Novinky

Apple představil iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max: ohromující výkon a (opět) nejlepší fotoaparát

Máme za sebou jednu z nejdůležitějších technologických konferencí letošního roku. Apple nám tradičně nadělil novou generaci svého nejprodávanějšího produktu – iPhone 14. Nakonec jsme se dočkali celkem čtyř modelů: iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Největší pozornost na sebe logicky strhl iPhone 14 Pro (Max), který z hlediska výbavy nabízí to nejlepší. Pojďme se tedy podívat na ty nejzásadnější novinky. A že jich není zrovna málo.

Za nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro si pořádně připlatíme. Nejdražší verze vyjde na více než 53 tisíc

iPhone 14 & iPhone 14 Plus: malej a velkej

Pokud jste čekali, že Apple přijde s novým designem, máte smůlu. Z hlediska konstrukce se toho změnilo jen velmi málo a prakticky všechny iPhony 14 vypadají velmi podobně jako loňská generace. Nový iPhone 14 je nově dostupný ve dvou variantách. Menší iPhone 14 dostal 6,1“ displej, větší iPhone 14 Plus se může pochlubit úhlopříčkou 6,7 palce. V obou případech jde o OLED displej se svítivostí až 12 nitů. Hlavní výpočetní jednotkou se stal čipset A15 Bionic. V zásadě jde o stejný procesor, který pohání loňské iPhony 13. Apple A15 Bionic disponuje šestijádrovým procesorem, který doplňuje pětijádrová grafika. Nouze o výkon zde tedy rozhodně nebude.

iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Pro kterou velikost se rozhodnete?

Největšího vylepšení se dočkal fotoaparát. Na zadní straně se nachází dvojice objektivů s rozlišením 12 megapixelů, což je opět stejná hodnota jako u loňské generace. Apple zde ovšem zásadně vylepšil světelnost, respektive zpracování obrazového signálu. Nový iPhone 14 a iPhone 14 Plus tak nabídnout citelně lepší výsledky za špatných světelných podmínek. Při natáčení videa půjde dále využít nového režimu Action Mode. Smyslem této funkce je vytěžit maximum z optické a softwarové stabilizace. Apple zapracoval také na přední True Depth kamerce, která sází na nový 12Mpx snímač s automatickým ostřením.

iPhone 14 (Plus) se objeví v pěti barevných variantách

iPhone 14 Pro & iPhone 14 Pro Max

Hlavní hvězdou večera se jako vždy stal iPhone 14 Pro a jeho větší sourozenec iPhone 14 Pro Max. Těmto novinkám Apple věnoval podstatně větší pozornost. A vidět je to už na první pohled. Jak se očekávalo, výřez v horní částí displeje vystřídal „průstřel“, který Apple nazývá Dynamic Island. Nebudu lhát a na rovinu přiznám, že způsob jakým Apple Dynamic Island „propojil“ s iOS 16 mi přijde neskutečně sympatický. Jinak obyčejná díra v displeji se totiž stala součástí widgetů, notifikací a prakticky lze hovořit o splynutí s aktuálním děním na obrazovce.

Umíte si představit lepší využití pro díru v displeji?

Úhlopříčka displejů je stejná jako v případě levnějších modelů, nicméně oba iPhony 14 Pro se mohou pochlubit obrazovkou s jasem až 2000 nitů, což je vůbec nejvyšší hodnota ve světě smartphonů. Čitelnost na přímém slunečním světle tak nebude žádný problém. Příjemnou novinkou je také podpora Always On, která umožní zobrazovat stavové informace včetně tapety na zamknutém displeji. Nový iPhone 14 Pro (Max) bude dostupný ve čtyřech barevných variantách – černá, bílá, zlatá a fialová (Deep Purple).

Opět nejlepší kamera na světě

Na zadní straně se nachází hnízdo se třemi objektivy, přičemž pod čočkou hlavního fotoaparátu se nově ukrývá 48Mpx snímač, zbylé fotoaparáty zůstaly u 12 megapixelů. Všechny objektivy se pyšní vyšší světelností a citlivostí. Pro koncového uživatele to bude znamenat, že ať stiskne spoušť za jakýchkoli světelných podmínek, vždy se může spolehnout na naprosto prvotřídní výsledek. Na jakékoli závěry je pochopitelně brzy, ovšem podle zveřejněných informací bude iPhone 14 Pro aspirovat na titul toho nejlepšího fotomobilu na světě.

Zatímco levnější iPhone 14 spoléhá na starý procesor, iPhone 14 Pro dostal do vínku zbrusu nový čipset A16 Bionic. Na miniaturním kousku křemíku se usídlilo 16 miliard tranzistorů, které na něj byly vytištěny 4nm výrobní technologií. Co se týče dostupnosti, nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max se objeví na pultech prodejců od 16. září, systém předobjednávek bude spuštěný již 9. září. 

foto: apple

Emergency SOS via Satellite

Apple na keynote dále představil svou novou službu Emergency SOS via Satellite. Ta umožní lidem přivolat pomoc z míst, kde není dostupný mobilní signál. Jak už samotný název napovídá, spojení se světem bude obstarávat satelitní komunikace. Minimálně v následujících měsících však tato služba bude dostupná pouze na území USA a Kanady.

Další důležitou novinkou, kterou disponují všechny iPhony 14 a Apple Watch, je nový typ gyroskopu, který zvládá lépe detekovat pády a nově i automobilové nehody. V případě, že uživatel upadne či nabourá, iPhone na základě vyhodnocených dat spustí volání na nouzové kontakty.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button