Novinky

První testy odhalily, jak je na tom nový Apple Silicon A12Z. Sklopit uši musí MacBook Air i Surface Pro X

Apple a potažmo všechny jeho uživatele čeká velmi zajímavá budoucnost. Kalifornský výrobce dal totiž sbohem Intelu a hrdě oznámil, že jeho počítače budou pohánět procesory z vlastní zahrádky. Pokud se alespoň trochu orientujete ve světě výpočetních technologií, asi vám již dochází, o jak zásadní rozhodnutí se jedná. Čipsety nesou prozatímní označení Apple Silicon a ve své podstatě se jedná o čipové sady založené na ARM architektuře. Ano, v jistém ohledu jde skutečně o stejné procesory, jaké můžeme najít v aktuálním iPadu Pro.

Zdroj: Apple

Aby vývojáři mohli připravit své aplikace na přechod pod jinou platformu, Apple jim nabídl možnost pořízení developerské verze počítače Mac mini. Tato speciální sestava je osazena čipsetem A12Z, který doplňuje 16 GB operační paměti a 512GB SSD. Zvenku se může zdát, že vývojářský kit staví na základech Macu mini, nicméně vnitřní uspořádání komponent připomíná spíše iPad Pro. Ačkoli jsou všichni majitelé tohoto setupu vázání smluvními podmínkami zakazující jakékoli šíření informací o použitém hardwaru, na internetu se přesto objevili výsledky z benchmarku.

Zdroj: Twitter

Reálný výkon procesoru A12Z bude mnohem vyšší

Podle zveřejněného skóre z aplikace Geekbench získal vývojářský kit v průměru 810 bodů v single-core a 2500 bodů v multi-core testu. Pro srovnání, základní varianta MacBooku Air 2020 dosáhla ve stejném programu na hodnocení 1005 (single-core) & 2000 (multi-core) bodů.

Je ovšem velmi důležité dodat ještě pár zásadních faktů. Software Geekbench není v současné době optimalizován pro nový typ Apple Silicon procesoru a proto musel běžet virtualizovaně prostřednictvím nástroje Rosetta 2. Stejně jako každá virtualizace má i Rosseta 2 negativní dopad na výkon. Je tedy zřejmé, že reálný výkon čipsetu A12Z je mnohem vyšší. Opomenout nelze ani to, že zmíněný procesor obsahuje celkem osm výpočetních jader, nicméně při testu “běžela” pouze polovina z nich.

Uši musí sklopit i Microsoft Surface Pro X

Na Twitteru se také objevily reakce prvních vývojářů, podle nichž je vývojářský kit Macu mini mnohem rychlejší než Surface Pro X, který pohání též ARMový procesor, který si navrhuje samotný Microsoft. Když si opět uvědomíme, že Mac mini s Apple Silicon procesorem musí řadu věcí emulovat, tak jsme hodně zvědaví, jak to bude vypadat v momentě, kdy nebude svázán tímto břemenem.

Zdroj: Unsplash

To se ovšem dozvíme nejdříve na konci letošního roku, kdy má přijít na svět první komerční Mac s Apple Silicon na palubě. Zatím však není jasné, zda půjde o MacBook, nástupce MacBooku Pro či dokonce iMacu. Nejreálněji se ovšem jeví některý z laptopů, který bude moci krom výkonu využít i lepší efektivity ARM architektury. Postupný přechod všech modelových řad má podle Applu zabrat dva roky. Bude tedy zajímavé sledovat, jak bude vypadat například nová iterace iMacu Pro a ještě lépe Macu Pro.

Lehké to aktuálně nemají ani samotní uživatelé, kteří stojí před rozhodnutím, zda pořídit nový Mac nyní, nebo jestli se nevyplatí raději počkat na konec roku. Ať tak či onak, Apple se po mnoha letech rozhodl uzavřít jednu dlouhou kapitolu svých počítačů a začíná psát zbrusu novou knihu, která bude dozajista plná dobrodružných pasáží.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Já mám jasno. I přesto, že bych potřebovala nový Mac jako sůl, tak než abych kupovala pomalý, děravý a žravý Intel tak si počkám na nový Mac s Apple procesorem. Akorát doufám, že vydají nový Mac Mini co nejdříve. MacBook nepotřebuju, Mac Pro je moc drahý a iMac má navíc zbytečný monitor (mám 40″ 4k monitor, nebudu koukat na prťavoučký na iMacu). Hlavně teda doufám že nepodraží, naopak by mohli zlevnit když budou mít vlastní procesory.

    1. Musím se přiznat, že letos mi to Apple s ohlášením vlastních procesorů hodně znepříjemnil. Plánoval jsem pořízení nového iMacu, který ovšem přijde bůhví kdy. Zároveň se neví, jak první zařízení s Apple Silicon na palubě bude vypadat, respektive zda půjde o “profesionální” stroj či něco ve stylu jako je MacBook Air. Předpokládám, že nový Mac mini s ARM čipsetem se objeví společně s novým 13″ MacBookem Pro. Cenu očekávám stejnou, popřípadě mírně v závislosti na vývoji měnových kurzů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button