Tipy a triky

Jak bezpečně přejít z iOS 14 zpět na iOS 13 bez ztráty dat

Pokud už jste prozkoumali každičkou novinku v betě iOS 14, kterých rozhodně není málo, nebo v horším případě máte s betou iOS 14 nějaký problém a chcete se vrátit zpět na nejnovější verzi iOS 13, tento návod je přesně pro vás. 

Projdeme spolu kompletně celý návod krok po kroku a uvidíte, že se nejedná o nic složitého. Chce to jen pevné nervy, trochu trpělivosti a dostatek času. Ten se odvíjí od velikosti zálohy vašeho zařízení. Mně osobně to se zálohou okolo 180 GB zabralo cca 2 hodiny.

K obnově na iOS 13 budete potřebovat Mac, nebo počítač s Windows a kabel pro připojení k telefonu.

Doporučuji si návod nejdřív celý přečíst a až potom se pouštět do obnovy.

Záloha zařízení

Jako první je nutné vytvořit si zálohu našeho zařízení. Tu uděláme tak, že připojíme svůj telefon k počítači a otevřeme na Macu Finder, v případě Windows to bude iTunes. 

V levém sloupci klikneme na název našeho zařízení. Zde je velmi důležité zaškrtnout volbu Zálohovat všechna data z iPhonu do Macu a poté kliknout na tlačítko Zálohovat. V levém sloupci vedle názvu zařízení můžeme sledovat stav zálohování. Čas vytváření zálohy záleží na tom, jak velkou zálohu vytváříte. 

Uvedení zařízení do Recovery Modu

V dalším kroku musíme své zařízení uvést do tzv. Recovery modu.

Pokud máte iPhone 6s nebo 6s Plus musíte postupovat takto:

 1. Vypneme své zařízení
 2. Vezmeme Lightning kabel a zapojíme ho do počítače, stiskneme Home Button/Tlačítko plochy a držíme ho. Během držení Homu Buttonu zapojíme kabel do telefonu a stále držíme Home Button.
 3. Jako první se na obrazovce zobrazí Apple logo, stále držíme Home Button a během pár vteřin se nám ukáže obrazovka, která značí připojení k počítači. Poté můžete tlačítko pustit.

Pokud máte iPhone 7 nebo 7 Plus musíte postupovat takto:

 1. Vypneme své zařízení
 2. Vezmeme Lightning kabel a zapojíme ho do počítače, stiskneme Volume down/Tlačítko snížení hlasitosti a držíme ho. Během držení Tlačítka snížení hlasitosti zapojíme kabel do telefonu a stále ho držíme.
 3. Jako první se na obrazovce zobrazí Apple logo, stále držíme Tlačítko snížení hlasitosti a během pár vteřin se nám ukáže obrazovka, která značí připojení k počítači. Poté můžete tlačítko pustit.

Pokud máte iPhone 8, 8 Plus, X, Xr, Xs, Xs Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max nebo SE (2020) musíte postupovat takto:

 1. Připojíme iPhone pomocí kabelu k počítači.
 2. Stiskneme Volume Up/Tlačítko hlasitosti nahoru, Volume Down/Tlačítko hlasitosti dolu a potom držíme Power Button/Zamykací tlačítko.
 3. Zamykací tlačítko držíme celou dobu. První se zobrazí Apple logo, stále držíme a následně se zobrazí plocha, která značí Recovery Mode.
Zdroj: 9to5mac

Obnova zařízení

 1. Po uvedení iPhonu do Recovery Modu se nám ve Finderu/iTunes zobrazí hláška, že nastal problém se zařízením “iPhone” a je třeba ho aktualizovat, nebo obnovit. 
 2. My klikneme na tlačítko Obnovit/Restore.
 3. Následně se počítač zeptá, jestli opravdu chcete iPhone obnovit a my klikneme na Obnovit a Aktualizovat/Restore and Update. 
 4. Vyskočí okno s instalací nového systému, na který chceme obnovu udělat (v době psaní návodu se jedná o iOS 13.6). Klikneme na Další/Next a potom na Souhlasím/Agree.
 5. Teď musíme počkat, než počítač stáhne požadovaný systém. To může chvilku zabrat. Soubor má okolo 5GB.
 6. Po tom, co proběhne obnova se telefon restartuje a opět se zobrazí ve Finderu/iTunes.
 7. Během obnovování můžeme na svém iPhonu vidět Apple logo a pod ním lištu s načítáním. A v počítači vidíme větu “Mac připravuje obnovení softwaru v iPhonu”.

Nastavení telefonu

 1. Telefon je obnovený zpět na nejnovější verzi iOS 13 a můžeme na něm vidět uvítací nastavovací obrazovku. 
 2. Proklikáme se až k nastavení Aplikace & Data/Apps & Data, kde zvolíme Obnovit pomocí Macu nebo PC/Restore from Mac or PC.
 3. Přesuneme se opět na počítač, kde zaškrtneme Obnovit z této zálohy:
 4. A vybereme naši zálohu. 
 5. Před kliknutím na Pokračovat musíme ale udělat ještě něco:
  • Protože záloha, kterou jsme vytvořili je z iOS 14, teď na obnoveném iOS 13 by nefungovala.
  • Ve Finderu klikneme v horní nabídce na Otevřít/Go a následně na Otevřít složku…/Go to Folder… 
  • a potřebujeme přejít do složky: 
  • Mac – ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup
  • Windows – C:\Users\(user)\Apple\MobileSync\Backup
  • Poznámka autora: Mně osobně tato cesta nefungovala a musel jsem v pravém horním rohu kliknout na Hledat a hledal jsem v Tento Mac složku “MobileSync” 
  • V ní už se nachází složka Backup, dále vidíme složku pojmenovanou čísly, která je z dnešního dne (jedná se o naši zálohu)
  • Ve složce sjedeme úplně dolu a hledáme soubor “info.plist”
  • Ten si otevřeme pomocí vašeho oblíbeného textového editoru. Já použil TextEdit a budeme pomocí zkratky CMD + F hledat slovo Version, kde v dalším řádku vidíme “14.0”
  • Verzi systému přepíšeme z 14.0 na verzi, kterou jsme předtím nainstalovali. V mém případě 13.6
  • Soubor uložíme pomosí Soubor > Uložit (CMD + S)

6. Následně se přesuneme zpět do Finderu/iTunes, kde vybereme naši zálohu a klikneme na Pokračovat/Continue

7. Na telefonu uvidíme Obnova/Restore in Progress. Až obnova proběhne, telefon se restartuje a opět se připojí k Finderu/iTunes

8. Vedle názvu telefonu můžeme sledovat ukazatel načítání zálohy. Buďte trpěliví, chvilku to zabere 🙂

9. V posledním kroku se na iPhonu opět zobrazí uvítací nastavovací obrazovka a po odemknutí iPhonu Apple logo se stavovou lištou. Telefon se poté restartuje a potřebuje provést zíkladní nastavení. Následně telefon doinstaluje všechny aplikace a je připraven k používání.

Závěr

V případě, že se něco nepovede a telefon se třeba vrátí zpět na iOS 14, je nejlepší udělat celý proces od začátku.

Doufám, že vám tento návod pomohl. V případě jakýchkoli dotazů se na mne neváhejte obrátit dole v diskuzi pod článkem. 🙂

Zdroj
Zollotech

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

2 Komentáře

 1. Dobrý den Dominiku, snažím se dnes (25.5.2021) podle vašeho návodu downgradovat iOS 14 na starý dobrý bezproblémový 13 a vůbec se mi to nedaří. Proto bych se chtěl optat zdali tento návod není poplatný pouze své době, kdy byl oficiálně nejvyšší iOS 13.6?

  1. Dobrý den, Radku, článek byl psán v době testování iOS 14 Beta. Tehdy ještě bylo možné přejít na poslední oficiálně podepisovaný iOS 13, protože de facto iOS 14 oficiálně “neexistoval”. Dnes (25.2.2021) je poslední a jediný oficiálně podepisovaný iOS 14.4. Jiná verze systému se Vám bohužel stáhnout nepovede. Apple je již nepodporuje i z bezpečnostních důvodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button