Novinky

Apple představil iOS 14: iPhone se konečně naučí widgety a fungovat jako klíče od auta

Apple po roce opět uspořádal svojí technologickou bohoslužbu, během níž představil další verze svých operačních systémů. Tradičně nikoho nepřekvapilo, že velkou část pozornosti věnoval mobilní platformě v podobě iOS 14, která pohání jeho nejúspěšnější produkt – iPhone. Pojďme se tedy společně podívat na to, co iOS 14 přináší nového.

Do iOS 14 se nastěhovaly widgety

Předchozí spekulace se nakonec potvrdily a iOS 14 skutečně prošlo jednou z největších (designových) proměn ve své historii. Aplikace na iPhonu lze nově řadit do takzvaných App Library, což jsou v podstatě kategorie. Aplikace si tak můžete nechat řadit podle druhu, zaměření či data přidání. Mnohem atraktivněji ovšem působí jiná novinka – widgety. Ano, iPhone přebírá stejnou funkcionalitu, jakou používá operační systém Android od svého počátku.

Ačkoli je na jakékoli soudy příliš brzy, je téměř jisté, že widgety si vyžádají mnohem vyšší systémové nároky. Jednoduše řečeno, jsem velmi zvědavý na to, jak se to podepíše na svižnosti u starších iPhonů, které nedisponují tak výkonnými čipsety jako poslední modely.

Apple do iOS 14 dále přidal funkci Picture-in-Picture (PiP), která umožní zobrazovat video v plovoucím okně nad ostatním obsahem. Vylepšení se nakonec dočkala také Siri. Ta má být zase o chlup chytřejší, nicméně z demo ukázky toho příliš nepoznáme. To nejzásadnější se ovšem i tentokrát nekoná. Ne, ani letos se Siri nenaučila česky. Je nám líto, třeba to vyjde příště.

Součástí iOS 14 je také vylepšená aplikace Zprávy. V iMessage se nově objeví pokročilejší možnosti skupinové konverzace. Do jisté míry lze vidět inspirace u aplikací typu Slack a jí podobným platformám pro týmovou komunikaci.

S iPhonem si nově odemknete automobil

S velkým povděkem vítáme aktualizaci prostředí CarPlay, které až doposud působilo až zbytečně stroze. Velmi působivě vypadala také funkce Car Key, která dovolí iPhone proměnit v klíček od vozu. Klíče k automobilu půjde sdílet s dalšími lidmi, přičemž v nastavení půjde upravovat uživatelská práva.

Vše samozřejmě bude hardwarově šifrováno. Funkce Car Key ovšem nebude dostupná hned a vlastně ani letos. Na keynote pouze zaznělo, že s uvolněním můžeme počítat začátkem příštího roku.

Další novinka se jmenuje App Clips a jde o jakési miniaplikace, které se objeví po přiblížení iPhonu k NFC tagům. Je naprosto evidentní, že tím Apple míří na obchodníky, kteří budou moci App Clips používat ve svých provozovnách, popřípadě u svých produktů. Apple naznačil, jak by to mohlo vypadat v praxi a již nyní je jisté, že zde se ukrývá obrovský potenciál.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button