Články

První dojmy z iPhonu 13: stále stejný, ale o několik kroků napřed

Jsou to teprve dva týdny od představení nových iPhonů, které již začínají dorážet domu ke svým natěšeným majitelům. Na keynote jsme se dočkali také nového iPadu mini, iPadu deváté generace, čtyř nových modelů iPhonu 13 a Apple Watch Series 7. Řada uživatelů nepovažuje letošní keynote za nijak unikátní a z novinek jsou poněkud zklamaní. Také mně osobně u nových produktů chyběl onen moment překvapení, ovšem i tak jsem se rozhodl si objednat nový iPhone 13 v modré barvě a 128 GB paměti. Do teď jsem používal iPhone Xr a i když sloužil stále dobře, řekl jsem si, že už by to chtělo něco lepšího. Pojďme se podívat na to, jak si nový iPhone 13 vede.

iPhone 13: vzhledově je jako dvojče

Nepřijde mi úplně fér porovnávat 3 roky starý telefon s ani ne měsíční novinkou – nedávalo by to smysl. Raději se podíváme na porovnání oproti loňskému iPhonu 12. Apple loni přišel s hranatým designem, který si samozřejmě vypůjčil také iPhone 13. Stejně jako loni má iPhone podporu pro MagSafe, nabíjení je samozřejmě stále možné i přes Lightning port a na zadní straně telefonu najdete dva objektivy – širokoúhlý a ultraširokoúhlý. Čočky jsou nově umístěné diagonálně. Hmotnost iPhonu 13 činí 173 gramů, což je o 11 gramů více než u loňského modelu. Letošní model je také o 0,25 milimetrů tlustší než jeho předchůdce. Samozřejmě nesmíme zapomenout na notch, který je nyní o 20 % menší. Mimo těchto detailů jsou si oba modely vzhledově velmi podobné.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Specifikace: moment kdy iPhone 13 začíná iPhonu 12 utíkat

Dle vzhledu se oba modely mohou zdát podobné, ale ve specifikacích se začínají ukazovat první rozdíly. Nový iPhone 13 v sobě skrývá čipset A15 Bionic, který oproti předešlému A14 Bionic disponuje novým 4 jádrovým GPU a novým 16 jádrovým Neural Enginem. Využít můžete také nový filmařský režim a lze natáčet videa ve 4K rozlišení v HDR Dolby Vision při 60 fps. Aplikace Fotoaparát nově podporuje různé fotografické styly. Úspornější čip také nabídne větší výdrž baterie. Dostat se můžete na až 19 hodin přehrávání videa, až 15 hodin streamování a až 75 hodin přehrávání hudby. Nově si také do iPhonu 13 můžete přidat až 2 eSIM. Základni model iPhonu 13 také nově přichází v 128GB variantě a maximální kapacita je až 512 GB.

iPhone 13 Pro Max: unboxing & první dojmy

Fotoaparát: stále dobrý s několika třešničkami na dortu

Kromě toho, že jsou čočky nově uspořádány diagonálně, se jedná o pořád stejné specifikace. Pokud ale do ruky vezmete iPhone 13, všimnete si v aplikaci Fotoaparát několika malých rozdílů. Nově jsou k dispozici dynamické fotografické režimy. Na výběr jich je rovnou pět. Standardní, bohatý kontrast, živý, teplý a chladný. Tyto režimy vám při pořízení fotografie automaticky změní hodnoty Tónu a Teploty. Jako další je také k dispozici již zmíněný Cinematic Mode (Filmařský režim), který dokáže automaticky přeostřit mezi dvěma lidmi. Zatím se bohužel nejedná o funkci, kterou bych s radostí využíval a je v podstatě nedodělaná. Přesto však u Filmařského režimu vidím potenciál a věřím, že s několika vychytávkami se časem zlepší. Samozřejme u iPhonu 13 nechybí Night Mode, který i letos nezklamal a dokáže pořizovat krásné noční fotografie. Na schopnosti fotoaparátu se podrobněji zaměřím až v připravované recenzi.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Baterie: jak si opravdu vede iPhone 13?

Čísla, která Apple ohledně výdrže baterie uvádí na svém webu nemusí být vždy nejpřesnější, jelikož styl užívání zařízení se u každého uživatele liší. Já jsem odjakživa zvyklý dávat iPhone přes noc na nabíječku a tak to dělám každý večer. Tento rituál mi zůstal také u iPhonu 13 a i s intenzivnějším zápřahem přes den se večer dostávám k 15 až 25 procentům zbývající kapacity baterie. Stále se jedná o jednodenní telefon a v příštích letech bych osobně (alespoň od základních modelů) nic víc neočekával. Když iPhone přes den zas tolik nepoužívám, na konci dne mi zbývá kolem 50 procent kapacity, což podle mého není vůbec špatné.

Displej: stále stejně krásná podívaná

Na letošní keynote Apple hodně mluvil o novém displeji, který disponuje novou technologii ProMotion. Ta dokáže adaptivně měnit obnovovací frekvenci displeje až na 120 Hz. Tento displej se bohužel v iPhonu 13 nenachází, dostal ho pouze iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. V iPhonu 13 je stále Super Retina XDR displej s rozlišením 2532 × 1170 pixelů. Nová je ovšem hodnota maximálního jasu v běžném režimu, která stoupla z 625 nitů na 800 nitů. V HDR režimu zůstala svítivost panelu stále stejná na 1200 nitech. Displej je pokrytý vrstvou Ceramic Shield, která má zajistit větší odolnost proti škrábancům a prasklinám. Příjemným bonusem je také menší notch, díky kterému mi displej připadá o něco větší a subjektivně se na něj kouká o něco lope. Sám musím uznat, že vyšší jas je skutečně poznat a pokud telefon používáte na přímém slunci, toto vylepšení rozhodně oceníte.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Shrnutí: podobný telefon s drobnostmi navíc, co potěší

Po představení nového iPhonu 13 proběhlo několik internetových diskuzí, které se zaměřovaly na otázku, zda má pro majitele iPhonu 12 cenu pořizovat novou generaci. Odpověď není zas tak jednoduchá. Nový iPhone 13 disponuje několika novinkami, které jsme si dnes shrnuli. Pokud tedy jste uživatel, který by tyto nové funkce a vylepšení využil, řekl bych vám, abyste si nové zařízení pořídili. Je však důležité dodat, že jde o velmi specifické novinky, které se většinou točí kolem fotoaparátu, a tudíž je jasné, že každého uživatele nemusí zaujmout.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Matyáš Himmer)

Pokud máte ale o něco starší zařízení, určitě se vyplatí o iPhonu 13 alespoň zauvažovat. Alespoň pro mne je to výkonnostně neskutečná změna a je opravdu obdivuhodné, kam technologie dokázaly za tři roky pokročit. Díky ostrým hranám se telefon lépe drží a celé zařízení působí o něco subtilněji.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button