Články
Trendy

Apple zavřel dveře Intelu. Do dvou let budou všechny jeho počítače využívat vlastní ARM procesory

Apple začíná psát novou kapitolu své historie

Nebudu daleko od pravdy, když si dovolím tvrdit, že dvě třetiny úvodní konference k WWDC 2020 byla celkem nuda. Nový iOS 14 sice dostal widgety, watchOS 7 nové ciferníky a macOS Big Sur vypadá opravdu moderně, ale celkově nejde o nic, co by člověka posadilo na zadek. To zásadní si Apple totiž schovával na konec prezentace. Generální ředitel společnosti Tim Cook to dokonce nazval jako historický den pro platformu Mac; a nutno podotknout, že to tak opravdu vypadá. Apple totiž opouští Intel a zároveň tím oznámil příchod vlastních procesorů Apple Silicon, které budou pohánět všechny jeho budoucí počítače.

Nová úroveň výkonu a delší výdrž

Apple doslova slibuje novou úroveň výkonu při rapidním snížení energetických nároků díky přechodu na vlastní procesory. Ba co víc, nová generace čipsetů má zastat úlohu architektury, která bude společná napříč produktovými řadami. Pokud vám to ještě nedošlo, tak Apple tím neotevírá novou kapitolu, ale rovnou začíná psát novou knihu. V Cupertinu si velmi dobře uvědomují, že Alfou a Omegou bude software, potažmo dostupné aplikace. Nativní sada programů v Big Sur je proto již optimalizovaná pro novou architekturu procesorů. Vývojáři třetích stran pak dostanou k dispozici inovativní nástroje, které jim pomohou aktualizovat jejich aplikace tak, aby byly kompatibilní s novými procesory od Applu.

Apple zároveň prozradil, že již nyní má za zády silné partnery, mezi kterými figuruje například Adobe a také Microsoft, který již stihl připravit novou verzi kancelářského balíku Office. Apple také připravil novou verzi dalších aplikací, mezi nimiž nechybí ani populární střižna Final Cut Pro.

Důležitou roli během přechodu bude hrát nástroj Rosseta, kterou Apple dříve používal pro přechod z procesorů PowerPC na Intel. Zde bude mít obdobnou úlohu. Rosetta 2 totiž automaticky převede stávající aplikace již v okamžiku jejich instalace. To znamená, že když vývojáři své programy nepřepíšou, měli by i tak fungovat na Macu s novým typem procesoru.

Proč Apple opouští Intel?

Výše zmíněné oznámení Applu zároveň vyvolává otázku, proč se nakonec rozhodl opustit Intel. Důvodů existuje hned několik v čele se stále zpomalujícím vývojem nových procesorů řady Intel Core. Apple má s návrhy ARM procesorů více než bohaté zkušenosti, takže bylo pouze otázkou času, kdy je nasadí také do svých počítačů. Stačí se totiž podívat na benchmarky výkonu nejnovějších iPadů Pro, které doslova drtí MacBooky s procesory od Intelu.

Vývojáři dostanou příležitost si pořídit speciální variantu počítače Mac mini s novým typem ARM procesoru. Sestava jim má pomoci se zkoumáním nových možností čipsetu.

Apple se navíc netají tím, že chce maximalizovat symbiózu hardwaru i softwaru u všech svých produktů. Implementace vlastních procesorů mu tedy při návrhu nových Maců doslova rozváže ruce a upřímně se nebojím prohlásit, že nás díky tomu čeká opravdu zajímavá budoucnost. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. no nevím .. to už tady jednou bylo a pak s velkou slávou šli do Intelu .. tak snad to dopadne líp ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button