Novinky

Qualcomm chce porazit Apple vlastními ARM procesory pro počítače. Nabídnou extrémní výkon a nízkou spotřebu

Qualcomm se rozhodl vážně posílit svou pozici na poli s procesory pro PC. Společnost to potvrdila na tiskové konferenci a dále oznámila, že již pracuje na nové generaci ARM čipsetu (SoC), který by měl pohánět počítače s Windows a zároveň představovat přímou konkurenci pro SoC od Applu.

Technologický ředitel Qualcomu, James Thompson, představil budoucí plány, které měly investorům objasnit následující vývoj pro další roky. Novou generaci čipsetu navrhne tým společnosti Nuvia, kterou Qualcomm koupil začátkem letošního roku za 1,4 miliardy dolarů. Nuvia byla založena v roce 2019 trojicí bývalých zaměstnanců Applu, kteří pracovali na procesorech z řady A-xx pohánějící iPhony a iPady.

Qualcomm má s budoucími procesory velké plány a svým investorům již přislíbil, že vyvíjené řešení nabídne špičkový výkon a chystané SoC budou důstojnou konkurencí pro procesory z řady Apple Silicon, tedy M1, M1 Pro a M1 Max. Dalším cílem Qualcommu je získat vedoucí postavení v oblasti výkonu a spotřeby. Jednoduše řečeno chce vyrábět extrémně výkonné procesory s nízkými energetickými nároky.

Foto: Qualcomm

Qualcomm chce snadno škálovatelné procesory

Zajímavě působí také zmínka o vývoji GPU jednotky z rodiny Adreno. Qualcomm se rozhodl jít podobnou cestou jako Apple a hodlá vyrábět snadno škálovatelné platformy. Dost možná se tak brzy dočkáme uvedení prvních notebooků, které budou disponovat integrovanou grafikou Adreno s několika desítkami grafických jader.

Vhodné je také dodat, že Qualcomm to se svými procesory pro PC nezkouší poprvé. Již dříve se rozhodl uzavřít partnerství se společností Microsoft, která využila SoC řady Snapdragon u zařízení Surface X. Výsledek však nebyl ani zdaleka tak přesvědčivý, jako když Apple uvedl čip M1, který s sebou přinesl docela odlišný uživatelský zážitek stavící na vysokém výkonu a dlouhé výdrži.

Qualcomm by rád viděl své procesory v počítačích nejpozději v roce 2023. Ačkoli nebude lehké stáhnout náskok Applu, je příjemné pozorovat, že na poli nových ARM procesorů vzniká konkurenční prostředí, což je pro spotřebitele vždy dobrá zpráva.

Zdroj
theverge

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button