Recenze
Trendy

Recenze iPhone 12 Pro: tichomořský král na třetí

Představení letošních iPhonů bylo rozhodně jedno z nejdiskutovanějších vůbec. Nikdo do poslední chvíle pořádně nevěděl, kdy a co přesně Apple světu představí. Po zářijové keynote bylo všem jasné, že se v blízké době musíme dočkat další události, kde nám budou představeny iPhony, které budou kralovat následující rok.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Modelová řada iPhonů 12 se skládá poprvé v historii ze čtyř modelů. iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Velikostní extrémy v podání mini a Max si ovšem Apple ještě nechává pod pokličkou a jejich prodej začne až 13. listopadu. Nyní si můžete koupit pouze iPhone 12 a 12 Pro. Všechny zmíněné novinky přichází s iOS 14.1, který opravuje téměř všechny chyby, kterými iOS 14 trpělo na svém začátku. V dnešní recenzi se podrobněji podíváme na iPhone 12 Pro v nové ikonické tichomořsky modré variantě.

Obsah balení: ekologie na prvním místě

Krabička nového iPhonu 12 Pro je o poznání tenčí než na co jsme byli zvyklí doposud. To je zapříčiněno tím, že nové iPhony již nejsou dodávány s nabíjecím adaptérem. V balení tedy naleznete iPhone 12 Pro, Lightning kabel s USB-C na druhém konci, stručný návod a jednu samolepku.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Ale nebojte, nikdo vám nebraní si adaptér dokoupit, nebo použít jakýkoliv jiný, který máte doma. A věřte mi, že telefon samotný vám chybějící adaptér vynahradí. Jedná se totiž opravdu o luxusní záležitost

  • Zpracování se Applu opět podařilo na jedničku
  • Hlavním lákadlem se určitě stane špičkový fotoaparát a kamera
  • Výdrž by mohla být přeci jen o trochu lepší

Design: spojení staré klasiky s moderními materiály

Vnímání designu je vždy silně subjektivní disciplínou. Mně osobně se design spojující ostré hrany starších iPhonů a materiály těch nových, velice líbí. Konkrétně mám na mysli hranatý design po vzoru iPhone 4 a materiály použité u iPhone 11 Pro. Matné sklo na zadní straně působí nadčasově a navíc se na něm nedrží otisky, jako třeba na iPhonu 12.

Jak už je u Applu zvykem, z pohledu zpracování tu není absolutně co vytknout. Telefon je vyroben ze skla a nerezové oceli, která iPhonu dodává punc luxusu. Celou přední stranu tvoří displej, který si lépe představíme za chviličku. Po obvodu telefonu najdeme lesklý ocelový rám.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Na zadní straně najdeme pouze logo nakousnutého jablka, které je vycentrované přesně na prostředek telefonu. V levém horním rohu najdeme možná největší chloubu telefonu. Fotoaparát, který se skládá ze tří objektivů a LiDAR skeneru. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Telefon je nově voděodolný do 6 metrů až na 30 minut podle normy IP68. Stále se ovšem na utopení zařízení nevztahuje klasická záruka. 

Zdroj: Apple.cz

Displej: ostatní skla puknou závistí

6,1palcový Super Retina XDR displej. Takhle Apple pojmenoval displej novéhu iPhonu 12 Pro. Jeho rozlišení činí 2532 × 1170 pixelů s jemností 460 DPI. Jedná se o OLED displej, kterými Apple letos poprvé vybavil celou modelovou řadu. Jeho maximální jas je 800 nitů, v HDR je to až 1200 nitů. Jinými slovy máme v telefonu k dispozici nádherný displej, který má letos ještě menší rámečky (byť jen nepatrně), než tomu bylo u iPhonu 11 Pro. Díky tomu můžeme mít větší displej ve skoro totožně velkém těle. 

Zdroj: Apple.cz

Displej je díky vysokému jasu nádherně čitelný i na přímém slunci. A díky širokému barevnému rozsahu (P3) v kombinaci s HDR uvidíte vaše fotky a videa naprosto bezkonkurenčně.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Novinkou, kterou jistě pochopíte, že se mi nechtělo testovat je Ceramic Shield. Vyrábí se přimícháním nanokeramických krystalů – které jsou tvrdší než většina kovů – do krycího skla. Což zní naprosto jednoduše, ovšem je tu jeden háček. A to, že keramika není průhledná. Proto v Applu vyvinuli unikátní postup, při kterém docílí, že je keramika maximálně tvrdá a přitom zůstává čirá. Díky tomu je Ceramic Shield ideální pro ochranu displeje.

Zdroj: Apple.cz

Díky novému hranatému designu, nyní displej těsně doléhá k hranám telefonu. To přispívá k odolnosti přední strany ještě víc. Podtrženo sečteno, iPhone je teď čtyřikrát odolnější při pádech. Pevnost displeje je sice žádoucí, ale Applu šlo naštěstí také o odolnost proti poškrábání. Buďme k sobě upřímní, menší vlásečnice jsou nejčastější a rozhodně nejsou ničím příjemným. A tak Apple použil stejný dvojitý proces iontové výměny jako u zadního skla. Tímto procesem se Apple pochlubil již loni při uvedení iPhonu 11 Pro. Displej je tedy chráněný jak před poškrábáním, tak by měl vydržet mnohem větší pády a nárazy.

LiDAR: Snímá povrch Marsu. A teď i vaše okolí

Technologii LiDAR použije NASA při příštím přistání na Marsu. My ji můžeme znát již z iPadů Pro (2020), kde mi osobně moc nedával smysl. Bohužel pro něj zatím nebylo využití. To se ovšem teď mění. Apple vybavil LiDARem i nové iPhony 12 Pro. 

Zdroj: Apple.cz

iPhone 12 Pro používá LiDAR skener k měření, jak dlouho trvá světelnému paprsku dorazit k objektu a odrazit se zpátky. Telefon si tak vytváří vlastní hloubkovou mapu prostoru před objektivem. To například umožňuje pokročilé hrátky s aplikacemi pro rozšířenou realitu, kterých se v App Store objevuje čím dál víc. LiDAR hraje významnou roli také při fotografování. Díky tomu lze nyní pořizovat portréty za zhoršených světelných podmínek, což u předchozích iPhonů nešlo.

Fotoaparát: profesionální fotosoustava ve vaší kapse

iPhone 12 Pro disponuje třemi čočkami. Klasickým širokoúhlým, ultraširokoúhlým a teleobjektivem. Apple vyslyšel prosby svých zákazníků a přidal noční režim i do ultraširokoúhlého fotoaparátu. A dělá ještě hezčí fotky, než tomu bylo u modelů 11 a 11 Pro. Konkrétně zachycuje o 27 % víc světla. Novinek, převážně softwarových, je nespočet. Ovšem nejlepší je, vyzkoušet si fotoaparáty nových iPhonů na vlastní kůži. Za mě jsou kamery iPhonu 12 Pro naprosto bezkonkurenční.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

TrueDepth: Skončila doba temna pro noční selfie

Vylepšení se dočkala také přední kamerka, která nově umí pořizovat snímky v Nočním režimu. TrueDepth fotoaparát zvládá i Deep Fusion, Smart HDR3 a dokonce i natáčení v Dolby Vision. Samozřejmostí jsou i Animoji a Memoji, bez kterých rozhodně nemůžete fungovat.

Zdroj: Apple.cz

Vůbec první fotoaparát, který natáčí v Dolby Vision

Nový iPhone 12 Pro umí nahrávat video v 10bitovém HDR. Záznam v 10bitovém HDR představuje ohromný rozdíl v kvalitě, protože video zachycuje daleko víc barev. A použití formátu Dolby Vision v celém postupu od záznamu přes úpravy až po přehrávání umožňuje iPhonu 12 Pro dokázat víc než co zvládnou všechny ostatní smartphony konkurenčních značek.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Dokud nebyl uveden iPhone 12 Pro nebylo možné přímo nahrávat v Dolby Vision. Dnes filmy prochází gradingem do Dolby Vision až při postprodukci. Jedná se o časově velmi náročný proces, který je možné provádět ve střižnách na profesionálních počítačích. Tento proces iPhone 12 Pro doslova strčí do (vaší) kapsy. Navíc, díky bezkonkurenční rychlosti, kterou přináší nový čip A14 Bionic máte možnost nahrávat 4K Dolby Vision videa až při 60 fps v reálném čase. Stejně tak je ihned na iPhonu můžete upravit, sestříhat a okamžitě sdílet.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Jak to funguje? iPhone 12 Pro snímá dvě expozice a jeho specializovaný obrazový signálový procesor z nich vytváří histogram. Histogram je graf tonálních hodnot každého snímku. Na základě histogramu se pak generují metadata Dolby Vision. V reálném čase se to dá zvládat jen díky čipsetu A14 Bionic, který je prošpikovaný celou řadou úzce specializovaných jednotek.

A14 Bionic: o generaci dál než zbytek konkurence

Čip A14 Bionic nám byl představen již v iPadu Air (2020). Už tam jsme začali tušit, že v tomto ohledu nemá konkurenci na roky dopředu. Tato novinka pohání i celou modelovou řadu iPhone 12. Jedná se o vůbec první čip na trhu, který se vyrábí 5nanometrovou technologií. Apple udává, že šířka jeho komponent se měří v atomech.

Zdroj: Apple.cz

Jen pro zajímavost, nový A14 Bionic zvládne 11 biliónů operací za vteřinu. Pro nás, jakožto běžného uživatele to znamená, že můžeme bez jakýchkoli záseků hrát i ty nejnáročnější hry, natáčet 4k video v Dolby Vision, které rovnou v telefonu upravíme, sestříháme a sdílíme. Upřímně, to o kolik % je iPhone 12 Pro rychlejší než 11 Pro asi nikdo z nás poznat nedokáže. Ale za těch pár dní důkladného testování, jsem mému 12 Pro dal opravdu zabrat a nezadýchal se naprosto u ničeho.

Baterie: nenechá vás ve štychu, ale zázraky nečekejte

Poprvé jsem během keynote nezaznamenal, že by se Apple pochlubil větou “nový iPhone vydrží o x hodin víc, než ten minulý”. Až během používání jsem zjistil, proč tomu tak je. Na webu Applu zjistíte, že 12 Pro má o něco menší výdrž, než 11 Pro a bohužel je to poznat. 

Zdroj: Apple.cz

V minulém roce jsem používal iPhone 11 Pro Max, který měl nejdelší výdrž baterie ze všech loňských modelů a musím uznat, že jsem si na to velice rychle zvykl a výdrž nového 12 Pro bylo něco, čeho jsem se bál. Pokud máte telefon na běžnou kancelářskou práci, zvládnete s ním bez problémů celý den. Pokud ovšem začnete brouzdat po sociálních sítích, sem tam pustíte video na YouTube, nebo začnete fotit, baterie letí dolu. Bohužel i v tomto ohledu je iPhone 12 Pro nejrychlejší. Osobně jsem velice zvědavý, jak na tom bude iPhone 12 Pro Max.

Recenze iPhone 12 Pro Max: zrozen k maximálním výkonům

Novinkou, kterou nové iPhony 12 a 12 Pro přinášejí v oblasti nabíjení je nový konektor MagSafe. Tedy alespoň pro uživatele iPhonu je novinkou. V MacBoocích se tento konektor v trochu jiné podobě již nacházel. Díky magnetům, které mají nové iPhony v zádech k nim můžete přicvaknout Qi nabíječku, obal, nebo další příslušenství, kterého bude určitě přibývat.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Recenze iPhone 12 Pro: verdikt

iPhone 12 Pro přináší nadčasový design. V propojení s tichomořsky modrou variantou se jedná o opravdu nádherný telefon. Pokud už nějaký iPhone vlastníte, určitě vás nepřekvapí, že i v případě 12 Pro prostě všechno funguje, tak jak má. Díky čipu A14 Bionic máte otevřené možnosti úplně všude a telefon nebude po dlouhé roky nic brzdit. Tedy kromě nižší výdrži na baterii. Ale to my iOvečky stejně novince odpustíme a budeme ji milovat. 

Rozhodně se jedná o povedený kousek a věřím, že všem novým majitelům nejednou vyčaruje úsměv na tváři.

Recenze iPhone 12 Pro Max: zrozen k maximálním výkonům

iPhone 12 Pro

8.9

Design & zpracování

9.5/10

Výkon

9.5/10

Fotoaparát

9.0/10

Výdrž

8.0/10

Výbava

8.5/10

Plusy

  • Svěží design
  • Perfektní zpracování
  • Špičkový fotoaparát & kamera
  • Brilantní displej
  • Výkon čipsetu A14 Bionic

Mínusy

  • Výdrž jsme čekali lepší
  • Na bocích rády ulpívají otisky
  • Pro někoho vyšší cena
  • Hranatý design nesedne každému

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button