Novinky

macOS Big Sur přichází z přepracovaným designem a citelně vylepšeným Safari

Vývojářská konference Applu, WWDC přinesla krom jiného i další verzi operačního systému macOS, která dostala označení Big Sur. Už od začátku nám bylo sděleno, že jde o majoritní aktualizaci, která přináší výraznější změny v designu.

Co to znamená v praxi? Nové ikony nativních aplikací, efekty, Dock a vůbec celé rozhraní nyní působí mnohem modernějším dojmem. Apple se soustředil na to, aby vše vypadalo čistě a přehledně. Do horního menu se nastěhovala nová ikona, která vyvolává kontrolní centrum. Odsud lze například rychle upravovat intenzitu podsvícení či vypínat bezdrátové moduly. Proměna se dotnula také oznamovacího centra, které dostalo nové widgety podobné těm z iOS 14.

Podobnost s iOS 14 není rozhodně náhodná. Například aplikace Zprávy nabízí prakticky stejné možnosti jako její mobilní verze. To samé se týká i dalších aplikací včetně Map, které vypadají stejně jako v iPadOS.

Safari je (opět) nejrychlejší a nejbezpečnější prohlížeč na světě

Velká pozornost byla věnována nové verzi internetového prohlížeče Safari. Podle Applu jde o vůbec nejrychlejší prohlížeč na světě. V řeči čísel to znamená 50% náskok před Chrome od Googlu. I tentokrát se v Cupertinu zaměřili na bezpečnost, a pokud tedy budete surfovat prostřednictvím Safari, můžete si být jisti, že provozovatelé stránek o vás dostanou pouze minimální dávku osobních dat.

V nové verzi Safari dále přibyla možnost personalizace úvodní obrazovky, kde si budete moci nastavit například vlastní fotografii na pozadí. Příjemnou vychytávkou jsou také náhledy otevřených panelů, které se zobrazí po najetí myši na jejich zástupce. Během prezentace několikrát zaznělo, že soukromí a bezpečnost je pro Apple to nejdůležitější. Součástí macOS Big Sur je proto sada interních nástrojů, které mají uživatele ochránit před škodlivým softwarem a útoky hackerů.

Ačkoli to nezaznělo přímo, z prezentace macOS Big Sur bylo cítit, že nám Apple neukázal všechno. Je více než pravděpodobné, že hlavní esa si schovává na moment, kdy představí nové počítače Mac využívající novou architekturu procesorů Apple Silicon.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

3 Komentáře

  1. Jak jsem kdysi předpovídal… zhnusnění OS X ve stylu přečmáranýho iOS 🙁 Zlatá 10.6. Už neni kam utéct, svět je odpornej jako ty wokna 10

    1. netřeba ten systém hned zavrhovat, zřejmě vás rozrušilo to pozadí co vypadá jak z pouťové střelnice.

      1. Nejen to. Třeba nevýrazné ohraničení oken, 2D dock, 2D ikony… Celková „iOSizace desktorpu (začalo to někde na 10.8 s odstraněním plastických posuvníků) je paskvil i když je to dnešní (špatný) trend všude . Třeba na tomhle webů mám prooblém vždycky najít polííčka, kam se píše nick, mail a kam přípěvek. Kdo tohle proboha vymýšlí ???? Přehlednost nula

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button