Snapdragon 888: nejnovější čip Qualcommu nestačí ani na loňský Apple A13
Není to tak dávno, co Cristiano Amon – prezident společnosti Qualcomm, v rozhovoru pro The Verge pěl chválu na nové procesory M1 od Applu. Amon se samozřejmě nezapomněl zmínit také o svých nových procesorech Snapdragon 888, které se v Android smartphonech objeví v roce 2021. Ty jsou o 25 procent výkonnější, než předešlá generace a vůbec poprvé vyrobeny 5nm technologií – tedy totožným výrobním procesem jako konkurenční čipy od Applu. Qualcomm nyní vydal první benchmark test, ve kterém máme možnost porovnat výkon 888 s konkurencí.
Qulacomm: jablka sváru stranou. M1 se opravdu povedly a jsou velkým příslibem do budoucnosti IT
Snapdragon 888 je o 30 procent pomalejší, než Apple A14
Snapdragon 888 je určen do mobilních zařízení, bylo by tedy nefér porovnávat jeho výkon s Apple M1, který je určen do notebooků. Jak si tedy vede Snapdragon 888 v porovnání s Apple A14, který můžeme najít ve všech letošních iPhonech 12? Jako referenční ukazatel výkonu posloužil testovací program GeekBench 5. V něm Snapdragon 888 získal 1 135 bodů ve výkonu na jedno jádro a 3 794 bodů ve vícejádrovém zatížení.
Když se podíváme na srovnávací graf, zjistíme, že nejnovější procesor od Qualcommu poráží i loňský čip Apple A13, který najdeme v iPhonu 11. Tedy, alespoň, co se týká výkonu na jedno jádro. Podobná výkonnostní propast je pak zřejmá i pokud poukážeme na grafické možnosti obou čipů. I tam poráží nejnovější čip od Qulacommu už loni představený Apple A13. V kontextu předešlých vět je tedy více než jasné, že výkonnostně má aktuální generace Apple procesorů opravdu velký náskok.
Výkon vs. spotřeba. To je oč tu běží
Přestože dané výsledky vypovídají jasně ve prospěch procesorů od Applu, reálný výkon může být trochu jiný. Zvlášť, pokud Snapdragon 888 udrží svou výkonnost dlouhodobě při relativně nízké spotřebě okolo 4 – 4,5 W. I když by se mu to ale nepodařilo, je nutné ve jménu objektivnosti říct, že výkon v mobilních telefonech je už několik let tak naddimenzovaný, že jej většina uživatelů reálně ani nevyužije.