Články

Čip M2 otevírá novou kapitolu Maců s obřím výkonem. Intelu a AMD z toho musí jít mráz po zádech

Apple M2: vše co potřebujete vědět o nové generaci procesoru

Apple s představením čipsetu M2 otevřel další kapitolu, v níž přepisuje historii osobních počítačů. Když uvedl první procesor z rodiny M1, spousta uživatelů měla pochybnosti o tom, zda si Apple vůbec uvědomuje, co vlastně udělal. Velmi rychle se ovšem ukázalo, že platforma Apple Silicon má obrovský potenciál a hravě dokáže konkurovat zavedeným procesorům od Intelu či AMD.

Zatímco konkurence se ještě nestihla ani pořádně vzpamatovat z šoku, Apple nám zvládl naservírovat v pořadí již druhou generaci vlastního procesoru. Pokud se trochu zajímáte o dění kolem polovodičů, tak moc dobře víte, že vývoj nových procesorů je poměrně komplexní obor, který vyžaduje ty nejlepší mozky na světě, tučné finanční konto a přístup k nejmodernějším technologiím. Když tohle všechno máte, tak to přesto neznamená, že se vám každý rok podaří přijít s novou architekturou či zásadně pokročilejší technologií výroby. Narážím tím na skutečnost, že M2 vlastně není tak úplně nová generace. Využívá stejnou 5nm technologii jako M1, kterou však Apple náležitě odladil.

Apple M2: s dvaceti miliardami tranzistorů na palubě

Stejnou strategii používají také ostatní výrobci procesorů, kteří nejprve vyvinou kmenovou architekturu, kterou pak následně vylepšují a ladí detaily. V případě M2 to znamená, že samotný čip je fyzicky o něco větší. Díky tomu se na jednom kusu křemíku nachází více než 20 miliard tranzistorů, což představuje zhruba 20% nárůst vůči M1. Apple uvádí, že procesorový výkon se navýšil o 18 %, grafický výkon se zvedl dokonce o 35 procent, a to při nižší spotřebě energie. To je poměrně zásadní informace, jelikož M2 je primárně určen k tomu, aby poháněl přenosné laptopy, jakým je například nový MacBook Air, 13“ MacBook Pro a pravděpodobně i chystaný iPad Pro.

foto: Apple

Apple během prezentace srovnával čip M2 s konkurenční 12jádrovým procesorem, kde zejména poukazoval na to, že jeho čipset nabízí prakticky srovnatelný výpočetní výkon ovšem se čtvrtinovou spotřebou energie. Z toho pak jednoznačně vyplývá jedna zásadní výhoda, ze které budou těžit všechny MacBooky s M2 na palubě. Na mysli mám pochopitelně výdrž, v níž Apple a jeho MacBooky dominují celému trhu. 

Výkonný procesor a ještě výkonnější grafika

S tím mimo jiné souvisí architektura big.LITTLE, která využívá různě efektivní výpočetní jádra. Čip M2 disponuje 8jádrovým procesorem, který se skládá ze čtyř výkonných a čtyř energeticky efektivních jader s 16+4 MB sdílené cache. Dále tu máme 10jádrovou grafiku s výkonem 3,6 TFLOPS a až 24 GB (LPDDR5) sdílené paměti. Ta má nyní propustnost až 100 GB/s a opět je součástí jednoho kusu křemíku.

foto: Apple

Nízká spotřeba energie znamená ve světě procesorů ještě jednu důležitou věc, kterou je nízká úroveň zahřívání. Díky tomu lze M2 uchladit pasivně, což Apple ostatně ukazuje u nového MacBooku Air, který nemá žádné větráky, které by odváděly odpadní teplo. Zmínit si také zaslouží vylepšený 16jádrový Neural Engine obstarávající strojové učení a mediální engine pro kódování a dekódování ProRes videa. Pro někoho může být zklamáním, že M2 podporuje pouze připojení k jednomu externímu monitoru s až 6K rozlišením. Jedním dechem je ovšem nutné dodat, že kdo potřebuje Mac připojovat k více monitorům, pravděpodobně si počká na další iterace, které na sebe jistě nenechají dlouho čekat.

Brzy tu budeme mít ještě výkonnější sourozence

A tím se dostávám k poslední myšlence, která už řadu lidí jistě napadla. Stejně jako u M1 také v případě čipu M2 lze s jistotou očekávat, že Apple představí výkonnější varianty M2 Pro, M2 Max a M2 Ultra. Škálování Apple Silicon platformy je totiž něco, co dává Applu obrovskou výhodu a příležitost, jak snadno navyšovat výkon u svých počítačů.

foto: Apple

Část odborné komunity se dokonce domnívá, že Apple u dalších verzí procesoru rovnou sáhne po pokročilejších technologiích, což však nedává příliš velký smysl. Osobně si troufám tvrdit, že Apple bude chtít z aktuálního řešení vytěžit maximum, zvlášť když ho do zad netlačí konkurence, která sotva stačí dohánět manko, které ji nadělala rodina M1 čipů, která již aktuálně představuje minulou generaci.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button