Recenze

Recenze rýžovaru Xiaomi Rice Cooker: i hrnec může být chytrý

Není tomu tak dávno, co hlavní činností společnosti Xiaomi bylo prodávat levné výrobky, které se designem a názvem nápadně podobaly tomu, co zrovna nabízel Apple. To už ale minulostí. Z Xiaomi se totiž stal dravec, který dnes v některých ohledech trhu udává směr. Kromě smartphonů a tabletů se navíc značka stala mimořádně silnou v oblasti  chytré domácnosti. Logo Xiaomi tak dnes uvidíte třeba na varné konvici, koloběžce, žárovce nebo vysavači.

Dnes se na jeden takový výrobek podíváme detailně. Půjde o produkt, který v domovské Číně zákazníci nejspíše ocení více než Evropané, přesto se jedná o velmi zajímavého pomocníka do domácnosti, který je všestrannější než se na první pohled může zdát. Řeč je o chytrém rýžovaru Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker. Zvládne toho ovšem mnohem více než jen připravit rýži. 

Balení a design: zapadne všude

Vezměme to ale popořadě. Co by to bylo za recenzi, kdybychom alespoň jeden odstavec nevěnovali obsahu balení. Krabice kromě samotného rýžovaru obsahuje ještě dvě plastové lžíce, odměrku, nástavec pro vaření v páře a napájecí kabel. Rýžovar je po designové stránce vydařený a rozhodně zapadne do každé kuchyně. Jinak zásadně velké nejsou ani rozměry. Spotřebič se dá přirovnat k domácí pekárně na chléb. Vrchní straně dominuje nenápadný displej, který se ukáže pouze při rozsvícení a nijak díky tomu nekazí velmi čistý design. K ovládání poté slouží trojice tlačítek.

Není to jen o vaření rýže

Postup přípravy rýže se od obyčejných rýžovarů, které lze pořídit za několik stokorun jinak neliší. Při následování několika jednoduchých instrukcí se navíc prakticky nedá pokazit. Stačí pouze odměrkou odměřit rýží a poté podle počtu dávek dolít vodou po příslušnou rysku. Srdcem přístroje je indukční litinový hrnec s nepřilnavým povrchem. Právě technologií předávání tepla se Xiaomi Rice Cooker výrazně odlišuje od ostatních rýžovarů na trhu. Zatímco jiné spotřebiče obsah zahřívají poměrně nerovnoměrně skrze plotýnku, Xiaomi využívá princip mikrotlakového ohřevu indukcí. Díky tomu se rýže zahřívá rovnoměrně na přesně danou teplotu. 

Má to však svou daň. Kdo je zvyklý připravovat rýži klasicky v hrnci, bude se muset po přechodu na chytrý rýžovar obrnit trpělivostí. Standardně totiž příprava oblíbené přílohy trvá hodinu. Rýžovar má i rychlejší program, který zvládne pokrm připravit za 40 minut. I to je však poměrně dost. Díky zabudovanému časovači je ovšem možné připravit do hrnce rýži s vodou a “objednat” si hotové jídlo na přesně stanovený čas. Další nabízené programy umožní udržet rýži teplou nebo ji ohřát. Existuje zde také program Congee, který ale nejspíše příliš Evropanů neocení. Jedná se totiž o proces, který vyrobí rýžovou kaši. Vzpomínka na školní jídelnu se připraví za 90 minut. Lze však nastavit časový rozsah od 40 minut do 4 hodin. 

Rýží to ale rozhodně nekončí. Jak už bylo zmíněno, balení obsahuje také plastové síto, které je ideální pro přípravu v páře. Díky schopnosti držení přesně stanové teploty nabízí rýžovar také program pro přípravu domácího jogurtu. Stačí v hrnci smíchat mléko s jogurtovými kulturami, vybrat požadovaný program a počkat 8 hodin. V rýžovaru lze dokonce i péct a podle přiložených receptů také vařit polévku.

Bez aplikace ani ránu

Už jsme si stihli povědět, že rýžovar Xiaomi zvládne spoustu užitečných věcí. V textu je ovšem uvedeno, že se jedná o chytrý rýžovar, což znamená, že zákonitě musí být propojený s nějakou aplikací. Ano, rýžovar Xiaomi si můžete připojit ke svému telefonu nebo tabletu. Stejně jako další produkty od této firmy, i Rice Cooker spolupracuje s aplikací Mi Home, která otevírá zcela nové možnosti. Bez této prodloužené ruky je totiž možné připravovat pouze rýži. Až aplikace nabízí programy pro vaření v páře nebo přípravu jogurtu. Vývojáři sem také přidali několik užitečných receptů.

Mnohem více možností se ovšem po spuštění aplikace otevírá také pro samotnou přípravu rýže. V aplikaci lze totiž přesně nastavit, zda si přejete připravit rýži spíše měkčí nebo tvrdší a to buď prostřednictvím tří přednastavených programů nebo zcela podle sebe, kdy si uživatel vybere požadovaný stupeň tvrdosti na stupnici. Rýžovar tomu poté přizpůsobí teplotu. Tu jde navíc sledovat na grafu a mít tak nad aktuálními podmínkami v hrnci absolutní kontrolu. 

Aplikace pomáhá také pří údržbě spotřebiče. Podobně, jako další doplňky do chytré domácnosti od Xiaomi, i Rice Cooker totiž skrze obrazovku mobilního telefonu nebo tabletu upozorňuje, kdy je potřeba očistit důležité části. Nejčastější údržbu vyžaduje hliníkový kryt, který zakrývá litinový hrnec.

Recenze Xiaomi Amazfit Verge: Chytré hodinky nejen na sport za rozumnou cenu

Všestrannost ospravedlňuje cenu

Při letmém pohledu na chytrý rýžovar nejspíše většinu z nás napadne, k čemu taková věc může sloužit, respektive jestli nestačí pořídit si obyčejný rýžovar na pár stovek. Na Xiaomi Rice Cooker se ovšem nemůžeme dívat jako na pouhý rýžovar. Jedná se o chytrý hrnec, který si poradí prakticky se vším. Na Youtube není problém narazit na video, kdy lidé v rýžovaru například smaží.

Potom už chytrý rýžovar dává smysl i lidem, kteří oblíbenou asijskou přílohu nepotřebují konzumovat každý den. Umožňuje totiž vařit v páře a tudíž zdravěji připravovat každodenní pokrmy a k tomu vždy dokonalou rýži. Co si budeme podívat – v obyčejném hrnci je to vždy tak trochu loterie. Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker se prodává za cenu okolo tří tisíc korun. Zda je to moc nebo málo, je už na zvážení každého jednotlivce. 

Xiaomi Rice Cooker

8

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Cena

6.0/10

Plusy

  • bezstarostná příprava pokrmů
  • rovnoměrná teplota
  • mobilní aplikace
  • poloautomatizovaná údržba

Mínusy

  • doba přípravy
  • pro někoho cena
  • velmi krátký napájecí kabel

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Rýži propláchne sám nebo ne? Pokud ji musím proplachovat nadále ručně, pak je rýžovar k ničemu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button