Recenze

Recenze Xiaomi Roborock Sweep One S50: nepochopíte, že jste bez něj mohli žít

Jaké jsou zkušenosti po několika týdnech používání robotického vysavače Xiaomi Roborock Sweep One S50?

Značka Xiaomi zastřešuje široké spektrum produktů, které jsou mezi uživateli oblíbené pro svůj velmi dobře vyvážený poměr ceny a kvality. Portfolio je natolik různorodé, že v něm není problém najít například deštník, sonický zubní kartáček či laserový projektor.

Velmi silná je také kategorie s pomocníky do domácnosti, kde jasně dominují robotické vysavače. A byl to model Xiaomi Roborock Sweep One S50, který prošel naším redakčním testem. Na začátek je vhodné dodat, že jde o druhou generaci, která si vzala to nejlepší od svého předchůdce a navrch přidala pár užitečných vylepšení.

Design a konstrukce: maximálně jednoduchý a funkční

Xiaomi Roborock Sweep One S50 se v zásadě nijak zvlášť neliší od ostatních robotických vysavačů. Kulatý design je pro pohyb v domácnosti ideální a zároveň umožňuje precizní obkroužení nohou od jídelního stolu či postele. Přední část je vybavena nárazníkem s gumovou hranou, která krom tlumení zabraňuje poškrábání nábytku.

Minimalistický design narušuje pouze modul laserového senzoru na horní straně vysavače. V jeho těsném sousedství se pak ukrývá trojice ovládacích tlačítek. Po otočení vysavače „břichem“ nahoru je vidět hlavní kartáč s nasávacím otvorem a postranní kartáč, který slouží pro vymetání prostor podél stěn.

Mile mě překvapilo, s jakou pečlivostí jsou všechny díly spasované a vše lícuje tak jak má. Dalším benefitem jsou kompaktní rozměry (35 x 35 cm), respektive výška 9,6 centimetru. Díky ní se Xiaomi Roborock S50 protáhne téměř pod každou postelí či sedací soupravou.

Armáda senzorů a špičkové komponenty

Jednou z nejpodstatnějších vlastností každého vysavače je sací výkon. O ten se stará japonský motor NIDEC, který schopen vyvinout maximální tlak až 2000 Pa, což Roborock Sweep One S50 řadí mezi nejvýkonnější modely na trhu. Aby vám doma robotický vysavač neudělal víc škody než užitku, neobejde se potřebných senzorů. Xiaomi Roborock Sweep One S50 jich má hned třináct.

Zde si zaslouží vypíchnout otočný laserový snímač umístěný v korunce na horní straně. Při vysávání skenuje 1800x za sekundu celé okolí a na základě těchto dat si vytváří vlastní mapu okolního prostoru. Další výbava zahrnuje ultrasonický radarový senzor, detektor schodů, stěn, nárazů a plného kontejneru na zachycené nečistoty. Další snímače jsou umístěné přímo na pohonném ústrojí, které vysavač při zvednutí okamžitě zastaví.

Senzory na spodní straně umí navíc rozeznat vjetí na koberec, kdy dojde k nastavení sacího výkonu na maximum pro co nejefektivnější vysátí. Po přejetí na tvrdou podlahu se opět vrátí do původního režimu.

Ladný jako baletka

Počet senzorů je jedna věc, ale aby se vysavač neodrážel od stěn jako pingpongový míček, musí mít také kvalitní software. Budu upřímný a rovnou se přiznám, že v této oblasti jsem čekal největší zradu. Při porovnání parametrů s modely ostatních značek je Xiaomi Roborock Sweep One S50 o polovinu levnější než konkurence. O to větší překvapení se dostavilo při prvním zapnutí. Vysavač si během úklidu rozděluje místnost na menší segmenty, kterým pak věnuje svou pozornost. Takto postupuje dokud neuklidí celý byt a automaticky se vrátí do nabíjecího doku.

Dojem na mě udělalo, s jakou pečlivostí se věnuje každému centimetru podlahy. Zde stojí za pozornost již zmíněný laserový senzor, kterým si vysavač vytváří kompletní mapu bytu. Problém mu nedělají ani překážky s výškou 2 centimetry – snadno se tak dostane i přes vyšší prahy či v mém případě sklo u krbových kamen. Menší výtka směřuje pouze k citlivosti předního nárazníku, který může lehčí předměty posouvat. Osobně bych také uvítal, kdyby vysavač disponoval funkcí pro detekci zamotání do kabelů, jako to umí vyšší řady modelů iRobot Roomba.

Nádobka na nečistoty má objem 0,48 litru. Na potřebu vysypání vás vysavač včas upozorní. V praxi se tak děje 1-2x týdně.

Celkově však hodnotím orientaci v prostoru velmi kladně. Za celou dobu používání se ani jednou nestalo, že by se vysavač ztratil či nedokázal vrátit na dokovací stanici.

Ovládejte ho odkudkoli

Způsobů, jak Xiaomi Roborock ovládat existuje hned několik. V prvé řadě tu najdete trojici tlačítek na vysavači. Prostřední slouží pro zapnutí (přerušení vysávání), dalším spustíte vysávání na daném místě a stiskem posledního tlačítka pošlete vysavač na nabíjecí základnu.

Mnohem častěji však budete k ovládání používat mobilní aplikaci Mi Home. Ta funguje jako ovládací centrum pro všechny produkty Xiaomi. Po klepnutí na ikonu vysavače se dostanete na obrazovku pro jeho rychlou obsluhu. V dolní části se nachází čtveřice tlačítek, kterými můžete vysavač spustit, poslat ho zpět na nabíječku nebo mu přikázat, aby vysál pouze vámi definovanou oblast.

Nad ovládací lištou pak vidíte mapu vašeho bytu tak, jak si ji vysavač vytvořil za pomoci svých senzorů. V nedávné aktualizaci se objevila možnost uložení mapy do paměti, což s sebou přineslo řadu výhod. Snadno tak můžete vysavači říct, kam nemá jezdit, případně vytvořit virtuální zdi, přes které nepřejede. Osobně tuto funkci používám pro místo, kde má pes misky s vodou a granulemi.

Prostřednictvím aplikace můžete nastavit celou řadu parametrů. Kromě časovače si tak můžete upravit sací výkon, zapnout detekci koberce, nebo si prohlédnout kompletní historii uklízení. Zmínit si zaslouží také sekce “Care“, kde vidíte aktuální opotřebení filtru, kartáčů a míru znečištění senzorů. Vysavač vás navíc dokáže včas upozornit na životnost jednotlivých součástek, což osobně považuji za velmi užitečnou funkci.

Díky neustálému připojení na domácí Wi-Fi lze Xiaomi Roborock Sweep One ovládat v podstatě odkudkoli, stačí mít pouze přístup k internetu. Minimálně zpočátku je zábava sledovat na mobilu, jak u vás doma vysavač uklízí, zatímco sedíte ve své kanceláři. Další fajn vychytávkou jsou notifikace, které vás upozorní na všechny důležité události. Aplikace samotná je udělaná velmi dobře a na iPhonu Xs Max funguje bez jakýchkoli problémů.

V balení najdete krom vysavače samotného také náhradní HEPA filtr, nádržku na mokré vytírání a náhradní utěrky z mikrovlákna.

Kvalita úklidu: na tohle se zvyká hodně rychle

Nyní se dostávám k tomu nejdůležitějšímu, čímž je kvalita úklidu. V mém případě mám nastaven každodenní interval v dopoledních hodinách, kdy nikdo není doma a vysavač tak může nerušeně uklízet. Přístup má do většiny bytu včetně koupelny a celkem tedy jde o 107 metrů² vysávané plochy. Výrobce uvádí, že Roborock Sweep One zvládne na jedno nabití uklidit více než 200 metrů čtverečních, čemuž nemám problém věřit. V mém případě zvládne poloviční výměru za zhruba 90 minut a na dokovací stanici se vrací s více než 50% kapacitou baterie.

Ke kvalitě vysávání nemám absolutně žádnou připomínku. Díky pečlivému pohybu po podlaze neunikne vysavači jediné smítko a vy se tak každý den vracíte do čisté domácnosti. Jakmile si na tohle jednou zvyknete, už zkrátka nebudete chtít jinak.

Pouze jedinkrát se mi stalo, že vysavač zahlásil uvíznutí a nedokončil naplánovaný úklid. Po příchodu domů jsem vysavač nalezl uprostřed obýváku s namotanými LED světýlky od vánočního stromečku. Před použitím jakéhokoli robotického vysavače je proto fajn projít celou domácnost a vyklidit z cesty potenciální riziko v podobě kabelů a menších předmětů, které senzory nebudou považovat za výraznější překážku.

Díky senzorům na spodní straně si vysavač poradí také se schody. Pokud na ně během úklidu narazí, bezpečně se otočí a dál pokračuje ve své práci.

Jedním z hlavních vylepšení Xiaomi Roborock Sweep One vůči předchozímu modelu je funkce mokrého vytírání. K tomu slouží speciální plastová nádoba, která se naplní vodou a připojí k vysavači. Ze spodní strany se nachází hadřík z mirkovlákna, do něhož se dostává tekutina z nádržky. Nebudu tu chodit okolo horké kaše a rovnou prozradím, že schopnost mopování je zde spíše do počtu a hodí se maximálně do malé garsonky. Na větší úklid to rozhodně není a klasickému mopu se nemůže absolutně rovnat.

Verdikt: vskutku užitečný pomocník

Když jsem Xiaomi Roborock Sweep One S50 zapínal poprvé, byl jsem hodně skeptický. Robotické vysavače s podobnou výbavou stojí minimálně dvakrát tolik, takže jsem pouze čekal, odkud přijde zrada. Nakonec se ovšem ukázalo, že Roborock Sweep One je velmi dobře zpracované zařízení, které si rychle oblíbíte. Pro někoho může být překážkou, že vysavač a ani aplikace nemluví česky. Na druhou stranu pochopení všech ovládacích mechanismů je velmi snadné a intuitivní.

Vypíchnout si zaslouží především dlouhá výdrž, bravurní orientace v prostoru a intuitivní ovládání. Opomenout nelze ani možnost napojení na hlasové asistenty Googlu či Amazonu. Začleněním robotického vysavače do chodu domácnosti získáte opravdu užitečného pomocníka, který vám ušetří spousty času. Roborock Sweep One S50 boduje zejména poměrem ceny a výkonu, kdy nabízí stejné funkce a vlastnosti, jako konkurenční modely s cenou startující nad dvaceti tisíci. Po všech směrech se tak jedná o velmi zajímavého pomocníka, který by neměl chybět v žádné domácnosti.

8.8

Zpracování

8.5/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • dlouhá výdrž
  • intuitivní ovládání
  • orientace v domácnosti
  • kvalita vysávání
  • sací výkon

Mínusy

  • vysavač a aplikace nemluví česky
  • chybí detekce namotání kabelů

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Máme ho doma již půl roku a ve všem v recenzi souhlasim. Možnost vytváření no-go zón a virtuálních zdí je naprosto super! Trochu mi vadí, že nemá kameru ale za ty peníze absolutní luxus! 👍 Xiaomi telefon bych si nekoupil, ale vysavače dělají luxusní!

  2. zajímalo by mě jak si vysavač poradí se schody a zda po nich spadne či ne? To jsem se zde bohužel nedočetl zda má i tento snímač a zastaví se před touto překažkou.

    1. Dobrý den,
      vysavač samozřejmě disponuje senzory, které dokážou detekovat schody. Pokud se tak stane, zastaví se před nimi. Tato výbava je standardní pro téměř všechny robotické vysavače. V každém případě děkuji za upozornění – doplním to do recenze.

    2. Schody rozpozna bez problemu. Meli jsme irobota, ale tohle je uplne jina liga. Naprosta spokojenost, pouzivame cca. 8 mesicu.

  3. Ve světě, kde existuje iRobot není nutné hledat alternativy jinde. Mám jednoho z prvních a základních modelů a funguje mi již cca 8 let. Měnil jsem jen baterii (1500kč)

    1. Meli jsme scubu v roce 2009 a po dvou tydnech byla zpet v obchode z duvodu zavady. V roce 2011 jsem si dovezl upgrade z USA a po roce oprava za 3 tisice, po cca 4 mesicich opet problem a od te dooby je do podstavec pod kos na plast. Xiaomi mame od uvedeni na trh v Cine a naprosta spokojenost. Cena je polovicni oproti top modelu irobot a vysledek uklidu 1.1:1 v prospech xiaomi, viz reference na you tube.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button