Applu očekával. Když se podíváte na web Applu, stránky o novém iPhonu 13 Pro popisují jen lepší fotografie a videa, potom ProMotion, 1TB úložiště a delší výdrž. Takže za mě jde spíše o takový iPhone 12s.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Recenze iPhone 13 Pro Max: vyplatí se?

Pokud vlastníte iPhone 12 Pro/Max, nemyslím si, že za normálních okolností pocítíte u iPhonu 13 Pro Max nějaký podstatný rozdíl. Kromě několika fajn drobných novinek, lepší fotoaparát a ProMotion displej, který vám nebude chybět, dokud ho neuvidíte, nedostanete oproti loňskému modelu nic navíc. iPhone je totiž momentálně ve fázi, kdy přestává být výhodné ho obměňovat každý rok a cyklus výměny je ideální jednou za 3 až 4 roky. Tedy za předpokladu, že nepatříte mezi zapálené Apple fanoušky, jako je redakce Českého Macu.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Fotoaparát je jednoznačně skvělý a umí vyfotit naprosto úžasné fotografie. Stejně tak je tomu u videa a s novým filmařským režimem bude určitě zábava natáčet. Displej s ProMotion je opět funkcí, která přichází později než konkurence, ale je dovedena k dokonalosti a když si na ni vaše oči zvyknout, už nebudou chtít koukat na nic jiného. Výdrž má iPhone 13 Pro Max opravdu na rozdávání a rozhodně vás nenechá na holičkách. Za mě jde zkrátka o skvělý telefon se super výbavou, ale který má také své mouchy. Spíše mušky. Co jiného byste od iOvečky taky čekali. 🙂

iPhone 13 Pro Max

od 31.990 Kč
9.4

Design & Zpracování

9.5/10

Fotoaparát

9.0/10

Výdrž Baterie

9.5/10

Displej

9.5/10

Plusy

  • Fotosoustava
  • ProMotion
  • Výdrž baterie
  • Až 1TB
  • Zpracování

Mínusy

  • Lightning
  • Vyšší váha

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button