Novinky

Po procesorech přichází na řadu i 5G modem. Apple výrazně odstřihne Qualcomm a bude si je vyrábět po vlastní ose

Apple pokračuje v tažení za vlastními procesory. Silikonové srdce iPhonů si sám vyvíjí prakticky od počátku. V rámci produktových řad stolních a přenosných počítačů ale Apple po desítky let spoléhal na externí partnery. Typicky na renomovaného výrobce Intel. Tomu však dal poměrně nedávno košem, když značka představila vlastní řadu procesorů Apple Silicon. Právě ty by se měly do budoucna stát nedílnou součástí každého počítače od Applu.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Nyní se Apple zaměří na další druh čipů, které jsou pro fungování moderního člověka nepostradatelné. Řeč je o 5G modemech, kterými iPhony disponují už druhým rokem. Dosud tuto důležitou součástku dodávala společnost Qualcomm. I tomuto výrobci čipů ale docela brzy odzvoní. Alespoň tedy částečně. Podle informací magazínu Nikkei Asia to totiž vypadá, že vyvíjí 5G modemy ve vlastní režii. Světlo světa by měly spatřit v roce 2023 a o jejich produkci se postará společnost TSMC, která je dlouhodobým partnerem Applu.

iPhone jako investice? Hvězda Applu zatím skvěle drží svou cenu, hlavně díky problémům s čipy

Vývoj vlastních čipů Applu výrazně usnadnila akvizice podstatné části Intelu v roce 2019, která měla právě tyto stěžejní počítačové součástky ve své gesci. Ze získaných technologií nyní určitě Apple těží také při vývoji 5G modemů. Přesun ale nebude kompletní. Z informací získaných přímo v Qualcommu totiž vyplývá, že výrobce čipů si určitý podíl na výrobě modemů pro iPhone ponechá. Na některých trzích budou totiž smartphony od Applu k dostání právě s čipem od Qualcommu. Mělo by jít asi o pětinu vyrobených iPhonů. Zbytek budou pohánět čipy vyvinuté Applem s 4nm technologií.

Zdroj
Macrumors

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button