Recenze

Recenze iPhone 13: malá změna zvenčí, velká zevnitř

Před necelým týdnem u nás na webu vyšel článek s prvními dojmy z iPhonu 13. Od toho uběhlo dalších pár dnů s nimiž jsem nasbíral další cenné zkušenosti z každodenního provozu. Pojďme si tedy shrnout, jaký je iPhone 13 v praxi a jaké jsou jeho hlavní klady a zápory.

Balení: moc změn nehledejte

Balení se od loňska skoro vůbec nezměnilo. V krabičce najdete pouze iPhone 13, dobíjecí kabel, návody a jednu samolepku. Krabička je díky tomu, že se v ní nenachází adaptér mnohem tenčí. Adaptér si budete muset dokoupit, tedy za předpokladu, že už doma alespoň jeden nemáte. Rád bych ale upozornil, že kabel v balení je typu USB-C na Lightning, tudíž nepoužijete starý adaptér s USB-A portem. Je dobré si na tuto malou změnu dát pozor, bez nabíječky by nebyl zrovna příjemný start s novým iPhonem.

Zpracování & design: starý známý

Stejně jako loni tak i letos iPhone 13 staví na stejných designových základech. Jak už jste si asi mohli všimnout, tento design se objevil i u loňské generace. Každému se tento vzhled nemusí zamlouvat, jelikož od předešlého stylu jde o citelný skok. Mně osobně se zařízení v ruce mnohem lépe drží a i když jsem se bál klouzání, kombinace hliníkových boků a skleněných zad takovou vlastnost naštěstí nemá. Je také vhodné dodat, že skleněná záda mohou být náchylná na malé škrábance a hliníkové boky se při ťuknutí snadno poškodí. Velkou novinkou jsou pro mě také dvě diagonálně seřazené čočky. Tím, že druhá čočka není umístěna pod první, se mi zpočátku stávalo, že na fotkách se mi objevoval můj prst. Modul fotoaparátu je celkem velký a pro komfortní držení telefonu se ho ze značné části budete muset dotýkat. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy iPhone s dvěma fotoaparáty neměl, ihned jsem si zamiloval ultraširoký objektiv, který mi dodává mnohem víc možností, jak pracovat s různými kompozicemi.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Baterie: celodenní výdrž a ještě víc

Odjakživa byl u mobilních telefonů hlavní problémem baterie. I když se v poslední době akumulátory rozhodně zlepšily, stále se najdou zařízení které na nabití nevydrží ani jeden den. To se vám naštěstí s iPhonem 13 nestane. Když si telefon nabiji přes noc a ráno jej sundám, k večeru mi zbývá kolem 50 %, což mi přijde opravdu dobré. Také jsem si všiml, oproti mému předchozímu mobilu (iPhone Xr), že když iPhone 13 má 30 % baterie, tak to neznamená, že procenta začnou rapidně klesat, jako tomu je starších modelů. V případě iPhonu 13 se zkrátka můžete spolehnout, že ani při opravdu náročném stylu používání vám šťáva jen tak nedojde.

Displej & Ceramic Shield: o displej se už nemusíte tolik bát

Apple displeje vždy uměl a letos tomu není jinak. V praxi mne nejvíce potěšil vyšší jas, který vás často zachrání, když se do telefonu koukáte na přímém slunečním světle. Letos jsme se dočkali i zmenšení modulu, ve kterém bydlí Face ID senzory a přední kamera.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Apple také u iPhonu 13 použil svou technologii Ceramic Shield, která má zaručit až 4x větší odolnost. Touto sloučeninou skla a nanokeramických krystalů je pokryta jak zadní tak přední strana zařízení. Dle zahraničních testů sklo opravdu vydrží více, ale svůj názor na odolnost této vrstvy bohužel nebudu moct nabídnout. Jediné co jsem si všiml, že se mi na zařízení zatím neobjevil žádný škrábanec, což by mohlo mít jistou spojitost s vrstvou Ceramic Shield.

Fotoaparát, který vás nezklame

Jak už jsem zmínil, iPhone 13 je osazen dvěma fotoaparáty. Jedním širokoúhlým objektivem se světelností ƒ/1,6 a ultraširokým objektivem, který nabízí světelnost ƒ/2,4. Více fotoaparátů na zadní straně iPhonu 13 nenajdete a popravdě to vlastně ani ničemu nevadí. Teleobjektiv a LiDar skener se vyskytují jen u modelů iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Fotomodul na iPhonu 13 má v porovnání s loňskou generací také o něco větší snímač, tudíž si vede dobře také při focení za zhoršených světelných podmínek. K tom zde slouží Noční režim, který zesvětlí vaše fotografie pomocí vyšších hodnot ISO a nastavení delších expozičních časů. Opomenout nelze ani optickou  stabilizaci na obou objektivech, která je velmi důležitým benefitem.

Pokud jde o kameru, tak iPhone 13 zvládá natáčet maximálně ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu. Kromě toho zvládá také zpomalené záběry s kadencí až 240 fps ve FullHD rozlišení. Nejzásadnější novinkou je ovšem Filmařský režim (Cinematic Mode), který dokáže softwarově měnit hloubku ostrosti. Zjednodušeně řečeno jde o portrétový režim ve videu. Zatím se bohužel nejedná o funkci, kterou bych s radostí používal. S dobrým osvětlením lze dosáhnout zajímavých výsledků, ovšem častěji se budete setkávat s nejrůznějšími artefakty, které akorát kazí celkový dojem. Přesto však u Filmařského režimu vidím značný potenciál a zároveň věřím, že až Apple vychytá všechny neduhy, půjde o užitečný nástroj.

iPhone 13: ukázkové fotografie

A15 Bionic: více tranzistorů, více výkonu

O vysoký výpočetní výkon, který iPhone 13 nabízí, se stará čipset A15 Bionic. Ten se skládá z procesoru, grafiky, Neural Enginu a skupiny dalších koprocesorů. Nově ho pohání 15 miliard tranzistorů, což samo o sobě působí impozantním dojmem. V podstatě se dá říci, že výkonnostní rozdíl mezi iPhonem 12 a iPhonem 13 téměř nepoznáte. Výpočetní výkon se totiž pohybuje už tak vysoko, že tyto rozdíly normální uživatel nejspíš nepozná. Samozřejmě jinak to je v případě, když přecházíte ze staršího zařízení, kde výkonnostní skok bude v řadě situací znatelný. Stejně to bylo i u mého přechodu z iPhonu Xr. Zde byl rozdíl ve výkonu již celkem poznat.

iPhone 13: co mi na letošní novince vadí?

Zatím jsme si vesměs řekli pouze o kladných vlastnostech letošní novinky. Je tu ale i několik věcí, které by Apple mohl do příštího roku rozhodně zlepšit. 

Příliš nadšený nejsem z rozložení objektivů hlavního fotoaparátu, který se mi zpočátku podařilo omylem částečně překrýt prstem. Stávalo se mi to hlavně při focení vertikálních fotografií. Člověk si tak musí minimálně zpočátku dávat pozor, nicméně je vhodné dodat, že nejde o nic, na co bych si nezvykl.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Za další nepříliš povedenou záležitost považuji umístění tlačítek pro regulaci hlasitosti, tlumení telefonu a hlavní vypínač. Ty jsou (alespoň oproti iPhonu Xr) o něco níže a tudíž si také budete muset přivyknout na jiný styl úchopu. Výše zmíněné neduhy jsou sice drobnosti, na které si člověk po pár dnech zvykne, ale je rozhodně fajn o nich vědět.

Recenze iPhone 13: verdikt

Dostali jsme se k závěru recenze na iPhone 13, tak si to pojďme shrnout.Nový iPhone 13 je opravdu povedené zařízení a z uživatelského hlediska nabízí velmi příjemný zážitek. Díky hranatému designu se dobře drží, není těžký a celkově se vůči ergonomii nedá říci křivého slova. Za mírný přešlap považuji pouze umístění ovládacích tlačítek, ovšem na to si člověk velmi rychle zvykne. Příjemným vylepšením je také menší notch, byť iOS získané místo nijak nevyužívá.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Nové funkce v iPhonu 13 jsou velmi specifické a soustředí se spíše na fotoaparát, a tudíž ne každý uživatel to dokáže ocenit. V porovnání s loňským iPhonem 12 zde příliš rozdílů nenajdete, ovšem pokud vlastníte starší zařízení, přechod na iPhone 13 dává rozhodně smysl. Až na pár maličkostí jde o špičkově vybavený smartphone, který nabízí přehršel výpočetního výkonu, skvělou výdrž a jeden z nejlepších fotoaparátů, který můžete v mobilu dostat.

iPhone 13

22 990 Kč (září 2021)
9

Zpracování

9.0/10

Design

9.5/10

Výdrž Baterie

9.5/10

Nové funkce

8.0/10

Plusy

  • Menší notch
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Ostré hrany

Mínusy

  • Menší počet nových funkcí
  • Zvláštní umístěný ovládacích tlačítek

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button