Novinky

Qualcomm představil nový vlajkový procesor řady SnapDragon, výkonnostně jej však A16 Bionic hravě překonává

Začátkem tohoto týdne představila společnost Qualcomm svůj nejnovější mobilní procesor se slovy, že „revolučním způsobem změní vlajkové smartphony díky převratnému zážitku z používání.“ Výkonnostní testy však ukázaly, že ačkoliv měl Qualcomm na přípravu svého procesoru o 2 měsíce více než Apple, tak vlajkový čip A16 z iPhone 14 Pro (recenze) má výkonnostně stále navrch.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Přestože bude Snapdragon 8 Gen 2 dodáván do telefonů až za několik měsíců, tak výsledky srovnávacích testů, které byly zaznamenány na dosud nevydaném smartphonu, unikly již před pár dny. Podle těchto výsledků dosáhl nejnovější čip od Qualcommu v jednojádrovém režimu 1 483 bodů a ve vícejádrovém 4 709 bodů. Apple tedy se svými 1 874 body v jednojádrovém a 5372 body ve vícejádrovém režimu Qualcomm stále hravě překonává. Nejvíce zarážející je ale fakt, že Snapdragon 8 Gen 2 nedosáhl na více bodů ani ve srovnání s loňským procesorem A15, který najdeme například na základních iPhone 14. Apple tedy stále dokazuje, že jeho mobilní procesory patří mezi ty nejvýkonnější a dostatek výkonu budou mít uživatelé jeho smartphonů i několik let po koupi daného modelu.

Je však nutné dodat, že Qualcomm udělal u svého vlajkového čipu oproti minulé generaci slušný pokrok. Procesorový výkon byl totiž navýšen o 35 %, v případě grafiky došlo k nárůstu o 25 procent. Důležitá je též zvýšená energetická účinnost, která Android telefonům s tímto procesorem prodlouží výdrž na baterii. Pokud Qualcomm udrží tempo vývoje a jeho další generace čipsetu nabídnou podobný posun, existuje zde šance, že začne Applu šlapat na paty. Zatím to ale vypadá, že v Cupertinu můžou být poměrně v klidu.

Zdroj
macrumors

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button