Recenze Xiaomi Amazfit Verge: Chytré hodinky nejen na sport za rozumnou cenu
Produkty značky Xiaomi na našem trhu začínáme vídat čím dál častěji. Není se čemu divit, značka si na trhu za poměrně krátkou dobu jejího působení, vybudovala silné jméno. Svědčí o tom i její podíl na mobilním trhu, který momentálně stačí na čtvrté místo a svými prodeji je v patách Applu. Kromě samotné mobilní sféry, Xiaomi vyniká i v odvětví nositelné elektroniky a jejich chytré hodinky a náramky na trhu patří k těm nejoblíbenějším. Může za to především citlivě nastavený poměr ceny a výkonu. Výjimkou nejsou ani námi testované hodinky Xiaomi Amazfit Verge.
Obsah balení
Balení hodinek neskrývá nic nečekaného. První věcí, na kterou narazíme jsou samotné hodinky umístěné ve středu balení. Co se týče barevných variant, kromě námi testované černé je k dispozici ještě bílá a šedá. K hodinkám už je připojen řemínek. Na dně balení má svoje místo nabíječka zakončená USB konektorem. Výrobce nezapomněl přiložit ani stručný manuál, češtinu tu bohužel nenajdete.
Konstrukce a design
Hodinky Xiaomi Amazfit Verge už od pohledu sazí na plastovou konstrukci a sportovní design. Přestože jde pouze o plast, tak musím podotknout, že hodinky působí bytelně a zároveň hezky vypadají. Dominantou je zde kruhový OLED displej, který je lehce zapuštěn do plastového těla. Díky tomu jsou hodinky o něco lépe chráněny například proti nechtěným ťuknutím o futra dveří.
Na pravém straně najdeme červeně zbarvené domovské tlačítko. Na můj vkus je umístěno příliš nízko, ale nejde o nic hrozného. Po jeho boku tu nalezneme mikrofon, díky jemuž lze hodinky využívat i jako handsfree.
Druhé straně kraluje reproduktor. Ten stejně tak využijeme při telefonování nebo třeba přijmu notifikací. Jeho hlasitost a kvalita je na dobré úrovni. Bohužel během telefonování je znát o něco delší prodleva, což může za určitých okolností působit rušivě. Na spodní straně pak nalezneme lehce vystupující senzor pro měření srdečního tepu. Společnost mu dělají čtyři kovové piny sloužící pro nabíjení hodinek.
Parádní OLED displej a skvělá hardwarová výbava
Jednou z nejdůležitějších věcí u chytrých hodinek je jednoznačně displej. Xiaomi Verge se chlubí OLED panelem s uhlopříčkou 1,3 palce a rozlišením 360 x 360 pixelů. OLED panel nabízí absolutně perfektní černou, syté barvy a skvělé pozorovací úhly. Jeho jemnost 227ppi je absolutně dostačující a displej vypadá skvěle. Za displej si výrobce zaslouží rozhodně pochvalu.
O bezpečí displeje se stará odolné tvrzené sklo Gorilla Glass 3 a oleofóbní vrstva. Velmi mile mě překvapila čitelnost na přímém slunci. Automatická regulace jasu pracuje bezchybně a displej je tak za každé situace velmi dobře čitelný. Kromě toho displej disponuje i funkcí Lock screen, díky které na hodinkách vždy uvidíte aktuální čas. Je to sice drobnost, ale v praxi potěší.
K zobrazení času stačí pouze otočit zápěstí, pokud chcete ale hodinky aktivovat a začít používat, je třeba stisknout domovské tlačítko, což mi přišlo poměrně nepraktické. Naštěstí nastavení umožňuje zapnutí funkce „probudit dvojitým poklepáním“ a pro aktivaci tak stačí pouze dvakrát ťuknout na displej.
V srdci hodinek tepe dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz. Operační paměť má velikost 512 MB. Hodinky nabízejí interní úložiště 4 GB, nicméně na hudbu a data zbyde uživateli 1,9 GB. O spárování hodinek se stará Bluetooth verze 4.0. Dále hodinky nabídnou polohové služby GPS a Glonnas. Nezapomnělo se ani na podporu Wi-Fi (standard 802. 11n). Kromě toho tu najdeme i NFC čip. Ten si u nás ale příliš neužijeme, protože podporuje pouze platby AliPay a ty v naší zemi nejsou dostupné.
Senzorová výbava hodinek je opravdu bohatá a najdeme tu téměř vše. Patří do ní gyroskop, geomagnetický senzor, barometr, akcelometr, senzor pro regulaci jasu a senzor pro měření srdečního tepu. Ten by měl být mimo jiné, díky použitým algoritmům, přesnější a úspornější.
První spárování a operační systém
Pro úspěšné propojení hodinek s chytrým telefonem je zapotřebí minimálně iOS ve verzi 9.0 nebo Android 4.4. O zbytek se postará aplikace Amazfit, která je zdarma dostupná pro oba systémy. Spárování probíhá velmi jednoduše. Jediné, co musíte udělat, je nechat váš iPhone přečíst QR kód zobrazený na displeji hodinek a vše je v tu ránu připraveno.
Kromě spárování s hodinkami je aplikaci možné využít i k jejich nastavení. Skrze iPhone lze hodinky aktualizovat, nastavovat příjem notifikací, spravovat vestavěné aplikace, sledovat nasbíraná data nebo měnit ciferníky.
Do modelu Verge nasadilo Xiaomi vlastní operační systém. Hned z kraje se sluší říct, že po grafické stránce k němu nemám žádné výhrady. Vše vypadá hezky a hodinky mě zde opět mile překvapily. Co se rychlosti týče, vše reaguje velmi rychle a citlivost displeje je víc než slušná. Jediné, co možná trochu zamrzí je opět absence češtiny. Systém nabízí 23 předinstalovaných ciferníků, které ale bohužel nelze nijak zvlášť modifikovat. Pro toho, kdo by si přece jenom nevybral, je tu dobrá zpráva. Do hodinek lze jednoduše vkládat i ciferníky třetích stran, kterých je opravdu celá řada.
Velmi dobře je řešeno ovládání hodinek. Navigace tu funguje přetahováním prstu ze strany na stranu. Jde v podstatě o to samé, co znají jableční uživatelé se svých iPhonů. Přetažení prstu zespoda nahoru na ciferníků vyvolá notifikační lištu. Přestože systém nenabízí naší mateřštinu, nemají notifikace s naší diakritikou sebemenší problém.
Opačný proces – přetažení na ciferníku ze shora dolu vysune další lištu. V té najdeme přepínače aktivující tichý režim, režim nerušit, letadlo nebo zde můžeme regulovat jas hodinek a podobně. Mimo to zde najdeme i aktuální venkovní teplotu a informace o stavu akumulátoru. Lištu nelze žádným způsobem upravovat a vystačit si tak musíme se základním rozvržením.
Tažením směrem vlevo se rychle dostaneme do libovolné připnuté aplikace, pokud je tak nastaveno. Jestliže třeba často sportujete, není od věci zvolit rychlý přechod právě na přehled sportovních aktivit.
V pořadí poslední sekcí v uživatelském rozhraní je přehled všech předinstalovaných aplikací. Najdeme tu aplikaci pro telefonní hovory, hledání spárovaného smarphonu, aplikace sportovních aktivit, monitorování spánku, měření srdečního tepu, budík, stopky, kompas nebo spouštění hudby.
Příjemná výdrž baterie, méně příjemné nabíjení
Kdo někdy vlastnil chytré hodinky, ten jistě ví, že jejich nejpalčivějším problémem je výdrž baterie. Podobně jako u mobilních telefonů jde ve většině případů o jednodenní zařízení, kterým je nutné na konci každého dne doplnit šťávu.
Výrobce do modelu Amazfit Verge nasadil baterii o kapacitě 390 mAh. Ta hodinkám poskytuje až pětidenní výdrž, a to i při aktivním používání. Tím mám na mysli příjem všech notifikací, přijímání telefonátů, pár sportovních aktivit s využitím měření srdečního tepu a využíváním GPS, občasné brouzdání v hodinkách a samozřejmě neustále sledování času. Výdrž baterie tak konečně začíná dávat smysl a s ní i sledování spánkové aktivity.
Výdrž baterie se při pohledu na fungování hodinek a jejich výbavu jeví velmi slušně. Po pár dnech používání ale přece přijde čas na nabíjení. Doplňování energie zprostředkovává nabíječka ve tvaru kolébky, do které je hodinky nutné doslova nacpat. Ani jejich vyjímání není zrovna jednoduché a je zde zapotřebí použití větší síly. Naštěstí toto mírně nepraktické nabíjení kompenzuje nadprůměrná výdrž baterie.
Pro sportovce jako dělané
Dalším místem kde hodinky vynikají jsou jednoznačně sportovní funkce. K dispozici je zde 12 sportovních aktivit napříč venkovními i halovými. Konkrétně se jedná o chůzi venkovní běh, běh v horách, horskou turistiku, lyžování, cyklistku, běhání na páse, jízdu na rotopedu, eliptický trenažer, tenis, fotbal a skákání přes švihadlo. Absence plavání není náhoda. Model Verge disponuje certifikací IP68 a je tak odolný proti polití a dešti. Nicméně na plavání nebo potápění se nehodí.
Ještě, než nasadíte sportovní obuv, můžete k hodinkám pomocí Bluetooth připojit své ostatní chytré sportovní příslušenství nebo prostě jen bezdrátová sluchátka. Každá aktivita nabízí možnost nastavení určitých cílů, například ujetí určitých kilometrů nebo spálení kalorií. Hodinky vás dokážou upozornit i na překročení předem určeného limitu srdečního tepu nebo rychlosti.
Během provádění sportovních aktivit lze na hodinkách přepínat mezi čtyřmi pásy karet. První z nich patří nastavení hodinek. Můžeme tu měnit jas displeje, regulovat hlasitost hudby a pozastavit, uložit nebo smazat prováděnou činnost. Další karta nabízí přehled o aktuálním času, délce tréninku, stavu baterie, ujeté nebo uběhnuté vzdálenosti, rychlosti a srdečním tepu.
Jedna z karet je speciálně věnována srdečnímu tepu. Barevný půlkruh ve spolupráci s daty zprostředkovaných senzorem srdečního tepu značí, v jaké fázi tréninku se momentálně nacházíte a jestli zrovna spalujete, nebo ne. Jde o fajn nápad, který si zaslouží palec nahoru.
Jak je to s hodinkami při sportování v praxi? Připojíte bezdrátová sluchátka, vyberete si příslušnou aktivitu, v mém případě to byla převážně cyklistika, spustíte a můžete začít. Hodinky mě na ruce absolutně nerušily. Na tom má rozhodně podíl jejich váha, ta má hodnotu pouhých 46 gramů. Hodinkami jsem byl dostatečně silnými vibracemi a rozsvícením displeje upozorňován na každé dva ujeté kilometry a díky přehlednému pásu karet měl přehled ať už o aktuální rychlosti, tepové frekvenci nebo spálených kaloriích.
Po dobře odvedeném výkonu každého jistě potěší i nějaká ta pochvala. Tu hodinky, v podobě notifikace, při vaší zvýšené aktivitě taktéž poskytnou. Kromě toho vás dokážou motivovat k úspěšnému zdolání vašich cílů. Stejně tak vás ale za vaše lenošení dokážou pokárat a naznačit, že je čas vstát a začít se hýbat.
Přehledně v hodinkách i aplikaci Amazfit
Všechny sportovní výsledky jsou po jejich uložení okamžitě dostupné v aplikaci pod názvem aktivity. Samotné hodinky i aplikace nabízí velmi bohatý přehled o jednotlivých výkonech a celou řadu podrobností. Musím říct, že použitá grafika grafů a statistik v hodinkách vypadá opravdu hezky. Navíc není ochuzena o žádná data a kompletní přehled si okamžitě můžete analyzovat už tady.
Finální verdikt
Mezi přednosti chytrých hodinek Xiaomi Amazfit Verge patří rozhodně jejich skvělá výbava v čele s AMOLED displejem, který může konkurovat nejednomu dražšímu modelu. Velmi zajímavým aspektem, který se rozhodně hodí a může být klíčovým, je i jejich dlouhá výdrž na jedno nabití. Kombinace těchto vlastností z hodinek dělá skvělého parťáka, a to především na sport. Pokud vás neurazí spíše sportovní design a hledáte chytré hodinky v dobrém poměru cena/výkon, budou pro vás Xiaomi Verge určitě zajímavým kouskem.