Novinky

iPhone jako investice? Hvězda Applu zatím skvěle drží svou cenu, hlavně díky problémům s čipy

iPhone nikdy nepatřil k cenově dostupným smartphonům. I přes to, že dnes na trhu není problém najít konkurenční zařízení s papírově lepšími parametry za zlomek ceny, iPhone stále patří k prodejním trhákům. Jeho mimořádná popularita pramení nejen z nenapodobitelné image ikonické značky, ale také z perfektně odladěného ekosystému, ze kterého se jen velmi těžce nachází cesta zpět. iPhony přitom nejsou hitem jen na nablýskaných pultech obchodů, ale také v bazarech. V případě nejnovějšího iPhonu 13 to zájemci o vysloužilý kus budou mít nejspíše o něco složitější.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Prakticky všechny modely iPhonů vždy velmi solidně držely svou hodnotu. Pokud jste si koupili nový model, po roce jste příliš neprodělali. Cenný rozdíl byl rozhodně mnohem menší, než by tomu bylo v případě androidí konkurence. Podle dat agentury SellCell ztrácí použitý iPhone 13 na hodnotě mnohem méně než jeho předchůdce. Na vině je především globální nedostatek nejrůznějších součástek v čele s procesory.

Jestli má Apple uspět v automobilovém průmyslu, musí svůj elektromobil nabízet jako službu

Obecně platí, že iPhone 13 ztrácí hodnotu o polovinu pomaleji, než tomu bylo loni u iPhonu 12. Data se týkají dva měsíce starých smartphonů. Průměrně nejnovější iPhone po této době ztratil čtvrtinu své hodnoty. Trh s iPhonem dokonce v některých případech zažívá stejnou anomálii, který postihla i automobily. Majitelé mají s trochou štěstí šanci prodat svůj použitý model ještě o něco dráž, než velí katalogová cena nového přístroje. Na vině je především fakt, že nový kus prakticky nejde sehnat. Proto nedočkaví zájemci klidně zaplatí ještě o něco více za téměř nový exemplář. O něco dráž jsou nyní schopni prodat svůj zánovní přístroj například majitelé iPhonu 13 Pro Max 1 TB.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button