Qualcomm hlásá do světa, že jeho chystané procesory překonají čip M2. Pomoci mu mají odpadlíci z Applu
Když s příchodem čipsetu Apple M1 vyšlo najevo, o jak výkonné a energeticky úsporné jde řešení, Intel i Qualcomm to muselo pořádně šokovat. Celou dobu bylo zřejmé, že Apple pracuje na něčem, co bude alespoň trochu srovnatelné s procesory od tradičních výrobců. Nikdo ovšem nečekal, že první generace čipsetu určená pro ty nejlevnější Macy bude natolik úspěšná.
Qualcomm, Intel a další konkurenti se nechali záhy slyšet, že Apple velmi rychle předeženou a představí vlastní řešení, které bude mít generační náskok. Intel si dokonce jednu chvíli myslel, že Apple se k němu vrátí, jelikož si nikdo z managementu nedokázal připustit možnost, že by se Mac dokázal obejít bez jejich procesorů. Čas běžel, Apple představoval další iterace vlastních čipů (M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra) a konkurence se nezmohla na prakticky žádnou odpověď. Nyní se píše rok 2022 a my tu máme další generaci M2 čipů.
Společnost Qualcomm však zůstává i nadále optimistická, tedy alespoň její výkonný ředitel Cristiano Amon, který se nedávno rozpovídal na téma, jak vidí budoucí vývoj firmy. Amon věří, že Qualcomm brzy uvede vůbec nejlepší čip na trhu a svrhne tím Apple z jeho pomyslného trůnu. Do vývoje se totiž zapojil novým tým čipových architektů, které Qualcomm přebral Applu, kde pracovali právě na projektech spojených s Apple Silicon platformou.
Qualcomm chce využít know how Applu
Konkrétně jde o trojici inženýrů, kteří v roce 2019 opustili Apple a založili vlastní společnost Nuvia. Zakládající trio tehdy tvrdilo, že hodlají konkurovat Intelu, AMD a další velkým výrobcům. Apple jim však nevěřil a bývalé zaměstnance podezíral z toho, že chtěli Apple donutit k tomu, aby je vzal pod svá křídla a de facto si tím odkoupil zpět vlastní technologii.
Poněkud kontroverzního sledu událostí využil Qualcomm, který se rozhodl společnost Nuvia koupit za 1,4 miliardy dolarů. Tím získal přístup k velké části odborných znalostí, které stály za vývojem čipu M1 a jeho dalších nástupců. Nyní si proto Qualcomm věří, že dokáže Apple překonat na trhu s osobními počítači. Je ovšem otázkou, kdy se tak skutečně stane. Návrh procesoru je totiž pouze jedna strana mince. Qualcomm bude následně potřebovat odladit výrobní linky, což je poměrně náročná věc, která se nestane přes noc. Odkoupením společnosti Nuvia sice získal určitou výhodu, nicméně Apple si mezitím vybudoval celkem slušný náskok, který nebude vůbec lehké dohnat.
Co si myslíte o tvrzení Qualcommu, že jeho čipy budou těmi nejlepšími na světě? Má podle vás šanci, nebo sázíte na Apple a jeho čipy z rodiny Apple Silicon? Dejte nám vědět v diskuzi.