Recenze Xiaomi Smart Band 7: vstupenka do světa nositelné elektroniky
Společnost Xiaomi patří v oblasti nositelné elektroniky mezi absolutního lídra, kterému se daří meziročně prodávat nejvíce zařízení na světě. Za tímto úspěchem stojí zejména obrovská obliba jeho fitness náramků, které se v celosvětovém měřítku prodávají stejně dobře jako housky na krámě. Dnes již legendární řada Mi Band náramku se letos dočkala nástupce v podobě modelu Xiaomi Smart Band 7, který dorazil také do naší redakce.
Xiaomi Smart Band 7 se na první pohled příliš neliší od loňské generace. Při nahlédnutí do specifikací však zjistíme, že letošní novinka se z hlediska konstrukce přeci jen trochu změnila. Náramek je totiž o něco málo menší (46,5 x 20,7 x 12,25 mm), ovšem jedním dechem je nutné dodat, že tloušťka je naopak o něco větší. V praxi však jde o tak malé rozdíly, že to prakticky nestojí ani za řeč. Pořád totiž jde o stejně kompaktní zařízení, o kterém na ruce prakticky nevíte.
Kapitoly článku
Opět o něco větší displej
Mezigeneračně se změnila také úhlopříčka displeje z 1,56 na 1,62 palce. To se nemusí zdát jako moc, ale podle výrobce dokáže náramek zobrazit o 25 % více obsahu. Jemnost zobrazení je naprosto příkladná (325 ppi) a stejně tak i čitelnost na přímém slunci. Xiaomi zde opět použilo AMOLED panel s maximální svítivostí až 500 nitů. Je pouze škoda, že se zde nenašel prostor pro senzor okolního osvětlení. Úroveň jasu si tak musíte upravovat ručně.
Na spodní straně náramku se nachází piny pro připojení magnetické nabíječky a hned několik senzorů. Ty slouží pro měření srdečního tepu a nechybí zde ani snímač okysličení krve. Xiaomi Smart Band 7 je standardně dodáván s gumovým řemínkem v černé barvě, ovšem tradičně jsou k dispozici také jiné barevné varianty. Stejná zůstala také ergonomie náramku. Díky doslova kolibřím rozměrům a hmotnosti 13,5 gramu o něm člověk téměř neví.
Displej zůstává i na přímém slunečním světle dobře čitelný, bohužel zde chybí automatická regulace jasu
Intuitivní ovládání a spousty ciferníků
Velmi příjemnou novinkou je podpora Always-On, díky níž displej umí zobrazovat čas a datum v neaktivním stavu. To je poměrně šikovná funkce, jelikož nemusíte zvedat ruku pokaždé, jen abyste se podívali kolik je hodin. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že pokud si tuto funkci zapnete, snížíte tím celkovou výdrž na jedno nabití.
Veškeré ovládání a navigace v systému probíhá prostřednictvím dotykových gest. K nabídkám se dostanete tažením prstu od krajů displeje. Důležité je zmínit, že gesta jsou nastavena intuitivně a člověk si na tento styl ovládání velmi rychle zvykne. Pochválit si zaslouží také odezva rozhraní, která je příjemně svižná. Nic se zde neseká a náramek promptně reaguje na všechny vaše povely.
Xiaomi zapracovalo také na cifernících. Vybírat můžete z více než 110 grafických stylů. Ne všechny lze považovat za vyloženě povedené, nicméně vybrat si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat, nebude problém. Ciferníky jsou nově interaktivní, takže například kliknutím na ikonu s počasím se rychle dostanete na podrobnou předpověď. Z této novinky mám velikou radost, jelikož u předchozích generací mi opravdu chyběla.
Xiaomi Smart Band 7 podporuje také animované ciferníky se stejnou tématikou, jakou výrobce používá u svých telefonů s rozhraním MIUI 13
Změří, na co si vzpomenete
Většina uživatelů si pořizuje nositelnou elektroniku kvůli tomu, aby si mohli měřit své sportovní výkony. Xiaomi Smart Band 7 jde v tomto směru naproti a nabízí 120 cvičebních režimů včetně tenisu, veslování, cyklistiky, běhání a mnoha dalších. Troufám si tvrdit, že pokud neprovozujete vyloženě exotický sport, svou oblíbenou aktivitu zde určitě najdete.
Bohužel ani letos Xiaomi Smart Band 7 nenabídne GPS. Pokud tedy chcete s náramkem například běhat či jezdit na kole, budete si muset s sebou vzít také mobil, od kterého si Smart Band přebírá data o poloze. To však nemusí být vždy pohodlné a je tedy dobré na to myslet.
Své aktivity si můžete zpětně prohlédnout v aplikaci Mi Fitness, která je moc hezky zpracovaná a nabízí poměrně detailní přehledy. Kromě spálených kalorií se například dozvíte, jaká byla vaše tepová frekvence, případně jaký efekt měl váš trénink. Aplikace i rozhraní náramku má českou lokalizaci, takže nemusíte mít strach, že byste něčemu nerozuměli. Xiaomi Smart Band 7 umí měřit také spánek a řadu dalších věcí včetně úrovně stresu, hladiny kyslíku v krvi či VO2 max. Zapnout si můžete také kontinuální měření srdečního tepu v průběhu celého dne.
Osobně jsem byl zvědavý na přesnost měření. Hodnoty jsem proto zkusil porovnat s Apple Watch a téměř ve všech metrikách ukazovali náramek i hodinky téměř totožné hodnoty. Minimálně z pohledu měření srdečního tepu a spálených kalorií se můžete spolehnout, že Xiaomi Smart Band 7 vám poskytne poměrně přesné údaje. Také letošní generace si zachovala vodotěsnou konstrukci, takže s náramkem se můžete bez obav koupat či plavat na otevřené vodě. Nijak mu to neublíží.
Baterie & výdrž
Důležitým parametrem každé nositelné elektroniky je výdrž. Xiaomi uvádí, že Smart Band 7 zvládne na jedno nabití až 14 dní. V praxi však hodně záleží na tom, jak náramek používáte. Pokud budete s náramkem spát, mít zapnuté vše pro měření zdravotních funkcí a k tomu aktivní Always-On, počítejte zhruba se čtyřmi dny. Když se obejdete bez stále aktivního displeje a vypnete měření tepu v průběhu dne, nebude problém vydržet bez nabíječky klidně celý týden.
Verdikt
Xiaomi Smart Band 7 je příjemnou evolucí povedeného fitness náramku, který má rozhodně čím zaujmout. Je zkrátka vidět, že výrobce si uvědomuje, proč je tento náramek mezi uživateli tak oblíbený, a podle toho ladí jeho funkce. Mezi největší benefity patří dobře čitelný displej, dlouhá výdrž a parádní ergonomie. Pochvalu si zaslouží také zdravotní a sportovní funkce, kterých je tu opravdu požehnaně.
Smart Band 7 vnímám jako ideální produkt pro uživatele, kteří by se rádi seznámili s nositelnou elektronikou, ale přitom nechtějí hned utrácet za dražší chytré hodinky. Díky malým rozměrům může jít také o zajímavou alternativu pro lidi, kteří nesnesou mít na ruce hodinky. Někomu možná bude vadit absence GPS či chybějící podpora NFC plateb, ale to lze s ohledem na cenu 1 290 Kč (v době psaní této recenze) lehce prominout.
Předchozí generace měli 25-30 dní výdrž. Takže tam ta doba výdrže se spíš každou generací zhoršuje.