V ČR jsme si na Apple Pay museli počkat 5 let. Jsou ale další evropské státy, které jsou na tom ještě hůře
Platební služba Apple Pay byla představena už v roce 2014 a prvně byla dostupná pouze na území USA. Postupem času se rozšiřovala do dalších a dalších států a v poslední vlně jsme se konečně dočkali my v České republice. A také občané Saúdské Arábie.
Při spuštění Apple Pay v České republice jsem na Twitteru a dalších sociálních sítích viděl komentáře, jak je ČR opět pozadu a platební služba od Applu se dá využívat až po 5 letech. To, že jsme pozadu ale není tak úplně pravda. Proč je ale služba dostupná tam kde je, a ještě není například v Portugalsku, Nizozemsku či sousedním Rakousku, nebo Slovensku? Oficiálně se samozřejmě neví, podle čeho Apple vybírá státy, kde Apple Pay spustí. Můžeme jen spekulovat.
Podle čeho se Apple rozhoduje?
Můžeme tak jen odhadovat, jaká kritéria jsou pro společnost Apple prioritou – může to být bohatství dané země, koupěschopnost obyvatelstva, počet iPhonů ku počtu obyvatel, počet bezkontakních terminálů, nebo také ochotnosti lokálních bank jednat o poplatcích. Když jsem u těch poplatků, tak si Apple bere z každé Apple Pay transakce 0,15 %. Nejpravděpodobnějším způsobem, jakým Apple vybírá státy je geografická poloha. Služba byla nejprve spuštěna v USA a postupem času se dostala do Evropy. Apple Pay se poté dostalo do Velké Británie, Francie, Švýcarska, Itálie, Belgie, Německa a tak dále. Poté Apple zřejmě logicky postupoval na východ Evropy, až přišla řada na nás.
Tato teorie může být pravdivá, ale také nemusí, protože například na Ukrajině bylo Apple Pay spuštěno o pár měsíců dříve, než v ČR. I tak se ale zdá, že teorie s geografickou polohou je nejpravděpodobnější. V průběhu následujících měsíců by totiž měla být služba spuštěna i u našich sousedů v Rakousku a na Slovensku.
Aktuální dostupnost Apple Pay si můžete prohlédnout ZDE.