Recenze
Trendy

Recenze iPhone 12 Pro Max: zrozen k maximálním výkonům

The Big Boy

iPhone 12 Pro Max je velký smartphone, doslova ten největší iPhone jaký kdy Apple vyrobil. Jeho rozměry z něj činí zařízení, které určitě není pro každého, nicméně pokud se dokážete popasovat s jeho korpulentností, dostanete ten nejlepší iPhone, jaký si dnes můžete koupit. Má největší senzor fotoaparátu, akumulátor s nejvyšší kapacitou, největší obrazovku a nejvyšší cenovku. Je to zkrátka maximální iPhone.

Recenze iPhone 12 Pro Max: Big Boy

Je to fakt macek“, asi tak nějak vypadaly moje první myšlenky, když jsem otevřel nečekaně hubenou krabičku, z níž na mě vykoukly záda iPhonu 12 Pro Max. Prakticky vzato je iPhone 12 Pro Max větší než loňský model pouze o pár milimetrů, ale věřte mi, že i bez přímého srovnání to okamžitě poznáte.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Když pominu tělnatější konstrukci, tak iPhone 12 Pro Max je technicky vzato pouze přifouknutý iPhone 12 Pro. To znamená, že dostanete větší 6,7“ displej (Super Retina XDR) s rozlišením 1284 x 2778 pixelů (458 ppi) a také vyšší hmotnost, která se zastavila na hodnotě 226 gramů.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Po dlouhý třech letech jsme se dočkali konečně změn v designu, který staví na konturách iPadu Pro či chcete-li iPhonu 5/5s. Ostré hrany sluší celé modelové řadě iPhone 12, byť to s sebou přináší mírně horší ergonomii. Pokud telefon nosíte bez obalu, může vás po delším držení tlačit do dlaní. Na druhou stranu to není nic, co by stálo za hlubší diskuzi. Leštěný povrch ocelového šasi je pochopitelně náchylný na otisky, ale označovat to za negativum mi přijde stejné, jako hanit Scarlett Johansson za její plastiky. Pro krásu musíte zkrátka něco vytrpět.

Super (Retina) displej

Apple displeje vždy uměl a letos to pouze potvrdil. V případě iPhonu 12 Pro Max se bavíme o 6,7“ OLED panelu, který se umí při zobrazení HDR rozzářit až na 1 200 nitů. Pokud vám tato metrika nic neříká, tak vám stačí vědět pouze to, že jde o jeden z nejlepších displejů, jaký dnes můžete v telefonu dostat.

Displej předvádí vážně parádní podívanou a rozebírat tu jeho další parametry, nemá větší význam. Tohle se zkrátka musí vidět na vlastní oči. Co ovšem taková paráda není, je modul kombinující čelní FaceTime kamerku s Face ID. Pořád jde o stejně velký výřez, což je podle mě celkem škoda. Apple se všude chlubí, jak se mu daří řadu komponent miniaturizovat, ale zmenšit takzvaný notch je evidentně stále nad jeho síly.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Nanokeramická ochrana displeje

Krycí sklo displeje tvoří něco, co Apple nazval Ceramic Shield. Pod tím si můžete představit cosi jako sloučeninu skla a nanokeramických krystalů, které jsou tvrdší než většina kovů. K čemu je to dobré? Tahle vychytávka má nabídnout 4x větší odolnost skla v momentech, kdy se váš iPhone rozhodne pro konfrontaci s asfaltem, když vám zrovna vyklouzne z ruky. Upřímně jsem v sobě nenašel dostatek odvahy, abych to vyzkoušel v praxi, nicméně podle zahraničních testů na tom něco doopravdy bude.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Sklo kryje také záda telefonu. Jen už není čiré, má matnou povrchovou úpravu a stejně jako to přední by mělo lépe odolávat škrábancům a běžnému opotřebení. Při čtení produktových materiálů to zní naprosto skvostně, ale je dobré si uvědomit, že jde stále o sklo, byť trochu pevnější.

iPhone 12 Pro Max: fotoaparát & kamera

Kromě velikosti se iPhone 12 Pro Max odlišuje od zbytku své rodiny kamerovým systémem. Je totiž o něco schopnější než fotoaparát v iPhonu 12 Pro. Základ je stejný; tři fotoaparáty na zadní straně zahrnující širokoúhlý, ultraširoký a teleobjektiv s LIDAR snímačem. Ten umožňuje pořizovat portrétní fotografie na širokoúhlém objektivu v Nočním režimu. Á propos Noční režim je nyní dostupný ve všech třech úrovních přiblížení, což je oproti loňské generaci příjemné vylepšení.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Ultraširoký fotoaparát je totožný jako u iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro. Teleobjektiv má naopak delší (65 mm, ƒ/2,2) ohnisko než iPhone 12 Pro (52mm ƒ/2,0). Delší „sklo“ vám tak dovolí až 2,5x optické přiblížení, což se v praxi ukazuje jako zajímavý benefit. Například portréty působí lepším dojmem a samozřejmě si „přitáhnete“ vzdálené objekty blíže k sobě.

Portrétový režim (iPhone 12 Pro Max)

Tu největší odlišnost však najdeme u výchozího fotoaparátu s širokoúhlým objektivem, pod nímž se ukrývá o 47 % větší snímač. Větší snímač znamená, že na něj může dopadnout více fotonů světla a tím pádem podá lepší výsledky za zhoršených světelných podmínek. Širokoúhlý fotoaparát má od ostatních iPhonů 12 odlišný systém stabilizace.

Zleva: ultraširokoúhlý objektiv x širokoúhlý objektiv (hlavní) x teleobjektiv

Širokoúhlý fotoaparát

Noční fotky vás budou bavit

Apple u iPhone 12 Pro Max vsadil na stabilizaci, která hýbe samotným snímačem a tím eliminuje vibrace. V jistém ohledu jde o stejný typ stabilizačního systému, který najdete například u klasických fotoaparátů Sony či Panasonic. Větší snímač umí operovat až s ISO 7 616, což má pozitivní vliv na pořizování fotek a videa v šeru, kdy získáte mnohem jasnější obraz.

iPhone 12 Pro Max: Noční režim

Větší nemusí nutně znamenat lepší

V porovnání s iPhonem 12 Pro jsou fotky z iPhonu 12 Pro Max o něco ostřejší a netrpí tolik digitálním šumem. Zde se však sluší dodat, že to platí zejména u snímků pořízených ve večerních hodinách. Za optimálních světelných podmínek jsou výstupy z obou smartphonů téměř totožné a rozdíl je naprosto minimální či spíše žádný.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Fyzicky větší snímač u iPhonu 12 Pro Max má také výhodu v tom, že přechází do Nočního režimu o něco později než iPhone 12 Pro. O něco lepší mi přijde také kresba a míra detailů, byť je budete muset vyloženě hledat. 

Pokud tedy chcete mít jistotu, že budete mít iPhone s nejlepším fotoaparátem, jděte do Max varianty. Jestli ovšem většinu fotek proženete pěti filtry na Instagramu, tak vám to stejně může být jedno a jděte raději do iPhone 12 Pro. Ušetříte čtyři tisíce a místo v kapse u kalhot.

Apple Smart HDR 3: softwarová magie v praxi

Velmi příjemnou vlastností fotoaparátu je funkce Smart HDR 3, která se stará o to, aby každý snímek vypadal tak, jak když ho pořídí profesionální fotograf. Může to znít jako klišé, ale věřte, že to tak doopravdy je. Je absolutně jedno jak se postavíte, kde máte slunce nebo stíny, automatika si téměř vždy dokáže poradit a vyplivne na vás perfektně prokreslenou fotku. Jakmile totiž stisknete spoušť, tak na pozadí se rozjedou miliony procesů, které analyzují obrazová data ze snímače.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Do hry navíc vstupuje umělá inteligence, která vaši fotku vezme, zanalyzuje každý její pixel a následně upraví vyvážení bílé, saturaci, stíny, kontrast, ostrost a řadu dalších parametrů. To vše v rychlosti vyšší než je mrknutí oka. Sice nad tím nemáte téměř žádnou kontrolu, ale to vlastně není ani potřeba. Během testování jsem s iPhonem 12 Pro Max nafotil stovky fotek a ani jednou se mi nestalo, že bych nebyl s výsledkem spokojen.

Kamera, klapka, akce!

Naprostou lahůdkou je ovšem kamera, která zvládá nahrávání HDR videa v Dolby Vision až při 60 snímcích za vteřinu. To vše ve 4K rozlišení a stabilizovaně. Přechod na 10bitové HDR je vážně znát a pokud patříte mezi videotvůrce, s iPhone 12 Pro Max si budete doslova chrochtat blahem. Jestli fotoaparát ztrácí pár bodů na konkurenci, tak v případě nahrávání videa utíká všem doposud představeným smartphonům o parník či spíše dva. Samozřejmě tu nechybí ani možnost zpomaleného videa v rozlišení 1080p při 120 fps nebo 240 fps.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Apple A14 Bionic: silný jako hrom

Aby iPhone 12 Pro Max zvládl všechna ta kouzla s fotkami, videem a mohli jste na něm rozjet ty nejnovější hry, potřebuje k tomu samozřejmě pořádný výpočetní výkon. O ten se tu stará zbrusu nový čipset A14 Bionic, který v sobě kombinuje procesor, grafiku, jednotku Neural Engine a celou armádu dalších čipů. Ačkoli jde o titěrný kousek křemíku, najdeme na něm 11,8 miliard tranzistorů, které zvládnou 11 bilionů operací za sekundu.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Zní to naprosto šíleně a šílené to také je. Mohl bych se tu nyní rozepsat o 5nm výrobním procesu a zmínit nekonečnou řadu technikálií, ale ruku na srdce; tohle vás nemusí ani v nejmenším zajímat. Stačí vám vědět jediná věc. iPhone 12 Pro Max a potažmo celá modelová řada iPhone 12 disponuje tím nejpokročilejším a nejvýkonnějším mobilním hardwarem na světě. Tečka!

iPhone 12 Pro Max se vyšťavit jen tak nenechá

Velké tělo s sebou přináší také velkou baterku, která má kapacitu 3687 mAh. Budu upřímný a rovnou se přiznám, že výdrž jsem čekal určitě lepší. Nechápejte mě špatně, iPhone 12 Pro Max má vskutku obří kapacitu a drtivá většina uživatelů si nebude mít nač stěžovat, ale moje nároky jsou někde jinde. Smarpthone mi slouží jako mobilní kancelář a během pracovního dne mu nedám oddychnout.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Při testování se mi nestalo, že bych musel během dne hledat nabíječku a večer mi vždy zbylo ještě 20-30 % kapacity, ale to se bavíme o čerstvé baterce. A jak známo, akumulátory v průběhu doby stárnou a dochází k jejich degradaci. Je tedy otázkou, jak na tom bude za půl roku. Tady jsem zkrátka čekal víc.

5G je fajn, jen ho najít

Během premiéry nových iPhonů 12 jsme slyšeli snad 100x slovo 5G. Další generace mobilních sítí přináší nové možnosti, ale prozradím vám jedno tajemství. V naší kotlině je to zatím úplně jedno. Míra pokrytí 5G signálem nestojí za řeč a když na něj náhodou narazíte, nejde o to samé 5G, jako ve Spojených státech, kde se Youtubeři předhání v lámání rekordů přenosových rychlostí.

5G je zatím nutné brát jako příslib do budoucna. Až bude dostupné na většině území a operátoři tomu přizpůsobí své tarify, tak teprve tehdy začne dávat smysl.

Co je dobré ještě vědět?

Pokud bych tu měl zmiňovat všechny novinky, jaké Apple implementoval do iPhonu 12 Pro Max, pravděpodobně byste upadli do kómatu, takže teď to vezmu stručně. Až vám iPhone spadne do záchoda, nemusíte propadat panice. Díky o certifikaci IP68 to ustojí bez ztráty kytičky. Subjektivně mi přijde, že Apple vylepšil Face ID, které je rychlejší a přesnější.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Také iPhone 12 Pro Max podporuje bezdrátové nabíjení a v případě použití nabíječky MagSafe zvládne čerpat energii s 20W výkonem. V krabičce najdete jen kabel, telefon a jednu samolepku. Jestli vám to přijde málo, tak mi věřte, že za pár let nedostanete už ani ten kabel. Vybrat si můžete ze čtyř barevných variant – grafitově šedá, zlatá, stříbrná a modrá. Portrétový režim stále není dokonalý a čas od času nedokáže správně vyhodnotit zachycenou scénu.

Recenze iPhone 12 Pro Max: verdikt

Tak fajn, teď už je ale nejvyšší čas vynést finální verdikt. iPhone 12 Pro Max je vážně obr, takže pokud si nejste jisti velikostí, určitě se na něj jděte nejdříve podívat. Pokud vám fyzické proporce přijdou v pohodě a dokážete si představit, že jej každý den nosíte u sebe, neváhejte ani minutu. Za své peníze dostanete jeden z nejlepších fotoaparátů, bez diskuze nejlepší kameru a špičkový displej. To vše zabalené do designově povedené placky z prvotřídních materiálů.

Recenze iPhone 12 Pro: tichomořský král na třetí

iPhone 12 Pro Max

8.6

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Fotoaparát & kamera

9.0/10

Výbava

9.0/10

Výdrž

8.0/10

Plusy

 • Špičková výbava
 • Dílenské zpracování a design
 • Fotoaparát & kamera
 • Zvýšená odolnost
 • Výkonný čipset A14 Bionic

Mínusy

 • Výdrž by mohla být lepší
 • Rozměry nemusí sednout každému
 • Pro někoho vyšší cena
 • USB-C by mu slušelo více
 • Vyšší hmotnost

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

 1. Pěkně napsaná recenze. Velikost Maxe by pro mně byla už moc, tak jsem radši vzal modrý Pro. Max má možná lepší foťák, ale rozdíl mi nepřišel tak markantní.

 2. Maxíka mám od pondělí a jsem maximálně spokojen. Rozměrově to určitě není pro všechny a každý si musí sám říct, jestli chce menší zařízení nebo mu jde o komfort většího displeje a skousne i větší rozměry a váhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button