První dojmy z iOS 14: zcela nový systém, kde se přesto cítíte jako doma
Něco mi říká, že Apple se nadechuje k něčemu velkému…
Stejně jako každý rok i letos Apple uspořádal vývojářskou konferenci, na jejíž úvod oznámil aktualizace svých operačních systémů. Tentokrát to ovšem bylo poněkud jiné. WWDC 2020 se vůbec poprvé v historii musela obejít bez diváků. Zahajovací ceremoniál tak proběhl v online prostoru, což naštěstí nic neubralo z celkového zážitku. Kromě aktualizací macOS Big Sur, watchOS 7 jsme se dočkali také iOS 14, které doznalo hned několika zásadních změn.
Apple se poslední rok rozhodně neflákal
Nebudu tu chodit okolo horké kaše a rovnou se přiznám, že takový obrat jsem od Applu rozhodně nečekal. Novinek je zde opravdu požehnaně a proto jsem vzal svůj dosluhující iPhone Xs Max a nainstaloval na něj první vývojářskou beta verzi iOS 14. První překvapení na mě čekalo hned na úvod. Kdo už někdy měl tu čest testovat vývojářské verze iOS, tak se často setkal s nekorektním chováním systému a potažmo celého zařízení, které se sekalo a padalo častěji než opilý Rus v tramvaji.
https://www.youtube.com/watch?v=4An0ndagZsQ
V případě iOS 14 je to ovšem docela jiné. Žádné sekání či padání aplikací, vše funguje až nad očekávání dobře. V Applu si tentokrát dali opravdu záležet a ze své softwarové kuchyně nám naservírovali více než důstojný hlavní chod.
Widgetová (r)evoluce
Daleko více vás ale určitě bude zajímat, jak fungují widgety. Nechci se tvářit, že jde o něco světoborného, když Android disponuje obdobným doplňkem od svého vzniku. Přesto se to Applu podařilo udělat opět trochu jinak a možná i lépe. Widgety v iOS 14 mohou mít celkem tři rozměry, kdy ten nejmenší z nich zabírá plochu jako čtyři ikony aplikací. Na výběr je dále vodorovný obdélník a jeden velký horizontální panel zabírající v matici 4×4 pozic.
Aktuální nabídka widgetů není zatím příliš bohatá a lze vybírat pouze z nativních Apple aplikací. Je ovšem vhodné dodat, že jde pouze o dočasné řešení a jistě se již brzy objeví další widgety od vývojářů třetích stran. Během prezentace bylo například vidět demo, kde byl k dispozici widget pro aplikaci Nike Run Club a několik dalších.
Můj subjektivní pocit z widgetů je takový, že jde o velmi fajn vychytávku, která musela jednoho dne zkrátka přijít. Možnost náhledu na kalendář, počasí, mapy či poznámky je praktické a člověk si na to rychle zvykne.
Chytré sady a vrstvené widgety
Vybrat si dále můžete takzvanou chytrou sadu, která kombinuje několik widgetů, které se dynamicky mění podle denní doby či místa, kde se aktuálně nacházíte. Minimálně v mém případě to nefunguje moc dobře, nicméně na jakékoli souzení je stále brzy a finální verdikt bude mít cenu vynést až v září, kdy Apple vypustí finální sestavení iOS 14.
Další vlastností widgetů je možnost jejich vrstvení. To funguje tak, že nad jeden widget umístíte klidně několik dalších, mezi nimiž pak můžete listovat. Tato varianta je už o něco praktičtější a člověk tím alespoň ušetří trochu místa na ploše. S tím se zároveň pojí můj další poznatek. Subjektivně mi přijde, že iOS 14 značně plýtvá místem. Mezery mezi ikonami aplikací a widgetů působí až humpoláckým dojmem. Osobně bych si dokázal představit, že Apple změní rozměr matice a na plochu přidá ještě jednu řadu ikon.
Knihovna aplikací = odkladiště pro nepotřebné appky
Jakmile totiž začnete používat widgety, okamžitě vám začne bobtnat seznam stránek, což mé duši minimalisty nedělalo zpočátku moc dobře. Vzápětí jsem ovšem pochopil, proč Apple do iOS 14 přidal ještě jednu další plochu s názvem Knihovna aplikací. Ta se nachází napravo od poslední plochy a najdete zde všechny nainstalované aplikace rozřazené do skupin. Jejich třídění není příliš logické a bohužel s tím ani nic neuděláte. Přemisťování mezi složkami totiž není v aktuální vývojářské beta verzi iOS 14 možné.
Z Knihovny aplikací se lze dostat na abecední výpis aplikací a to potažením prstu dolů z poloviny obrazovky. Zpět ale k tomu, proč mi Knihovna aplikací dává smysl. Pokud totiž máte na ploše aplikaci, kterou nepoužíváte příliš často, ale zároveň ji nechcete zobrazit a ani odinstalovat, můžete ji jednoduše přidat do knihovny. Ikonka aplikace vám pak nebude zabírat drahocenné místo na ploše a když si na ni vzpomenete, máte k ní přesto okamžitý přístup.
Apple si však připravil pro minimalisty jako jsem já ještě jednu příjemnou vychytávku. Skrýt si totiž můžete klidně celou plochu. V praxi to asi využije málokdo, nicméně je fajn tu možnost mít.
Tuna drobností, které baví objevovat
V iOS 14 navíc přibyla řada dílčích vylepšení, které v konečném důsledku utváří dojem značně přepracovaného prostředí. Do této kategorie patří takové drobnosti, jako je například oznámení o příchozím hovoru, které už nezabírá celou obrazovku. Místo toho se objeví pouze vyskakovací okno v horní části obrazovky. Podobným stylem vás iPhone notifikuje o nabití Apple Watch či AirPods.
Zajímavou drobností je také to, jak vás iOS upozorní, že došlo k aktivaci čelní kamery či mikrofonu. Dozvíte se o tom formou rozsvícené tečky vedle FaceTime kamerky, která má buď zelenou (aktivní kamera) či oranžovou (aktivní mikrofon) barvu.
Týmové zprávy
Velkou radost mi Apple udělal přepracovanou aplikací Zprávy. Zde je naprosto patrné, že vývojáři si vzali inspiraci u týmových kecálků jako Slack nebo WhatsApp. Konečně tak můžete zmiňovat osoby, vyhledávat smajlíky podle výrazů či reagovat na konkrétní zprávy. Hračičkové také ocení možnost ještě propracovanějších charakterů Memoji, kteří se nově naučily nosit masky.
Zmínit si zaslouží i Siri, jejíž aktivaci doprovází pouze malá animace v dolní části obrazovky. Upřímně jsem neměl chuť a ani náladu zkoumat, co za kousky se naučila tentokrát. Vědět vám bude stačit jediné, konkurenční řešení v podobě Amazon Alexa či Google Assistant je stále o světelné kroky napřed. Bohužel.
Video můžete mít stále na očích
O poznání užitečněji působí funkce Picture-in-Picture (PiP) videa v plovoucím okně. Přehrávané video či obraz z FaceTime hovoru můžete libovolně přesouvat po displeji, popřípadě ho schovat za okraj obrazovky. Na naprosto nečekanou funkci mě upozornil kolega Ruslan Botsyurko, který v nastavení objevil možnost rychlého provádění akcí za pomoci dvojího či trojího poklepání na záda iPhonu. Ke každému gestu si můžete přiřadit některou z přednastavených voleb a nechybí ani spuštění vámi nadefinované zkratky. Je to sice maličkost, ale rozhodně si zaslouží zmínit.
Ještě chytřejší chytrá domácnost
Proměnou prošla také aplikace Domácnost. Ta dostala mírně upravené rozhraní a nyní vypadá tak trochu jako kočkopes, v němž se mísí staré a nové prvky. Tady si zkrátka budeme muset počkat na další aktualizace, které odkryjí skutečné záměry Applu. Nemůžu se totiž ubránit pocitu, že HomeKit a potažmo celou část spojenou s chytrou domácností čekají hodně slibné časy.
Vypíchnout si zaslouží především rozpoznávání osob z kamer nebo zvonků. Líbí se mi také funkce pro vytýčení konkrétní oblasti, kde po detekci pohybu vyšle aplikace oznámení majiteli o narušení prostoru. Novinek se tu zřejmě bude ukrývat podstatě víc a proto se už nemůžu dočkat na finální verzi.
Novinkami je iOS 14 doslova prošpikované a řadu z nich si vlastně ani nemůžeme v současné době vyzkoušet. Například takové CarKey pro odemykání automobilu telefonem bude oficiálně dostupné až na sklonku letošního či spíše začátkem příštího roku. Opomenout nelze ani App Clips, které budou spolupracovat s NFC tagy a podle všeho půjde o velkou věc, z níž budou mít největší radost partneři z řad obchodníků a společností nabízející služby.
Bravo Apple!
Jestli vám doteď přišlo, že v iOS 14 nezůstal kámen na kameni, tak jste hodně blízko. Apple za poslední rok odvedl obrovský kus práce a představil operační systém, který se v mnohém liší od předchozí verze, ale zároveň z něj máte pocit, že víte, kde co je. Ačkoli se celou dobu bavíme o první vývojářské beta verzi, systém se jeví jako stabilní a jediné co lze pozorovat, je rychleji mizející kapacita baterie. Na druhou stranu nejde o nic dramatického, jelikož na téměř dva roky starém iPhonu Xs Max vše běží jako po másle a baterka i po těžkém pracovním dni vydrží do večera.
Po pár dnech s iOS 14 mám ze systému veskrze příjemný pocit a už se nemůžu dočkat dalších aktualizací, které přinesou další vylepšení a funkce, které jsou prozatím skryté. Něco mi zároveň říká, že až v září nadejde chvíle oficiálního představení finální verze společně s iPhone 12, dost možná nám ještě padne brada.