ČlánkyVidea

iPhone 13 Pro Max: unboxing & první dojmy

Letošní generace iPhone 13 a iPhone 13 Pro přichází s téměř nezměněným designem, ovšem to v žádném případě neznamená, že by zde Apple žádná vylepšení nepřidal. Já tradičně sáhl po tom největším modelu, kterým je iPhone 13 Pro Max. A jelikož mi dělá společnost již od pátečního odpoledne, nadešel ten nejvyšší čas se podělit o první dojmy.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Loňská a letošní generace, až na barvu a větší fotoaparát zde moc rozdílů nenajdete

Po stránce designu nejde o žádné překvapení a pokud vynechám větší modul hlavního fotoaparátu a nově přidanou modrou variantu, netrénované oko běžného uživatele nemá šanci na první pohled poznat, že před sebou má nejnovější iPhone. Na druhou stranu je férové dodat, že v loňském roce představený design funguje stále velmi dobře.

První dojmy z iPhone 13 Pro Max (video)

Displej s ProMotion se vážně povedl

Mnohem větší změny se tentokrát odehrály jinde, a čeho si člověk všimne jako první, je rozhodně displej. Úhlopříčka a rozlišení sice zůstalo stejné, nicméně Apple jej vybavil technologií ProMotion. To v praxi znamená obnovovací frekvenci 120 Hz, kterou si systém umí dynamicky korigovat dle aktuálních potřeb. Pokud například budete zobrazovat statický obsah, obnovovací frekvence klesne klidně až na 10 Hz, čímž se zároveň sníží energetické nároky.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Vyšší obnovovací frekvence je znát už při pohybu v samotném prostředí, které nyní působí naprosto plynulým dojmem, který se jen velmi těžko popisuje. Tohle si zkrátka musí vyzkoušet každý sám. V přímém porovnání například s loňským iPhone 12 Pro Max jde o naprosto propastný rozdíl a jakmile si 120Hz displej vyzkoušíte, už se ho nebudete chtít vzdát. 

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Další změnou pojící se s displejem, je menší výřez v horní části displeje, kde se nachází modul Face ID. Takzvaný notch je nyní citelně užší, ovšem je nutné dodat, že současně je také o něco vyšší, byť jen nepatrně. Je ovšem zajímavé, že Apple získané místo nevyužil k tomu, aby v pravém rohu displeje zobrazil zbývající procenta baterie.

Opět ten nejvýkonnější hardware

Vylepšení doznal také výpočetní hardware, který je zde zastoupen novým čipsetem A15 Bionic. Apple při jeho prezentaci nezapomněl dodat, že jde o ten nejvýkonnější procesor, jaký dnes můžete v chytrém telefonu dostat. A popravdě neexistuje moc důvodů, proč tomuto silnému tvrzení nevěřit. Šestijádrový procesor doplňuje pětijádrová grafika a řada specializovaných koprocesorů pro zpracování obrazu, strojového učení, Neural Engine a další. Zmiňovat plynulost systému by bylo házením hrachu na zeď, výpočetní potenciál je totiž využit jinde.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Filmařský režim není žádná hitparáda

Nejen Apple pochopil, že výpočetní fotografie je budoucnost a podle toho se také zařídil. Nový iPhone 13 a iPhone 13 Pro tak nabídne Smart HDR 4, možnost nahrávat HDR videa v Dolby Vision a dokonce i nativní podporu ProRes komprese. Největší pozdvižení však vzbudil Filmařský režim (Cinema Mode), který ve videu uměle rozmazává pozadí. V podstatě se dá říci, že jde o ekvivalent portrétového režimu u fotografie. A stejně to funguje také v praxi. Za ideálních podmínek lze docílit velmi zajímavých záběrů, nicméně daleko častěji se setkáte s nejrůznějšími artefakty, které celý výsledek značně degradují.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Filmařskému režimu a fotoaparátu obecně se chci blíže věnovat v dalším videu, nicméně jednu věc vám mohu prozradit již nyní. iPhone 13 Pro (Max) fotí naprosto fantasticky a směle tak může aspirovat na titul nejlepšího fotomobilu současnosti.

Fotoaparát pořádně narostl

Apple pochopitelně nezapomněl ani na optiku, která stále spoléhá na trojici objektivů. Celý fotomodul je však mnohem větší a celá soustava působí masivním dojmem. Všechny snímače jsou nyní světelnější, což se pozitivně podepisuje při fotografování za zhoršených světelných podmínek. Příjemným vylepšením je také schopnost fotit makro od vzdálenosti 2 centimetry, byť zde si nemohu odpustit jednu poznámku.

Foto: Apple

Přepnutí na makro režim probíhá zcela automaticky a jako uživatel nemáte žádnou šanci to jakkoli korigovat. V aplikací navíc chybí jakákoli notifikace, která by vás upozornila, že došlo k přepnutí na jiný objektiv. Mírnou útěchou může být alespoň to, že automatika pracuje s vysokou přesností a skvělé jsou také samotné fotografie.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Větší akumulátor je vážně znát

Pokud vedle se položíte iPhone 12 Pro Max a iPhone 13 Pro Max, tak zjistíte, že letošní generace je o chlup tlustší. Apple využil získaný prostor pro osazení větším akumulátorem. Na hodnocení výdrže je po pár dnech ještě brzy, ale už nyní je evidentní, že vyšší kapacita a úspornější procesor dělají své. Pocitově je nárůst výdrže značný, nicméně finální zhodnocení si nechám až do recenze. Datově náročným uživatelům pak udělá radost možnost si pořídit iPhone 13 Pro (Max) s 1TB úložištěm. Opomenout nelze ani novou barevnou variantu – horsky modrá. 

Vyplatí se přechod na iPhone 13 Pro?

Prvních pár dní s iPhonem 13 Pro Max prozatím ukázalo, že Apple opět odvedl skvělou práci a svým zákazníkům nadělil prvotřídně zpracovaný smartphone. Největším benefitem je rozhodně displej s vysokou obnovovací frekvenci a naprosto špičkový fotoaparát a kamera. Zároveň se však nemůžu ubránit dojmu, že iPhone 13 Pro je model, který má vyplnit mezeru v mezigeneračním vývoji. Pokud tedy patříte mezi majitele modelů iPhone 12 Pro či iPhone 12 Pro Max, tak můžete být poměrně v klidu.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

V letošním roce jsem se rozhodl článek s prvními dojmy doplnit také o video, které vyšlo na partnerském YouTube kanálu GizLife. Pokud si nechcete nechat ujít také další videa ze světa Applu, gadgetů a dalších vychytávek, nezapomeňte dát odběr a případně si nastavit také upozornění, aby vám nic neuniklo nic nového.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button